Po Británii jezdí autobus poháněný splašky


Klasická fosilní paliva jako nafta a benzín jsou dnes v nelibosti. Hledají se proto alternativy. V Británii pomalu začínají objevovat užitečnost biologických odpadů.

Britská společnost GENeco představila autobus, který de facto pohánějí zbytky jídla a exkrementy. Čtyřicetimístný autobus nazvaný „Bio-Bus“ ujede na jednu nádrž bioplynu vyrobeného ze zmíněných biologických odpadů až 300 km.

Nový autobus s pohonem na biometan momentálně obsluhuje pravidelnou linku mezi jihozápadní částí města Bath a letištěm v Bristolu. Každý měsíc sveze na 10 000 cestujících. Bristol, známé britské přístavní letovisko, byl jmenován „Evropským zeleným městem“ roku 2015.

Ač k tomu polep autobusu vybízí, není to pochopitelně tak, že by cestující přímo „poháněli“ autobus za jízdy. Bioplyn vzniká v místní čističce odpadních vod, kde se sbíhají splašky a další biologické odpady z celého města. Tam je umístěna i nová plnicí stanice na bioplyn.

Firma se pochopitelně snaží prezentovat svůj autobus jako světový unikát, ale faktem je, že o zas tak jedinečnou věc nejde. Biometan je v podstatě velmi podobný zemnímu plynu, tedy CNG. Odlišný je způsob, jakým se obě paliva získávají. 

Zatímco zemní plyn se těží v nalezištích po celém světě a pak složitě dopravuje, nejčastěji plynovody a nově i loděmi, do místa spotřeby, biometan lze vyrábět velmi blízko spotřebnímu místu.

Autobusy na plyn, ať už je to bioplyn v podobě biometanu, nebo zemní plyn, nabízejí proti těm klasickým dieselovým několik výhod. Předně, mají výrazně nižší emise škodlivých látek do ovzduší. Jsou navíc i tišší. A v neposlední řadě vyjde jejich provoz výrazně levněji.

To jsou hlavní důvody, proč se dnes autobusy na plyn začínají prosazovat ve velkém také v České republice. Například Brno si jich objednalo rovnou stovku. V současné době už v České republice jezdí kolem 8500 aut na plyn – nejen autobusů, ale i běžných osobních vozů.

Biometan se masivně využívá také v jiných částech Evropy, například ve Švédsku. Tam je pohonem na tento bioplyn vybaveno přes 36 000 menších nákladních aut, 1500 autobusů a 500 velkých nákladních aut.

Další články