Papír proti všem

V době, kdy svět zahlcují hory plastů, se stále častěji obracíme k papíru. Ten sice v oceánech netvoří ostrovy plovoucího odpadu, ale jinak má do ekologicky čistého materiálu hodně daleko. Dopad papírenského průmyslu na životní prostředí, neochota recyklovat a snížit spotřebu papíru jsou ve skutečnosti jedny z největších problémů, se kterými se potýkáme.


Také jste při čekání ve frontě u pokladny zažili dilema, zda si na odnos nákupu koupit levnější igelitovou, nebo dražší papírovou tašku? A jak dobrý pocit jste měli, když jste obětovali tři koruny navíc za tu papírovou? Svědomí vás hřálo proto, že papír považujeme za materiál šetrný k přírodě, který se na rozdíl od plastů rychle rozloží, dá se jednoduše recyklovat, popřípadě se s ním dá bez větších výčitek svědomí zatopit v kamnech.

spotřeba papíru

Ačkoliv byl váš úmysl chvályhodný, papírovou alternativou planetu nespasíte. Když se na papír podíváme blíže, zjistíme, že v podstatě celý životní cyklus zdánlivě nevinné suroviny přírodu nešetří. Kvůli obrovské spotřebě papíru kácíme nové a nové oblasti dosud nedotčených pralesů, spotřebováváme obrovské množství vody a agresivních chemikálií. Papírový odpad zahlcuje skládky a jeho rozklad produkuje velké množství metanu a dalších skleníkových plynů.

Razantně přehodnotit náš přístup k papíru bychom měli především proto, že jeho nepříjemné vlastnosti přehlížíme už hodně dlouho. Konkrétně od roku 1845, kdy Němec Friedrich Gottlob vynalezl způsob, jak buničinu pro výrobu papíru získávat z rozemletého dřeva. Produkci to mnohonásobně zlevnilo, ale výsledný papír byl zažloutlý a bylo ho nutné bělit agresivními chemikáliemi.

papír - box

Papírny stály kvůli vysoké spotřebě vody zpravidla na břehu řek a než jsme se začali zabývat odpadovou politiku, směřoval veškerý odpad právě do vody. Kam to vedlo, ví každý, kdo ještě před několika lety sjížděl Vltavu kolem papíren ve Větřní. Úsek, kde výpust odpadních vod proměnila řeku ve stojatou lagunu plnou zapáchající břečky, byl názornou ukázkou, že papír opravdu není tak nevinný, jak si myslíme. Podívejme se, jak to chodí s věcmi, které běžně používáme, a jejich papírovými verzemi.

Obaly a tašky

papírová taška

Papírové obaly se dostaly pod drobnohled během debaty o nutnosti omezení obalů plastových. Ze srovnávacích studií nevyšly příliš dobře. Například studie EcoBilan Life Cycle Assessment zadaná řetězcem Carrefour ukázala, že výroba papírových pytlíků spotřebuje 2,2× více energie a 4,7× více vody než výroba sáčků plastových. Do vzduchu vypustí papír 3,1× více skleníkových plynů a 2,7× více plynů kyselých. Plastové obaly navíc vyrábíme de facto z odpadních produktů vznikajících při úpravách zemního plynu, kdežto výroba papíru stále stojí na kácení stále potřebnějších lesů. Velkovýrobci papíru se sice snaží dbát na udržitelnost a získávat buničinu ze stromů pěstovaných přímo pro výrobu papíru. Obrovskou poptávku ale udržitelné lesy nepokryjí a navíc jsou kvůli nutnosti rychlého růstu osazovány jednodruhovými kulturami, které nejsou pro krajinu nejvhodnější.

Proč nezatracovat papírovou verzi?

Oproti plastům dokážeme papírové obaly snáze likvidovat a jejich výroba umožňuje využívat nebělený recyklovaný papír. Recyklace je jedním z neúčinnějších způsobů, jak životnímu prostředí ulevit – novým zpracováním jedné tuny papíru zachráníme 17 stromů a ušetříme 0,5 - 0,9 tun CO2 (při započtení uhlíku, který by vázaly neporažené stromy, by tato hodnota byla ještě podstatně vyšší). Stejně jako v případě plastových obalů ale nejde o 100% recyklaci. Recyklovaný papír má horší mechanické vlastnosti, což se projevuje například v nosnosti papírových nákupních tašek. Není také vhodný pro výrobu tiskovin, protože odstraňování barev vyžaduje použití chemických bělidel a spotřebovává ohromné množství vody.

Ideální řešení

Papír je v tomto případě trochu nesmysl. Radši s sebou noste na nákupy síťovku a pár sáčků z netkané textilie na balení ovoce a zeleniny (a vydržet nechápavé pohledy pokladních). U průmyslových kartonů a obalů je situace horší, ale už i zde existují tendence papír nahrazovat. Například IKEA chce místo plastových a papírových obalů používat speciální materiál lisovaný z houbových, kokosových nebo banánových vláken.

Tiskoviny

Knihy

V podstatě každé papírové médium od časopisů po knihy a dokumenty má dnes elektronickou variantu. O bezpapírové kanceláři už také mluvíme několik desetiletí. Od doby nástupu internetu a počítačů se ale objem papírových kopií paradoxně zvýšil o zhruba 130 % (zlevnil se tisk, kdežto papír pořád považujeme za spotřební materiál). Knihy a další tiskoviny jsou jedním z největších odběratelů papírenského průmyslu. Jen v USA se každý rok vytiskne přes 2 miliardy knih, 24 miliard vydání novin a 350 milionů časopisů. Prodeje knih přitom neustále klesají a podle všeho většina z nich končí v odpadu, stejně jako noviny, časopisy, reklamní letáky a další tiskoviny.

Proč v tomto případě papír nezatracovat?

Jednou z cest, jak spotřebě alespoň ulevit, je používání papíru vyrobeného z reziduálních materiálů, tedy z těch, které zbývají jako odpad po zpracování dřevin nepěstovaných primárně pro výrobu papíru. Typickým příkladem je výroba papíru z vláken stonku konopí pěstovaného kvůli výrobě oleje. Dříve se z nich vyráběl vysoce kvalitní papír, na kterém je například napsaný originál ústavy USA. Později ale bylo pěstování konopí potlačováno a k jeho obnově dochází až v poslední době.

Ideální řešení

Logickým řešením by bylo používání čteček, tabletů a elektronických formulářů s digitálním podpisem. Vzhledem k pokulhávající digitalizaci státní správy bude ale omezení spotřeby tiskovin složitější než v případě obalů. Co se týče knížek, pokud ji jako většina Američanů po přečtení (z libovolného důvodu) vyhodíte, asi bude lepší ji smazat jen do virtuálního koše v tabletu (když už ho máte). Když se ale zaměříme na komerční tiskoviny, rozhodně nezapomeňte alespoň na nálepku „Nevhazujte reklamu“ na domovní schránce.

Kelímky

Kelímek

Jednorázové kelímky jsou v rozporu s obecným povědomím jedním z nejproblematičtějších papírových výrobků. Lze je sice vyrábět z recyklovaného neběleného papíru, ale jejich vnitřek je nutné potáhnout vodotěsnou plastovou folií. Kvůli ní je kelímky možné recyklovat pouze ve speciálních linkách, kterých je v poměru ke spotřebě pohárků zoufale málo. Například ve Velké Británii, kde se kelímků spotřebuje 7 milionů denně (2,5 miliardy ročně) fungují takové linky pouze tři. U nás není v provozu ani jedna a kelímky tedy končí ve spalovnách nebo na skládkách.

Proč je nezatracovat

V porovnání s plastovými kelímky nabízí ty papírové alespoň částečnou možnost recyklace a v současnosti se usilovně pracuje na vývoji nových kelímků, které plastovou vrstvu nebudou potřebovat (vývoj financují i řetězce jako Starbucks nebo Costa Coffee). Varianty vyrobené z rozložitelného plastu se bohužel ukazují jako nepraktické kvůli obrovské spotřebě. Na jejich výrobu je totiž používán většinou škrob získávaný z kukuřice a obětovat takové množství potenciální potraviny na výrobu jednorázových obalů nedává v dnešním přelidněném světě smysl.

Ideální řešení

Místo jednorázových pohárků používat vlastní hrnek a kávu s sebou si brát do termosky. Kampaně přináší alespoň nějaké výsledky – například firmy jako Ernst&Young nebo Goldman Sachs zakázaly ve svých kancelářích jednorázové kelímky používat. Podle statistik prodejců se ale do přinesených obalů servírují jen necelá 2 % všech prodaných nápojů.

Ubrousky a toaletní papír

Toaletní papír

Jeden z největších sektorů individuální spotřeby papíru jsou ubrousky a toaletní papír. V průměru každý člověk použije přes 20 000 listů (asi 100 rolí) ročně. Výjimkou jsou USA, kde vychází průměrná spotřeba 3 role na člověka a týden a kvůli enormní spotřebě jsou káceny obrovské plochy panenských kanadských pralesů. Na výrobu jedné role padne 1,2 kg dřeva a až 140 litrů vody. Omezení spotřeby v tomto odvětví je jedním z nejzásadnějších způsobů, jak papírem šetřit.

Proč v tomto případě papír nezatracovat?

Papír nelze recyklovat donekonečna (pouze 4× až 6×) a hygienické výrobky jsou ideálním produktem pro poslední fázi tohoto koloběhu. Jak už jsme zmiňovali, podpora recyklace je jedním z nejdůležitějších kroků, které lze v nakládání s papírem podniknout. Používání recyklovaného papíru sníží v papírenské výrobě odpad o 54 % spotřebu energie o 27 % a objem skleníkových plynů o 47 %. Rozklad papíru na skládkách oproti tomu metan a další skleníkové plyny produkuje.

Ideální řešení

V tomto případě je ideální řešení i to nejsložitější, protože i kdybychom se naučili opět smrkat do látkových kapesníků, jedinou alternativou k toaletnímu papíru je bidet. Te má ovšem málokdo a nevychází příliš pozitivně z hlediska spotřeby vody. Při výběru značky bychom tedy měli dávat přednost toaletnímu papíru, který se v odpadní vodě snadno rozkládá.

Co bychom si z toho měli vzít?

Vše, co jsme si o papíru řekli neznamená, že bychom ho měli ihned zatratit. Na jeho používání závisí fungování velké části naší společnosti a ať se nám to líbí či ne, bez papíru se zkrátka neobejdeme. Velkou změnu k lepšímu ale způsobí, když s ním začneme vědomě šetřit. Z vaší volby odnést si nákup v papírové tašce nemusíte mít černé svědomí, protože ji doma můžete naplnit dalším papírem a odnést ho do recyklační nádoby. Příště už si ale na nákup radši pořiďte stylovou síťovku.

Stejně tak je určitě lepší dát si kafe do přinesené termosky, protože ji můžete využívat v podstatě do nekonečna. Se stohy papíru ve státní správě asi těžko sami něco uděláte, ale předplatit si časopis v elektronické podobě nebo koupit e-book určitě zvládnete a není to špatná volba. No a co se týče toaletního papíru? Ten je důkazem, že i v 21. století existují věci, které přes veškerý pokrok prostě nahradit neumíme...

Další články