Představujeme nejlepší elektromobily roku 2018

Rok 2018 byl co se počtu nových elektromobilů na trhu opravdu vydařený. Shrnujeme tedy to nejzajímavější, co se v něm událo.


Každý rok roste počet novinek, které se objeví na trhu elektromobilů. Jednotlivé automobilky se předhání v tom, kdo představí zajímavější, hezčí a praktičtější elektromobil. Rok 2018 byl co se počtu nových elektromobilů na trhu opravdu vydařený. Shrnujeme tedy to nejzajímavější, co se v něm událo.

E.ON RÁDCE: VYPLATÍ SE ELEKTROMOBIL?

 

BMW i3s

bmw

Ačkoli bylo faceliftované BMW i3 s přídomkem „s“ představeno již v roce 2017, v našem výběru nesmí chybět. Mnozí tento vůz totiž stále označují jako nejlepší elektromobil na současném trhu. V porovnání s předchozími verzemi se nové BMW i3 dočkalo výkonnějších elektromotorů, lehce upraveného podvozku a hlavně baterie s vyšší kapacitou (42,2 kW), která vozu umožňuje dojezd na jedno nabití až 200 km. Cena vozu se u nás pohybuje zhruba kolem částky 1,1 milionu korun.

 

Hyundai Ionic Electric

hyundai ioniq

Model Ionic aktuálně patří mezi tahouny a vlajkovou loď Jihokorejské automobilky v oblasti elektromobility a ekologické mobility obecně. Vedle plně elektrické verze je vůz totiž nabízen i jako plug-in hybrid. Ačkoli na první pohled nedisponuje oslnivě velkou baterií, vynikne dalšími přednostmi, jako je velice nízký aerodynamický odpor karoserie nebo nízká hmotnost. Díky tomu ujede vůz rovněž až 280 km na jedno nabití. Cena vozu v základní specifikaci začíná na částce 859 990 Kč. Ionic Electric se těší značné oblibě i u nás v ČR. Důkazem toho je například olomoucká společnost ECO taxi, která k rozvozu zákazníků využívá právě tyto vozy (rozhovor o projektu najdete ZDE).

 

Hyundai Kona Electric

hyundai kona

Větší a mladší sourozenec výše uvedeného modelu zaujal automobilovou veřejnost snad ještě více. Model Kona Electric k sobě přitahuje pozornost už díky atraktivnímu originálnímu vzezření. Zaujme ale i technika. Vůz je poháněn elektromotorem o výkonu 150 kW a s točivým momentem 395 Nm. V základní specifikaci vůz na jedno nabití urazí maximálně 345 km. Cena vozu Kona Electric v Čechách startuje na částce 899 990 Kč. Za cenu 1 199 990 si mohou zákazníci pořídit vůz ve výbavě Power, jenž navýší dojezd vozidla až k hranici 500 km na jedno dobití.

E.ON RÁDCE: VYPLATÍ SE ELEKTROMOBIL?

 

Nissan Leaf

nissan leaf

Leaf je dlouhodobě znám jako nejprodávanější elektromobil na světě. Jeho první generace se vyráběla dlouhých 10 let. Na konci loňského roku jsme se dočkali představení zcela nové generace. Ta s sebou přinesla výrazný designový a hlavně technologický posun. V útrobách vozu nalezneme elektromotor o výkonu 110 kW a s točivým momentem 320 Nm. Ten čerpá energii z baterie o kapacitě 40 kWh. Na jedno nabití vůz ujede až 240 km. Na českém trhu startuje cena nového Leafu na částce 850 000 Kč.

 

Jaguar I-Pace

jaguar

Jako první produkční elektromobil od tradiční automobilky věnující se stavbě luxusních aut bude už navždy znám Jaguar I-Pace. Ten vystupuje jako přímý konkurent americké Tesly. I-Pace kombinuje tradiční design, luxusní výbavu a výkon spojený s jízdním zážitkem. Vůz má poháněna všechna 4 kola, která na silnici přenáší výkon 294 kW. Na jedno nabití vůz ujede až 500 km a z 0 na 100 km/s zrychlí za 4,8 vteřiny. To jsou na velký elektromobil slušné hodnoty. Jak se dá očekávat. Jaguar si za svůj první elektromobil nechá dobře zaplatit. Zákazníka takový vůz vyjde v základní výbavě na 2 039 092 Kč.

 

Audi e-tron

audi

Poslední žhavá novinka, která před několika dny zaujala celý svět. V letošním roce automobilka Audi představila 8 nových modelů. Třešničkou na pomyslném dortu se na podzim letošního roku stalo velké, elektřinou poháněné SUV e-tron. Velký elektromobil zaujme už na první pohled svým designem. Dobrý pozorovatel si například všimne, že vůz postrádá vnější zpětná zrcátka. Jejich funkci totiž supluje dvojice kamer. Tím se snižuje aerodynamický odpor karoserie a zároveň kamery přinášejí lepší přehled o dění za vozidlem než tomu bylo u zrcátek. E-tron je poháněn dvěma elektromotory (každý pro jednu nápravu). Ty dosahují výkonu 265 kW a točivého momentu 664 Nm. Prodej vozu začne už v lednu 2019. Základní cena vozu v České republice je 2 091 900 Kč.

E.ON RÁDCE: VYPLATÍ SE ELEKTROMOBIL?

Další články