Vojtěch Lichý: udržitelné bydlení

Před měsícem jsme vám představili ambiciózní architektonickou soutěž Český ostrovní dům, která si klade za cíl usídlit v našich končinách vizi ekologicky šetrného bydlení v soběstačných příbytcích pyšnících se svěží, moderní architekturou. Do soutěže se přihlásilo mnoho návrhů z řad studentů architektonických oborů napříč republikou, ale jen ty nejlepší se můžou těšit na svou realizaci.


Před měsícem jsme vám představili ambiciózní architektonickou soutěž Český ostrovní dům, která si klade za cíl usídlit v našich končinách vizi ekologicky šetrného bydlení v soběstačných příbytcích pyšnících se svěží, moderní architekturou. Do soutěže se přihlásilo mnoho návrhů z řad studentů architektonických oborů napříč republikou, ale jen ty nejlepší se můžou těšit na svou realizaci.

Autorem jednoho takového projektu je i Vojtěch Lichý, student magisterského studia oboru Architektura a stavitelství na pražské ČVUT, který v soutěži uspěl a obsadil dělené první místo. O příležitosti, jakou se Český ostrovní dům pro mladého architekta stal, si teď můžete přečíst v následujícím rozhovoru.

Můžete ve stručnosti popsat, co je to projekt Český ostrovní dům?
Vojtěch Lichý:
Český ostrovní dům je nová každoroční studentská soutěž, jež má za cíl snoubit plně funkční, pokroková a důmyslná řešení s co nejvíce soběstačnými a šetrnými budovami. Slovo ostrovní tedy v tomto kontextu poukazuje na nezávislost na inženýrských sítích díky užití nejmodernějších způsobů nakládání s přírodními zdroji. V roce 2016 proběhl první ročník soutěže, kterého jsem se účastnil. O projektu si můžete přečíst více například na oficiálních stránkách Českého ostrovního domu.

Proč jste se přihlásil do soutěže?
Zadání pro mne znamenalo obrovskou výzvu a nový úhel pohledu, o kterém jsem do té doby příliš nepřemýšlel. Spojení současné architektury a ostrovního fungování domu, které staví na optimálním množství potřebné energie, nás může v mnoha směrech posunout.

Umístil jste se na dělené první příčce. Čím byl váš návrh speciální, jak jste přemýšlel?
Především jsem chtěl vytvořit silný architektonický koncept, který bude dokonale spojen s krajinou, ale přitom bude optimálně využívat přírodní energetické zdroje. Jako klíčové se ukázalo oproštění se od některých zažitých řešení. Můj návrh je tedy koncipován jako dva „plovoucí“ boxy, které se krajiny jen jemně dotýkají pomocí sloupků, na kterých stavba spočívá. Design těchto boxů je pak podpořen účelným seřezáváním ploch, což do návrhu přináší určitou dynamiku. Pro dobrý pocit obyvatel je pak zásadní velká prosklená plocha mezi hlavní obytnou místností a lodžií, která z krajiny tvoří jeden z prvků interiéru, avšak díky úrovňovému řešení lodžie se v domě obyvatelé přesto budou cítit útulně. Rozměrné zasklení lze samozřejmě i zcela zastínit. Stěžejní prvkem je pro mě návrh svislé integrované fotovoltaiky, která nenápadně dotváří část nejvíce exponované fasády.

čod

Projekt Český ostrovní dům v poslední době takzvaně čeří vodu, dost se o něm mluví. Jakou mají podle vás ostrovní stavby pozici v budoucnosti architektury?
Je to zatím první vlaštovka z mnoha. Ostrovně může fungovat i skupina domů. Naprosto zásadní přínos těchto staveb je však v tom, že uživatel stavby si mnohem lépe uvědomuje, kolik energie jeho stavba spotřebovává a odkud tato energie pochází. Tedy tu, co si sám vyrobí, a to samozřejmě bez dalšího zatížení životního prostředí. Pocit svobody, který člověku dodává nezávislost na cenách energií, je pouze bonus. Vzhledem k trendům ve světě tedy bude ostrovní fungování domu nebo skupin domů mnohem populárnější a častěji uplatňované.

Stal jste se součástí finálního teamu projektu Český ostrovní dům, což je velký úspěch. Připravujete tedy ještě při studiu architektonickou podobu tohoto zajímavého projektu. V jaké jste aktuálně fázi?
Ano, velmi si toho vážím a samozřejmě je to nyní jedna z mých priorit. V současné době připravujeme nový návrh, který bude odpovídat novým podmínkám především z hlediska architektury. Tento návrh bude upraven do stavby jednoduchého objemu nebo zapracování tradičních proporcí štítových stran. Dům by tak měl dostat výraz moderní dřevostavby.

„Závisí především na architektonickém návrhu. Architekt musí vždy zvolit co nejlepší řešení pro danou situaci, vybrat správné materiály a navrhnout kvalitní detaily."

Vojtěch Lichý

První stavby projektu Českého ostrovního domu jsou plánovány mimo městskou zástavbu. Proč? Májí tyto budovy potenciál pro využití i v městské zástavbě? Je tam nějaké know-how pro rekonstrukce?
První ostrovní dům je koncipován jako apartmán. Tedy místo, kam si celá rodina může zajet si takový dům vyzkoušet a zažít. A kde jinde ho postavit než v krásné přírodě v blízkosti vodních ploch či lyžařského areálu?

V městském prostředí samozřejmě tyto budovy potenciál mají. V tomto případě je pak možné propojit několik domů dohromady, které si mohou vyrábět všechnu potřebnou energii ekologicky a efektivně ji využívat. U rekonstrukcí je princip velmi podobný. Avšak budova může být nevhodně orientována ke světovým stranám, což má za následek nižší solární zisky budovy a efektivitu solárních panelů.

Je výstavba a údržba vámi navrhovaného domu náročnější oproti klasickým novostavbám?
Neřekl bych. Toto závisí především na architektonickém návrhu. Architekt musí vždy zvolit co nejlepší řešení pro danou situaci, vybrat správné materiály a navrhnout kvalitní detaily. Technologie domu pak nejsou při správné instalaci nijak poruchové.

cod

Myslíte, že nastal čas k masové výstavbě podobných domů?
Zcela jistě. Společnost si již začíná uvědomovat, že je nutné se k Zemi chovat šetrněji, a my jí nabízíme možnost, jak tomu napomoct.

Takový projekt vám může skvěle nastartovat kariéru. Jaké máte plány, až budou stavby v roce 2018 dokončeny? Chystáte se tomuto tématu dále věnovat?
Architektura je obor spousty výzev. Chci vytvářet věci, které budou názory a chování lidí posouvat dopředu, a toto je jedna z nich. Nyní studuji poslední ročník oboru Architektura a stavitelství na Fakultě stavební ČVUT v Praze. Souběžně s tím se brzy chystáme s kolegy vytvořit vlastní ateliér a naplno dělat to, v čem vidíme smysl a co nás baví.

Další články