EVMAPA: všechny dobíjecí stanice v jedné aplikaci

Elektrická automobilová doprava oproštěná od přímého znečišťování zplodinami ze spalovacích motorů už klepe na dveře. Překotný růst infrastruktury i zájmu o elektromobily ale v našich podmínkách nemůže fungovat zcela bez pomoci. Promluvili jsme si proto s Viktorem Fojtem, zástupcem společnosti EVSELECT, která přispívá k rozvoji prodejem a instalací vlastních dobíjecích stanic, a především provozuje projekt EVMAPA. Ten je v současnosti jedním z mála nástrojů, které vás dovedou navigovat i k těm nejnovějším dobíjecím stanicím. Také jsme se dozvěděli, kam jejich projekt směřuje a o kolik bude elektromobilita zítřka dostupnější jak pro budoucí, tak i stávající uživatele.


Elektrická automobilová doprava oproštěná od přímého znečišťování zplodinami ze spalovacích motorů už klepe na dveře. Překotný růst infrastruktury i zájmu o elektromobily ale v našich podmínkách nemůže fungovat zcela bez pomoci. Promluvili jsme si proto s Viktorem Fojtem, zástupcem společnosti EVSELECT, která přispívá k rozvoji prodejem a instalací vlastních nabíjecích stanic, a především provozuje projekt EVMAPA. Ten je v současnosti jedním z mála nástrojů, které vás dovedou navigovat i k těm nejnovějším nabíjecím stanicím. Také jsme se dozvěděli, kam jejich projekt směřuje a o kolik bude elektromobilita zítřka dostupnější jak pro budoucí, tak i stávající uživatele.

Co vás přivedlo k nápadu tento projekt vytvořit?

Viktor Fojt: Ke vzniku projektu EVMAPA nás nasměrovalo několik vlivů. Zejména šlo o absenci jakéhokoli platebního řešení, které by zpoplatnilo poptávku po nabíjení. Sami jsme měli problém s nabíjením našich aut u ostatních nadšenců a průkopníků elektromobility, provozujících tehdy pro tuto komunitu zdarma nějaký přípojný bod uvedený v některé z dostupných map. Vše bylo v době, kdy situace s promo nabíjením zdarma začínala být i pro nás již poměrně neúnosná. Sami jsme tento problém potřebovali u našich dvou rychlonabíječek co nejlépe vyřešit. Za tím účelem jsme vytvořili neustále aktuální mapu všech nabíjecích stanic tak, aby každý mohl přidat stanici, o které ví, a tím pomohl ostatním. A říkali jsme si, že když bude EVMAPA denně používána mnoha uživateli, tak se tito uživatelé rádi podělí o informace o nezaznamenaných, nepřipojených místech. Tak budou informace obsažené v této mapě nabíječek velmi aktuální. Myslím, že jsme na dobré cestě.

„Věříme tomu, že síť nabíječek bude obdobným tempem houstnout. Nastal čas, kdy i toto odvětví začíná doopravdy zajímat velké hráče na trhu."

Viktor Fojt

Inspirovali jste se něčím v zahraničí?

Ne, prvotní inspirace určitě nebyla v zahraničí. Tam, ale i u nás, jsme později zjistili, co přesně nechceme. Nechtěli jsme používat žádné RFID karty. Chtěli jsme k autorizaci nabíjení použít to, co má dnes každý v kapse, aby s sebou nemusel tahat nic dalšího. Nedokážete si ani představit, jak je logisticky náročné řešit stovky až tisíce karet vydaných klientům. Spolehlivě to zaměstná několik lidí. Naproti tomu jsme chtěli něco, co je samoobslužné a automatické.

vystrkov
Největší nabíjecí stanice v ČR ve Vystrkově najdet aké na sránce evmapa.cz.

 

Jak dlouho jste na takovém řešení pracovali?

Již v první fázi jsme vyvinuli vlastní řešení sběru dat z nabíječek, které tenkrát žádnou komunikací nedisponovaly. Zároveň s tím vznikla serverová aplikace, která tak mohla komunikovat s nabíječkami a současně umožňovala pomocí webového rozhraní spojení se zákazníky a provozovateli. EVMAPA je živý projekt, takže probíhají neustálé aktualizace a vylepšení. Postupem času byla vyvinuta řada navazujících komponent, jako je kioskové řešení s platebním terminálem a tiskem účtenek nebo implementace původně zavržených RFID karet.

Chtěli jsme se zbavit potřeby nějaké karty od operátora. Stačí se jen přihlásit, vytvořit účet, dobít kredit, zaregistrovat svoje číslo a pak už jen aktivovat libovolnou stanici klidně pomocí obyčejného GSM telefonu bez chytrých funkcí. Klíčová pro nás byla uživatelská přístupnost, takže i člověk, který nikdy neviděl stojan zapojený do systému EVMAPA, může po přečtení návodu napoprvé během pěti minut nabíjet. Opakovaný návštěvník aktivuje stojan během pár sekund. Když přijede člověk poprvé k nějaké jiné nabíječce na kartu, bez dané karty němá šanci svůj vůz nabít.

Můžete prozradit nějaké plánované zlepšení vaší EVMAPY?

Neustále děláme nějaká vylepšení. Teď nás čekají jazykové mutace. Naše platforma je tak univerzální, že když budete mít v autorádiu webový prohlížeč, můžete si tam EVMAPU pustit ihned. Například v Tesle to již funguje a všude jinde je to spíše otázka času.

„Během dalších dvou až tří měsíců otevřeme rychlonabíječ ve Svitavách."

Viktor Fojt

Co je potřeba udělat pro další rozvoj elektrické mobility u nás a její rozšíření?

Jsme přesvědčeni, že je zapotřebí hlavně vytrvat. Největším problémem je cena vozů. Ta by měla v budoucnu pozvolna klesat. K urychlení by mohly přispět vhodně cílené dotace do našeho odvětví, které by v tomto případě výjimečně nevadily tržnímu prostředí. Je jasné, že technologii baterií je také potřeba zlepšit, protože dojezd 100-150 km je poměrně malý a nemůžeme po nikom chtít, aby jezdil v zimě bez topení. Zkuste si to. Proto nové modely vozů mají za podobné ceny jako ty starší až dvojnásobné dojezdy, což pro běžné používání bohatě stačí.

Velmi by pomohlo, kdyby byla konečně přijata nějaká jasná právní norma umožňující férové účtování odebrané energie. Současný stav je poměrně tristní, kdy provozovatelé nesmí účtovat za kWh. Mohou si nechat vyčíslit čas nabíjení nebo paušál. Doba nabíjení je ale u každého auta, kvůli spoustě faktorů, jiná. Je dobře, že hospodářský výbor Poslanecké sněmovny přijal již v listopadu 2016 usnesení, že by bylo vhodné vyjmout z působnosti energetického zákona elektřinu používanou pro nabíjení aut a použít zde ustanovení zákona o pohonných hmotách, který má být v tomto smyslu také novelizován.

„Jízda na 10 kW elektrokole, které se neustále staví na zadní, je taktéž velmi zábavná a vyprodukuje stejný adrenalin jako crossová motorka někde v lese."

Viktor Fojt

A jak si myslíte, že se změní elektromobilita v roce 2017?

Věříme tomu, že síť nabíječek bude obdobným tempem houstnout. Nastal čas, kdy i toto odvětví začíná doopravdy zajímat velké hráče na trhu. Je velmi pravděpodobné, že růst počtu vozidel bude mít exponenciální charakter.

Na rozšiřování sítě nabíječek se sami podílíte. Jak velký podíl máte v celé síti?

Náš podíl je nezanedbatelný i v celonárodním měřítku. Za poslední tři měsíce se nám podařilo umístit dvě nové rychlonabíječky v Olomouci a Kunovicích, což jsou průjezdní lokality, které umožňují napojení na Polsko a Slovensko. Během dalších dvou až tří měsíců otevřeme rychlonabíječ ve Svitavách. Naše nabíječe umisťujeme právě tam, kde nejen nám velmi chyběly, tj. v menších městech na strategických komunikacích.

Jak jste začínali s elektromobilitou vy?

Ano, jak již vyplynulo z přechozích odstavců, naši kolegové jsou obrovskými nadšenci do jakýchkoli elektro vehiklů. Začínalo to s elektro skútry, elektro koloběžkami, přes první čistý elektromobil dovezený z Německa bez baterií apod. Díky tomu dnes umíme všechny tyto věci odborně servisovat. Sem tam vyrobíme i nějakou elektro čtyřkolku pro děti. Jízda na 10 kW elektrokole, které se neustále staví na zadní, je taktéž velmi zábavná a vyprodukuje stejný adrenalin jako crossová motorka někde v lese.

E.ON RÁDCE: VYPLATÍ SE ELEKTROMOBIL?

Další články