Pražské univerzity mají svůj studentský carsharing

Zájem o carsharing v České republice roste raketovým tempem. Na konci loňského roku počet jeho uživatelů u nás přesáhl 20 000 a toto číslo se každý měsíc zvyšuje. Spolu s rostoucím počtem uživatelů registrujeme i nárůst mezi zprostředkovateli služeb sdílení aut. Jednou z nejmladších a nejzajímavějších carsharingových služeb je Uniqway, která je speciálně zaměřená na studenty pražských vysokých škol.


Zájem o carsharing v České republice roste raketovým tempem. Na konci loňského roku počet jeho uživatelů u nás přesáhl 20 000 a toto číslo se každý měsíc zvyšuje. Spolu s rostoucím počtem uživatelů registrujeme i nárůst mezi zprostředkovateli služeb sdílení aut. Jednou z nejmladších a nejzajímavějších carsharingových služeb je Uniqway, která je speciálně zaměřená na studenty pražských vysokých škol.

E.ON RÁDCE: KOLIK STOJÍ NEJLEVNĚJŠÍ ELEKTROMOBIL? CENA VÁS PŘEKVAPÍ.

Pořízení vlastního vozu je pro studenta vysoké školy často luxus, který si dovolit nemůže nebo nechce. Přeci jen je v dnešní době vlastnictví vozu často přítěží. Mladá generace nechce řešit problémy s parkováním, investicemi na údržbu, placením poplatků a další starosti, které se k vlastnictví auta vztahují. Na druhou stranu nám auto nabízí nenahraditelnou možnost mobility. Právě zde přichází ke slovu carsharing. Ten se v České republice začal masově rozvíjet zhruba před čtyřmi lety. Na to reagovala i trojice největších pražských univerzit – Česká zemědělská univerzita v Praze, České vysoké učení v Praze a Vysoká škola ekonomická. Ty spolu s mladoboleslavskou Škoda Auto hledaly nové způsoby, jak poskytnout studentům služby mobility.

1
Michaela Stránská, studentská CEO projektu Uniqway a Jakub Gottwald, manažer projektu Uniqway

„Nápad vznikl na schůzce Škoda Auto ČR a rektorů tří pražských univerzit. Chápeme mobilitu budoucnosti jako cílenou službu a chceme akademickou komunitu touto platformou pro sdílení vozidel podpořit. Chceme zajistit, aby vždy mohla využít vhodnou nabídku mobility. Sdílená ekonomika je, nejen pro mladou generaci mnohem více než jenom trend.“ uvádí Luboš Vlček, vedoucí Škoda Auto Česká republika

„Studie proveditelnosti probíhala několik let. Po prezentování výsledků projekt přešel pod křídla Škoda Auto DigiLab, dceřiné společnosti Škoda Auto, která se problematikou carsharingu zabývá,“ komentoval historii carsharingové služby Uniqway jeden z manažerů Škoda Auto DigiLab.

Uniqway není jen obyčejný carsharing. Jedná se o evropský unikát. Vedle zkušených manažerů a vývojářů Škoda Auto DigiLab za projektem stojí početný tým složený ze studentů výše zmíněných pražských univerzit.

1

„Škoda Auto DigiLab a tým studentů jsou nyní zodpovědní za operativní řízení. Poskytujeme studentům potřebné dovednosti k úspěšné realizaci projektů mobility. Díky know-how našeho inovativního centra budeme produkt na trhu dlouhodobě dál rozvíjet.“ komentovala Jarmila Plachá, vedoucí Škoda Auto DigiLab

Od června letošního roku se projekt Uniqway nachází v testovací fázi. Na facebookovou stránku Uniqway se přihlásilo 15 testerů, kteří mají k dispozici 15 vozů Škoda Fabia Style. Testeři pravidelně vyrážejí na předem daná místa, během toho testují hardware i software vozů a samozřejmě i mobilní aplikaci, na které je služba z velké části založena.

E.ON RÁDCE: KOLIK STOJÍ NEJLEVNĚJŠÍ ELEKTROMOBIL? CENA VÁS PŘEKVAPÍ.

Po ukončení testovací fáze by měl být projekt uveden na trh do ostrého provozu, přičemž jeho autoři počítají s tím, že okamžitě po spuštění by mělo jejich služby využívat cca 300 pražských studentů.

Pro využívání této služby bude studentům stačit, aby si bezplatně stáhli mobilní aplikaci Uniqway a registrovali se pomocí své studentské karty ISIC. Následně již může student vyhledávat volné vozy a pronajímat si je. Ty se vždy nachází pouze ve vyhrazených parkovacích zónách. Jestli se vůz nachází v místě, kde je možné jej zaparkovat, a ukončit pronájem řidiči hlásí samo vozidlo pomocí speciálního tlačítka.

1

Další články