Před Globusem v Českých Budějovicích se otevřela nová dobíjecí stanice elektromobilů

Dobíjecí stanice umožňuje nabití dvou automobilů najednou a díky vysokému výkonu je možné dobít elektromobil na 80 % kapacity za pouhých 30 minut. Společnosti E.ON a Globus v současné době provozují elektrostanice ve čtyřech dalších lokalitách a do budoucna plánují další rozšíření.


Pro rozvoj elektromobility u nás je potřeba široké sítě dobíjecích stanic. I na tom společnost E.ON již několik let intenzivně pracuje a spolu s partnerskými projekty otevírá nové dobíjecí stanice po celé ČR. Ve spolupráci s obchodním řetězcem Globus jedna taková vyrostla i na parkovišti supermarketu Globus v Českých Budějovicích a v pátek 14. prosince byla slavnostně uvedena do provozu.

Tato rychlodobíjecí stanice umožňuje nabití dvou automobilů najednou a díky jejímu vysokému výkonu (50 kW DC nabíjení, 22 kW AC nabíjení) je možné dobít elektromobil na 80 % kapacity za pouhých 30 minut. Společnosti E.ON a Globus v současné době provozují rychlodobíjecí stanice ve čtyřech dalších lokalitách a do budoucna plánují další rozšíření.

globus

U slavnostního otevření jsme nesměli chybět a při té příležitosti jsem si o spolupráci a dalších plánech pohovořili s paní Hankou Kořínkovou, zástupkyní společnosti E.ON, a panem Lumírem Jungem, ředitelem budějovického Globusu.

E.ON RÁDCE: KOLIK STOJÍ NEJLEVNĚJŠÍ ELEKTROMOBIL? CENA VÁS PŘEKVAPÍ

 

 

korinkova

Hana Kořínková působí ve společnosti E.ON na pozici Head of B2C Solutions & Innovations a rozšíření sítě dobíjecích stanic po celé České republice patří k jejím hlavním profesním zájmům blízké budoucnosti.

Jak došlo ke spolupráci mezi firmami E.ON a Globus a jakým směrem se bude dále vyvíjet?
Hana Kořínková: Snažíme se vybudovat síť elektromobility napříč celou republikou a mít silného partnera působícího na dobře dostupných, lukrativních lokalitách, je prostě skvělé. Firma Globus se přímo nabízela, mají spoustu hypermarketů po celé České republice, velké parkoviště, dobré služby. Toto propojení tedy vyústilo naprosto logicky. Díky takovým firmám se nám celou republiku daří pokrývat mnohem snáz a systematičtěji. V tuto chvíli jsme společně postavili několik rychlodobíjecích stanic, a to konkrétně v Opavě, Trmicích, dvě v Praze a také v Českých Budějovicích. V rámci následujícího roku se chystáme otevřít dalších devět.

Jaké jsou nejbližší cíle společnosti E.ON v rámci rozvoje sítě dobíjecích stanic?
Kromě hlavních koridorů a dálničních tahů jako D1, D2, D8 systematicky pracujeme na pokrytí měst napříč celou republikou. Jde nám především o efektivní, logické a maximálně využitelné pokrytí. Evropské dotační programy zaštiťují klíčové páteřní sítě dopravy a my se elektromobilitu snažíme rozšířit i dále do regionů a postupně tak pokrýt co nejvíce slepých míst. V rámci evropských programů také plánujeme do roku 2021 výstavbu 4 ultrarychlých dobíječek, na což se velmi těším.

Spolupracujete na rozvoji infrastruktury dobíjecích stanic i s dalšími partnery?
Spolupracujeme s dalšími většími obchodními řetězci a samozřejmě i s benzinovými pumpami, ze kterých jsou asi největšími partnery společnost Benzina a Mol. Podobné kooperace jsou pro jednodušší rozšíření zmíněné infrastruktury velkým přínosem a je velmi pozitivní vidět, že i velké řetězce chtějí podpořit ekologický způsob cestování.

E.ON RÁDCE: KOLIK STOJÍ NEJLEVNĚJŠÍ ELEKTROMOBIL? CENA VÁS PŘEKVAPÍ

 

jung

Lumír Jung je ředitelem supermarketu Globus v Českých Budějovicích, pobočky jednoho z největších celorepublikových obchodních řetězců. Ekologii a udržitelnost vnímá jako nedílnou součást každodenního života a s touto myšlenkou také přistupuje ke své práci.

Co pro vás znamená spolupráce se společností E.ON?
Lumír Jung:
Společný projekt na vybudování dobíjecích stanic pro elektromobily je pro nás příkladem partnerství, které staví na myšlence trvalé udržitelnosti. Ta je pro Globus důležitá nejen v obchodní oblasti, ale i ve vztahu k okolní společnosti. Chceme být v Česku dlouho, a proto vidíme naši odpovědnost i v širším kontextu, například ve vztahu k životnímu prostředí. Věříme, že se ekologické principy dají skloubit s ekonomickým zájmem a společnost E.ON je toho dobrým příkladem.

Jak přistupujete k elektromobilitě a udržitelnému rozvoji v rámci společnosti Globus?
Snažíme se vždy o to, abychom nepřemýšleli jen o momentálním stavu věcí, ale abychom viděli dál než ostatní na trhu. Takto se zamýšlíme nejen nad naší dlouhodobou strategií, ale i nad celým retailovým trhem v Česku a nad dalšími aktuálními tématy. Například nad spotřebou pohonných hmot a ekologičností dopravy. Lidé k nám jezdí z mnoha spádových oblastí a většinou jsou nuceni na cestu do Globusu využít automobil. I proto nám záleží na tom, aby uhlíková stopa byla co nejnižší nebo díky elektromobilům vůbec žádná. Už nyní vidíme, že elektrické dobíjecí stanice k nám přivádějí mladší ročníky řidičů nebo mladé rodiny, kterým na zachování zdravého životního prostředí záleží stejně jako nám.

Budou moci zákazníci dobíjet své vozy zdarma?
V tuto chvíli se tak u všech pilotních stanic děje a zdarma je dokonce i rychlodobíjení, takže zákazník nemusí na vůz dlouho čekat. Naše stanice nejsou tak vysoce výkonné, aby auto dobily za 20 minut na 90 procent kapacity baterie. Jedná se o typ, který během čtvrt hodiny umožní vozu ujet okolo 100 kilometrů. I v tomto případě budeme opět po skončení pilotního projektu hodnotit, co zákazníci chtějí.

Dočkáme se na parkovištích obchodů Globus vedle dobíjecích stanic pro elektromobily i dalších smart prvků?
Určitě ano, například už nyní přemýšlíme o tom, že by parkoviště bylo součástí navigace v mobilní aplikaci Můj Globus. Vytvořili bychom zde tlačítko pro zjištění polohy auta na parkovišti. Mnoho řidičů totiž během nákupu zapomene, kam postavili svůj vůz a dodatečně ho na parkovišti hledají. My jim ho tak pomůžeme rychle najít.

E.ON RÁDCE: KOLIK STOJÍ NEJLEVNĚJŠÍ ELEKTROMOBIL? CENA VÁS PŘEKVAPÍ

globus

globus

globus

Další články