Dobude elektroauto z odpadu a jižní pól?

Liesbeth a Edwin ter Velde se připravují na výpravu na jižní pól naší Země. Ke své cestě si ale nevybrali žádný z běžných dopravních prostředků. Postavili si proto vlastní terénní vozidlo, které během cesty na jižní pól Země nebude vypouštět žádné emise a jako zdroj energie bude využít sluneční paprsky.


 

Celý projekt nese název Clean2Antarctica a jde pouze o jednu z mnoha aktivit zmíněného páru, který se snaží propagovat životní styl s nulovými emisemi.

Tvůrci se rozhodli pro stavbu vozidla zrecyklovat nevyužitý plastový odpad. Ten byl roztaven a použit jako materiál pro 3D tiskárnu. Na té byly vyrobeny speciálně navržené šestiúhelníkové bloky, které do sebe přesně zapadají jako puzzle. Pomocí těchto bloků vznikla celá kostra vozidla i speciálních přívěsů, na kterých se nachází systém deseti solárních panelů. Ty se starají o přísun energie do baterií odkud ji čerpají elektromotory a další systémy vozidla. Dále v sobě přívěsy ukrývají úložné prostory, kde se nachází zásoby jídla pro posádku na cestu trvající 47 dní.

1
Průběh stavby vozidla Solar Voyager 

Ačkoli celá soustava vozidla a dvou vleků měří na délku více než 16 metrů, její hmotnost při plném zatížení nepřesahuje 1,5 tuny (konkrétně 1 485 kg). Takto nízké hmotnosti se tvůrcům podařilo dosáhnout díky využití extrémně lehkých materiálů.

1

Maximální rychlost vozidla činí 8 km/h. Při té je totiž ideálně využit maximální potenciál solárního pohonu, vzhledem k mrazivým podmínkám Antarktidy.

1

Za několik málo dní se Solar Voyager vypraví na svou 30 dní dlouhou pouť k jižnímu pólu Země a zpět na základnu. Během této cesty vozidlo urazí přes 2 400 km.

Počínání tohoto holandského páru můžete sledovat na jejich blogu, kde naleznete další podrobnosti o celém projektu Clean2Arctica.

1

Další články