Ze starého harampádí udělejte originální doplňky!

Než ale začnete s novoročním úklidem a vyhazováním starých věcí, podívejte se na pár inspirací, jak byste zdánlivě nepoužitelné harampádí mohli využít v nové formě.


Vzpomínky a šetrnost nás často vedou k hromadění zbytečných věcí a naše domovy se ze všech stran plní nepotřebným materiálem. Nový rok je pak ideální příležitostí k tomu se jich zbavit. Než ale začnete s vyhazováním, podívejte se na pár inspirací, jak byste zdánlivě nepoužitelné harampádí mohli využít v nové formě. Možná pak ani nebudete muset nic vyhazovat a třeba je vy i vaše rodina využijete.


Sedačky z nečtených knih

Zničit či vyhodit knihu zavání barbarstvím. Co ale s kousky, které si už zkrátka nikdo přečíst nechce? Seberte veškerou kreativitu, nanoste je do garáže, nažhavte vrtačku a zútulněte své obývací pokoje originálním posezením. Pokud ke spodnímu nosnému prknu přivrtáte i kolečka, bude se vám s tímto novým kusem nábytku snáze manipulovat. Knížky nedojdou k úhoně a nečekané hosty budete mít vždycky kam usadit.

E.ON RÁDCE: JAK SPRÁVNĚ TŘÍDIT ODPAD?

 


Příborník z plechovek

S tříděním plechovek bývá kříž, a pokud se v okolí vašeho domu či bytu nevyskytuje kontejner na hliník, mohou se vám doma povalovat pěkně dlouho. Pomocí pár šikovných kroků z nich však díky jejich oválnému tvaru dokážete vyrobit nejrůznější praktické bytové doplňky. Kromě kelímků na psací potřeby či zubní kartáčky z nich připravíte například stylový příborník s uchem pro snadnější nošení. Stačí dřevěné prkénko, pruh kůže a vrtačka a uvidíte, že si tento kousek kuchyňského vybavení oblíbíte nejen při letních venkovních grilovačkách.

 


Krabice na tříděný odpad ze starých bedýnek

Některé potraviny vyžadují pevné balení a doma se vám pak v odpadu hromadí nejrůznější krabice a bedýnky, které vám je líto vyhodit. Vyberte 4 stejné, odekorujte je a použijte místo košů na tříděný odpad. Pro snadnější orientaci boxy nadepište nebo nastříkejte sprejem v barvách dané tříděné suroviny. Uvidíte, že vaši vynalézavost ocení každá návštěva.

 


Sazenáčky z ruliček od toaletního papíru

Třídíte ruličky od toaletního papíru? Pravdou je, že tento již tolikrát recyklovaný materiál dále využít nejde a musí se tak vyhazovat do směsného odpadu. Můžete je však kreativně využít pro nejrůznější upcyklaci. Díky svému naprosto čistému složení se v zemi beze zbytku rozloží, a pokud v nich necháte brzy z jara naklíčit semena květin, ovoce a zeleniny, můžete je následně vysázet na záhon i s tímto papírovým obalem. Geniální.

E.ON RÁDCE: JAK SPRÁVNĚ TŘÍDIT ODPAD?

 


Váza z poškrábaných vinylů

I když pro mnohé z nás vinylové desky představují cenné dědictví či hodnotnou sbírku unikátů, poškrábané či jinak znehodnocené kousky už si nikdy nikdo nepustí. Proměňte tyto skvosty ve stylové retro vázy! Stačí jen materiál nahřát a následně jej postupně ohýbat kolem oválné sklenky. 

 


Zavlažovací květináče ze skleněných lahví

Tento návod se sice tváří poněkud složitě, nicméně s rozpůlením skleněných lahví nebývá problém a samozavlažovací květináče vypadají a slouží opravdu skvěle. Pokud doma nemáte řezák na sklo, nechte si lahve rozpůlit u místního skláře nebo vyzkoušejte domácí techniku s omotáním provázku namočeném v hořlavině. Po zapálení by se mělo tělo samo rozdělit na dva kusy a pak už jen stačí hrdlo lahve otočit směrem do zbytku těla tak, aby zemina v horní části mohla postupně nasávat závlahu.

 


Miniskleníky ze zavařovaček

V zimě si čerstvé domácí zeleniny příliš neužijeme. Potřebné vitaminy a minerály však můžeme doplnit pomocí naklíčené mikrozeleniny a tyto miniskleníky z nepoužívaných zavařovacích sklenic k jejich klíčení skvěle poslouží. Stejně tak je ovšem můžeme pojmout jako krásné ozdobné terárium pro nejrůznější tuzemské i cizokrajné rostliny libující si v teple a vlhku. Tak venku nasbírejte co nejrozmanitější materiál a pusťte se do tvorby unikátních minisvětů.

E.ON RÁDCE: JAK SPRÁVNĚ TŘÍDIT ODPAD?

 


Polštáře ze starých svetrů

Přeplněné šatníky byly, jsou a pravděpodobně navždy zůstanou velkým tématem nás všech. Kam se starými, ale oblíbenými kousky, které již nechceme nosit, ale nedokážeme se jich vzdát? A co je takhle přetvořit na pohodlné a originální polštáře? Svetr stačí vždy jen sešít do hranatého tvaru a vyplnit jej polštářovou vystýlkou. Pokud má pletenina větší oka, můžete ji použít na obal již existujícího polštáře. A je hotovo. Nyní si na svém oblíbeném svetru můžete ještě dlouhá léta lenošit.

 


Věšák z vyřazených ramínek

Pokud vám v nově vybaveném šatníku nezbývá místo na stará dřevěná ramínka, nevadí. Vyřazené kousky rozpůlte a pomocí hřebíku či kvalitního lepidla na dřevěné povrchy je háčkem dolů připevněte v pravidelných rozestupech na podkladovou desku. S trochou kreativity může tento stylový věšák posloužit nejen k odložení kabátů v předsíni, ale třeba i jako šperkovnice v ložnici či k zavěšení ručníků v koupelně.

 


Dětské sedačky z pneumatik

A nakonec ještě jeden skvost všech domácích kutilů. Pokud vám v garáži již několikátou sezonu vadí staré pneumatiky, vyrobte z nich dětem do jejich království krásné a pohodlné sedáky. K výplni vyberte pevnou potahovou látku s pestrobarevným vzorem a nezapomeňte sedák důkladně vypolstrovat výplní do polštářů, molitanem či jiným měkkým materiálem. Uvidíte, jak si je děti zamilují.

E.ON RÁDCE: JAK SPRÁVNĚ TŘÍDIT ODPAD?

Další články