Český ostrovní dům ukazuje bydlení budoucnosti

Bydlení ve vyspělých zemích je jedním z odvětví, jehož fundamentální základy zaznamenaly v posledních pár staletích jen pramálo inovací. Pořád se v zásadě jedná o čtyři stěny, střechu, dveře, elektrickou, vodovodní, odpadní přípojku a člověk se může směle stěhovat do obvyklého komfortu. Trend ale míří opačným směrem, tedy k tzv. ostrovním domům, které jsou soběstačné a nemusí se spoléhat na obecní nebo m


ěstskou infrastrukturu. Mladému projektu Český ostrovní dům se pozoruhodně daří toto téma dostávat do širokého povědomí, a zvětšovat tak počty lidí, kteří o takové šetrnější podobě bydlení začínají uvažovat.

Možná si právě teď představujete toto nezávislé bydlení jako budku na stromě, kde se shromažďuje dešťová voda, odpad létá oknem ven a pro jeden televizní pořad musí majitel našlapat pěkných pár kilometrů na rotopedu. To byste ale byli na omylu, realita je více fascinující. Bydlení budoucnosti, šetrné k životnímu prostředí, propojuje aktuální technologie a funkční architekturu s udržitelnějším využitím přírodních zdrojů. Díky technologickému pokroku a chytrému koncipování výstavby tak můžete získat domov, který nepřekvapí žádný výpadek proudu ani prokopnuté potrubí, protože nic z toho nepotřebuje.

čod
Jeden ze dvou vítězných návrhů studentské soutěže Český ostrovní dům 2016 (návrh Daniela Brýdy).

Vodu ostrovní dům získává převážně ze studny, ale může být uzpůsoben i na vodu z pramene nebo jezera, sběr dešťové vody je samozřejmostí. Dále existují důmyslné způsoby opakovaného užívání vody v domácnosti, čímž se značně snižuje její spotřeba. Odpadní voda se samozřejmě filtruje a vrací do přírody v nezávadném stavu. K výrobě elektřiny se využívá výhradně obnovitelných energetických zdrojů, převážně tedy solárních panelů, ale lze použít i geotermální zdroje či vlastní větrnou turbínu. Nashromážděná energie ze slunečného nebo větrného dne se ukládá do velkokapacitní baterie, která potom dokáže dům udržet v chodu i během noci nebo bezvětří. Přemýšlí se ale intenzivně i nad celkovým zdravím vnitřního a venkovního prostoru.

E.ON RÁDCE: KOLIK PENĚZ A ENERGIE UŠTŘÍ SOLÁRNÍ PANELY?

Je samozřejmě na každém majiteli, jaký stupeň nezávislosti zvolí. Dle akademické definice je plnohodnotný ostrovní dům zcela nezávislý, nedováží se tedy do něj nic zvenčí, a to včetně potravin. To je ale poměrně extrémní úvaha, jež může být v dnešní společnosti velice těžko dosažitelná či žádaná. Z tohoto úhlu pohledu nám projekt Český ostrovní dům nepřipadá tak dogmatický, jde spíše o uživatelský kompromis dosažení co možná největší nezávislosti, zachování životního standardu, na který jsme zvyklí, a šetrnosti k životnímu prostředí. Takový systém má skutečně velkou naději prosadit se celospolečensky jako krok k udržitelnějšímu bydlení. Další obrovskou přidanou hodnotou je, že jeho dílčí principy mohou být široce využívány i v běžné zástavbě.

čod
Stavby spojuje futuristický design a ekologická bezúhonnost (návrh Vojtěcha Lichého ve studentské soutěži Český ostrovní dům 2016).

Otázky udržitelnosti začínají konečně pronikat do mainstreamového smýšlení a popkultury v podobě reálných produktů. Ať už je to Elon Musk se svou Teslou, snahy Leonarda DiCapria, nebo třeba Pharell Williams s oblečením G-Star, vypadá to, že šetrnost je na vzestupu.

Pavel Podruh je propagátorem off-the-grid bydlení a zakladatelem zmíněného projektu Český ostrovní dům. Tak jako zmínění zahraniční ambasadoři udržitelnosti i on zastává názor, že neobnovitelné zdroje musí být postupně nahrazovány alternativními cestami a technologickým pokrokem. „Náš projekt bude v následujících letech dál zkoumat různé úrovně soběstačnosti staveb a jejich využití. Věřím, že v budoucnu budou například v rámci elektrické energie existovat domy, jež hravě pokryjí svou spotřebu a budou chtít sdílet své přebytky s ostatními. Sdílení je přirozené, k tomu ještě musí dozrát legislativa a technologie. Je to vcelku logické, ale nic nejde hned a je potřeba se nejdříve krok po kroku učit, zažehnout jiskru,“ popsal své plány Pavel Podruh.

čod
Návrh Terezy Čivrné a Markéty Fraňkové.

Prozatím je takovou jiskrou chystaná dvojice prototypních staveb, jejichž výstavba by měla začít na jaře roku 2018. Pro tento účel Český ostrovní dům uspořádal tento rok stejnojmennou soutěž magisterských studentů architektury, kteří měli za úkol vytvořit projektové studie menšího, typického off-grid (ostrovního) rodinného domu. Soutěže se zúčastnili studenti Fakulty stavební ČVUT v Praze a VŠTE v Českých Budějovicích pod vedením osobností české architektury a stavitelství. Následovat budou další ročníky včetně spolupráce s profesorem Andy Acredem z University of Cambridge, jenž například pomáhal navrhovat novou centrálu firmy Apple v americké Californii. Mix studentů a odborníků doplňují technologičtí leadeři, kteří dodávají potřebná řešení. V rámci solárního řešení a ukládání energie Český ostrovní dům spolupracuje například s největším evropským dodavatelem LiFePO4 velkokapacitních baterií, firmou GWL Power (i4wifi).

Nyní už nezbývá nic jiného, než sledovat další ročníky soutěže Český ostrovní dům a počkat si do roku 2018, kdy proběhne první realizace.

E.ON RÁDCE: KOLIK PENĚZ A ENERGIE UŠTŘÍ SOLÁRNÍ PANELY?

Další články