Novinky z NAIAS: přehlídka americké elektromobility

Největší automobilový veletrh v Americe je NAIAS v Detroitu. Soustředí se sice především na výkonně vozy, ale pár zajímavých novinek se objevilo i z oblasti elektromobility. Pojďme se tedy na ně podívat.


Ženeva, Paříž, Frankfurt nad Mohanem, Moskva, Tokio, Peking, Šanghaj, Los Angeles a Detroit. To je skromný výčet měst, která pravidelně hostí největší světové autosalony. Všechny z nich mají dlouhou historii, a ačkoliv se téměř každý z nich v posledních letech potýká s odlivem návštěvníků, stále zůstávají pro automobilisty místem, kde se představují ty nejžhavější novinky pro budoucí roky.

Nejinak je tomu v případě Detroitu (NAIAS – North America International Auto Show). Ten o pozornost soupeří s Veletrhem spotřební elektroniky, pořádaným jen o několik dní dříve v Las Vegas. Autosalon v tradičním městě motorů si ale našel svou vlastní cestu a v Detroitu se automobilky soustředí hlavně na výkon a na vozy, které budou naše cesty brázdit v horizontu několika let či měsíců. Pojďme se tedy na ně podívat.

E.ON RÁDCE: KDE KOUPÍM, NEBO PRODÁM ELEKTROMOBIL?

 

Cadillac EV

cadillac ev crossover

Cadillac stále patří v USA mezi nejoblíbenější automobilky. Tato značka je známá primárně svými luxusními limuzínami a vozy kategorie SUV. Velkým překvapením se proto stal koncept prvního elektromobilu Cadillac EV. Automobilka bohužel neodhalila bližší technická data. Pouze uvedla, že sériový vůz založený na tomto konceptu bude představen v roce 2021.

 

Infiniti QX Inspiration

infinity

Dceřiná společnost automobilky Nissan svůj první koncept elektrického SUV představila již před několika dny v Las Vegas. Přesto se z něj v Detroitu stává rovněž hlavní hvězda mezi elektromobily. Dnes už víme, že na základě tohoto konceptu vznikne nejen první elektrické SUV značky Infiniti, ale i Nissan. Mateřská japonská automobilka se chystá představit i své první čistě elektrické SUV, se kterým by ráda zaútočila na pozice Tesly, Mercedesu a dalších luxusnějších značek.

 

Daimler eM2

daimler em2

Ačkoli nejde o žádnou žhavou novinku, jistě k sobě přiláká pozornost stánek Daimleru. Zde je vystaven elektrický nákladní vůz eM2. Ten je vybaven 325kWh baterií pro max. výkon 357 kW. Na jedno nabití urazí vůz s plným nákladem asi 370 km. Baterie je možné z 0 na 80 % znovu nabít během asi 60 minut. Daimler se tímto svým počinem snaží konkurovat Tesle, která ohromila svět svým tahačem Semi.

E.ON RÁDCE: KDE KOUPÍM, NEBO PRODÁM ELEKTROMOBIL?

 

Mobilní nabíjecí stanice Volkswagen

vw mobilni nabijecka

Pro německou automobilku je autosalon v Detroitu nesmírně důležitý. Prezentuje zde totiž vizi budoucí generace Passatu, své vlajkové lodi mezi limuzínami vyšší střední třídy. Rovněž se očekává, že Volkswagen oznámí své dlouho očekávané spojenectví se značkou Ford při vývoji elektromobilů. Nás ale zaujala mobilní nabíječka pro elektromobily, která je v Detroitu k vidění. Ta je vybavena 360kWh bateriemi ze systému MEB, na kterém je založena kromě jiného i nová rodina elektromobilů Volkswagen I.D. To znamená, že nabíječka bude moct využívat buďto nové baterie určené pro auta, nebo recyklovat vysloužilé. Podle Volkswagenu lze plně nabitou stanici využít až 15x, což znamená průměrně nabitých 24 kWh během asi 17 minut. Max. nabíjecí výkon elektromobilů je 100 kW skrze dva CCS konektory a dva AC Mennekes Typ 2. Nabíjecí stanici je pak nutné vyměnit, anebo nabít výkonem až 30 kW.

 

Altis XT

altis xt

Čest elektromobilů v USA hájí zejména velký pick-up Atlis XT s dojezdem 800 km. Altis je mladá americká společnost, která hned prvním svým výtvorem pořádně zaujala. Jejich velký elektrický pick-up nabídne dojezd až 800 km na jedno nabití a utáhne přívěs o hmotnosti až 16 tun. Uveze přitom maximálně 2,267 tuny. K dispozici bude také speciální off-roadová verze s vyšší světlou výškou. Už tak značně modulární vůz nabídne také různé konfigurace baterie. Nejnižší verze XT bude mít dojezd 480 km, střední 640 km a nejvyšší 800 km.

E.ON RÁDCE: KDE KOUPÍM, NEBO PRODÁM ELEKTROMOBIL?

Další články