Pořiďte si domů ptačí krmítko! Vyrobíte ho i z ruličky od toaletního papíru

S přicházející zimou je čas myslet nejen na stavění sněhuláků, ale i na drobné ptactvo, které od nás potřebuje pomoct. Jak na to? Jednoduše – umístěte na vhodné místo krmítko a ptáčkům přilepšete tím správným zobáním. V našem článku najdete všechny důležité informace i tipy pro to, jak ze zimního krmení udělat zážitek pro celou rodinu.


Výběr a příprava správného krmítka

Vaše krmítko by mělo být nejlépe ze dřeva, ale stejně tak dobře poslouží i to plastové. Hlavní je, aby v něm krmivo nenavlhalo a nekazilo se. Pokud chcete, aby do vašeho krmítka zavítali i větší ptáci, jako například kos, pořiďte si větší model, který bude mít základnu o velikosti alespoň 20 x 20 cm. A jestli máte zahradu, chatu nebo chalupu, na kterou nejezdíte příliš často, kupte samonásypné krmítko. Jeho součástí je totiž zásobník, který potravu ptáčkům dávkuje postupně, podle toho, jak velký mají apetit.

Pelánek

autor fotografie: Pelánek Ondřej - archiv ČSO

Krmítko dnes koupíte skoro v každém hobby marketu i ve spoustě e-shopů. Mnohem zajímavější je ale vyrobit si ho vlastníma rukama a zapojit do procesu i vaše děti. Na webu Budka jako dárek je k mání krmítková skládačka včetně potřebných hřebíků, lepenky na stříšku, impregnace na dřevo i podrobného návodu. Jednoduchá krmítka pak můžete vyrobit i z pár věcí, které najdete v každé domácnosti. Stačí vzít například ruličku od toaletního papíru, potřít ji medem nebo lojem a pořádně vyválet v misce se semínky. Věřte nám, že tohle bude bavit hlavně děti. Krom ruličky můžete použít třeba i šišku nebo raciolky bez polevy. Vyrobit si můžete i vlastní samonásypné krmítko z větší PET lahve a dvou vařeček. Návody na všechna tahle krmítka najdete zde. A hezké rukodělné nápady pro vás má i Česká společnost ornitologická.

 

Kam krmítko dát

Pokud bydlíte v bytě, je nejlepším místem okenní parapet nebo balkon. Dejte ovšem pozor na skleněné plochy, do kterých by ptáci mohli narazit a zranit se. Okno nebo skleněné dveře raději „odstiňte“ žaluziemi nebo závěsem, případně je zabezpečte samolepkami.

Na zahradě krmítko dejte na klidné a přehledné místo, odkud budou mít ptáci rozhled a budou moct případně uniknout před predátory. Nejlépe by mělo být aspoň 2 metry od nejbližších stromů a keřů a 1,5 metru nad zemí. Pokud chcete dát krmítko přímo na strom, pak určitě ne na kmen, ale na větev, ve vzdálenosti alespoň dvou metrů od něj.

pták

autor fotografie: Suržinová Monika - archiv ČSO

Kdy a čím krmit

Ptactvo se doporučuje krmit od listopadu do března. Začínejte s menšími dávkami potravy, které postupně zvyšujte podle aktuálního počasí. Nejvíce toho do krmítka dávejte za mrazů a vydatné sněhové pokrývky. Vhodný čas pro sypání je ráno a večer. Ráno totiž ptáčci potřebují nasbírat dost energie na celý den a večer se zase musejí zasytit, aby vydrželi po celou noc.

A co do krmítka dávat? Nejlepší variantou jsou samozřejmě různá semínka – slunečnicová, maková, lněná nebo i ovesné vločky. Ptačí menu můžete oživit i kousky mrkve, jablka i trochou tvarohu. Jestli plánujete pořídit i známé lojové koule, nezapomeňte je pověsit do stínu, aby nežlukly a nerozpouštěly se. Dále je důležité, abyste koule vybalili z plastových sítěk a vložili je do nosičů - ptáčkům se tak nebudou zamotávat nožičky a drápky. Do krmítka určitě nikdy nedávejte kuchyňské zbytky, připálené a solené potraviny, stejně jako zbytky vánočního cukroví. Všechny důležité informace o správném přikrmování ptactva najdete také na webu České ornitologické společnosti

 

Péče o krmítko

Krmítko je potřeba minimálně jednou za měsíc pořádně vyčistit. Sundejte ho, umyjte, nechejte uschnout a ráno ho pověste zpátky na místo. Důležité je pečlivě odstranit všechny zbytky potravy, slupky a ptačí trus. Pokud jste ve svém krmítku viděli evidentně nemocného ptáka, je nutné ho celé vydezinfikovat – nejlépe octem s vodou v poměru 1 : 1 – a krmení asi na dva týdny přerušit.

pták 1

autor fotografie: Vermouzek Zdenek - archiv ČSO

Příroda „v přímém přenosu“

Díky krmítku máte ptáky doslova na dosah, a tak můžete se svými dětmi pozorovat jednotlivé druhy a naučit se je rozpoznávat. Ježíšek by klidně mohl donést tuhle skvělou knihu Poznávej ptáčky. A pamatujte, že čím různorodější budete nabízet potravu, tím pestřejší podívanou budete v krmítku mít. Jako ptačí pozorovatel se můžete stát i součástí vědeckého týmu v rámci programu Ptačí hodinka, který už třetím rokem pořádá Česká společnost ornitologická. Jeho náplní je sčítání ptáků na krmítku a je otevřen široké veřejnosti. Díky jednoduché metodice se může zapojit naprosto kdokoliv bez předchozích zkušeností. Stačit vám bude pouze vaše nadšení!

Další články