Infrazářiče z Hodonína bleskově opraví vozovku

Pakliže jsou české silnice něčím pověstné, je to rozhodně jejich stav, který se často nedá popsat jiným slovem než žalostný. Asfaltové záplaty a výtluky se staly synonymem pro české silnice a každá silnější zima tento problém jen a jen prohlubuje. Zatímco v očích stavebních firem se může zvrásněný povrch českých komunikací jevit jako zlatý důl, pro obce spravující vlastní komunikace jde o nepříjemnou komplikaci a nemalý finanční výdej, který se rok co rok opakuje.


Jestli jsou české silnice něčím pověstné, je to rozhodně jejich stav, který se často nedá popsat jiným slovem než „žalostný“. Asfaltové záplaty a výtluky se staly synonymem pro české silnice a téměř každá zima tento problém jen a jen prohlubuje. Zejména pro obce spravující vlastní komunikace jde o nepříjemnou komplikaci a nemalý finanční výdej, který se každý rok opakuje. S jednoduchým řešením jak rychle, levně a ekologicky tento problém vyřešit přišla společnost MORAM CZ, s.r.o. z Hodonína. Její technologie INFRASET® dokonce zaujala porotu ekologické soutěže E.ON Energy Globe do takové míry, že se dostala až do samotného finále v kategorii Firma.

Infraset

Hodonínská společnost Moram patří mezi firmy, které se nebojí žádné výzvy. O tom svědčí i šíře jejího portfolia nabízených výrobků. Ačkoli se primárně věnuje výrobě kabelových přívěsů, vleků a vozíků, navíjecích zařízení, strojů a zařízení pro telekomunikační práce, pustila se před sedmi lety do vývoje zařízení pro jednoduchou opravu silničních výtluků. „Do prodeje se INFRASET® dostal před čtyřmi lety. Vývoj zařízení byl ale zahájen ještě tři roky předtím,“ popisuje Antonín Koplík, zástupce společnosti Moram.

Antonín Koplík
Antonín Koplík, zástupce společnost Moram

„Před několika lety se ve světě začala používat infratechnologie pro opravy asfaltových povrchů. My jsme o podobném řešení tehdy mluvili se zástupci měst a obcí. Pro jejich potřeby byla ale taková zařízení zbytečně drahá a hlavně velká. Obce trápí spíše velké množství menších výtluků. Začali jsme proto vyvíjet vlastní zařízení, se kterým se dá dobře manipulovat a bude snadné ho obsluhovat,“ dodal Boris Prýgl, pracovník společnosti Moram.

Určitě vás ale zajímá, jak zmíněný INFRASET® vlastně funguje. Set, který společnost Moram prodává obcím, obsahuje kompletní vybavení, které je zapotřebí pro opravu silnice.

„Obec si u nás koupí celý set, včetně přívěsného vozíku za auto. Na vozíku se nachází dva infrazářiče, vibrační deska, fukar k čištění výtluků a veškeré speciální nářadí na práci s horkým asfaltem. Jak se dozvídáme od klientů, zařízení, které od nás zakoupí, je navíc multifunkčně využíváno. Vibrační desky se využívají při pokládání zámkové dlažby, hrábě na asfalt si vypůjčují školy na úpravu pískovišť pro skok do dálky a výkonné infrazářiče si prý zapůjčují hrobníci, pro rozehřátí zeminy v zimě pro snadnější výkopy hrobů,“ s úsměvem popisuje Antonín Koplík.

Postup opravy výtluku pomocí výše popsaného setu je jednoduchý, rychlý, a hlavně levný a ekologický.

Vybraný výtluk je nejprve zapotřebí důkladně vyčistit pomocí koštěte a fukaru. Následně přichází na řadu poprvé samotný infrazářič. Ten je umístěn nad opravovaný výtluk. Díky jeho konstrukci je možné vedle sebe umístit dva zářiče a opravit tak najednou větší poškození vozovky.

Vyčištění výtluku

Po zapnutí zařízením proudí propan z plynové láhve, umístěné v zařízení, do směšovacích komor. V těch se plyn mísí se vzduchem a dochází k hoření. Tepelná energie z tohoto procesu je přenášena na keramické destičky na spodu zařízení, jež bezplamenně rozehřívají samotný asfalt.

Infraset

Po uplynutí dostatečné doby se hráběmi naruší rozehřáty asfalt nejen v místě poškození, ale i na jeho okrajích. To aby došlo ke správnému propojení původního a nového materiálu. Během tohoto procesu je důležité výtluk dostatečně zapenetrovat, to zaručí správné propojení původního asfaltu a přidaného recyklátu.

Infraset

Nyní přichází na řadu přidání nového materiálu, který vyplní poškozenou vozovku. Jedná se o recyklát, který známe pod lidovým názvem „škrabka“. Ten vzniká během oprav silnic a stavební firmy si často lámou hlavu, jak jej využít nebo uskladnit. Jedná se totiž o nebezpečný odpad.

Infraset

Po přidání vrstvy recyklátu opět přichází ke slovu infrazářič, který recyklát rozehřeje. Následně stačí opravované místo udusat pomocí vibrační desky, která je součástí balíčku INFRASET® pro opravu silnic. Závěrečným krokem je nanesení penetrace a tenké vrstvy písku na opravený výtluk, čímž se oprava uzamkne.

Infraset

Tímto způsobem opravené místo je do 15 minut od ukončení opravy opět pojízdné. Za hodinu lze opravit 5–6 m², a to při materiálových nákladech cca 40 Kč/m².

Infraset

V současnosti využívá technologii INFRASET® pro opravu silnic zhruba 400 českých obcí. Hodonínská firma ale slaví se svým zařízením úspěch i v Bulharsku nebo v Maďarsku, kde tamní vláda dokonce používání tohoto zařízení podporuje formou státní dotace. Jak si INFRASET® povede ve finále soutěže E.ON Energy Globe? 

STÁLE NEVÍTE PRO KOHO SE ROZHODNOUT? PŘEČTĚTE SI ČLÁNEK O DRUHÉM SOUTĚŽNÍM PROJEKTU: LITOMĚŘICE – SYSTÉM PŘEPRAVA A PRODEJE POTRAVIN BEZ OBALŮ

Infraset

Infraset

 

Další články