Průvodce trvale udržitelnou módou

Trendy přicházejí a odcházejí větší rychlostí, než si jich stihneme všimnout, a tak ve snaze zůstat in podléháme unáhleným nákupům. Ty vyústí v to, že sáhneme po osvědčené klasice, protože nám ty trendy kousky nesedí, okoukaly se nám nebo se po měsíčním nošení jednoduše rozpadly.


Za hromadou oblečení se však skrývá mnoho odložených kousků na dně skříně. Módní průmysl totiž je po tom ropném druhým nejznečišťujícím průmyslem na světě. Jednotlivé studie dokazují, že 17–20 % průmyslového znečištění vod pochází z textilního průmyslu, kdy se k jeho barvení používá po celém světě 8 000 syntetických chemických látek, které se nakonec dostanou do vodních toků. Navíc se použije až 2 700 litrů vody k výrobě jednoho bavlněného trička. Dále se použije k výrobě neorganické bavlny 22,5 % celosvětové spotřeby insekticidů a 10 % pesticidů.

fashion

Udržitelná neboli tzv. pomalá móda je opakem „fast fashion“ módy, která se pojí především s velkými obchodními řetězci, jež neustále svou produkcí vyvíjejí časový a finanční tlak na textilní výrobce ze zemí třetího světa. Tento tlak nedaleké minulosti vyústil katastrofou v roce 2013, kdy se zřítila textilka v Bangladéši, kde se šilo oblečení pro nejznámější značky světa. Ve městě Rana Plaza zahynulo 1 130 lidí a dalších 2 500 lidí bylo zraněno. Právě na základě této události vzniklo celosvětové hnutí Fashion Revolution, bojující za zodpovědnou módu a širší vnímání tzv. pomalé módy.

Revoluce se dostala až do České republiky

V Česku a na Slovensku toto hnutí založila Kamila Boudová, módní revolucionářka, která se rozhodla nabídnout veřejnosti praktické řešení pro nákup udržitelné módy a založila Sustainable Fashion Day. Jedná se o módní událost, která se stala součástí slavného Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku, který se rozhodl propojit lokální udržitelné značky a širokou veřejnost.

fashion
Kamila Boudová, zakladatelka Sustainable Fashion Day

Pátý ročník akce Sustainable Fashion Day se konal na jednoduché téma, jímž bylo nakupování. Přitom zakladatelka Sustainable Fashion Day Kamila Boudová sama skoro vůbec nenakupuje: „Já nakupování neodolávám, mě to vůbec neláká. Tím, že vím, co všechno je za tím, tak to zkrátka nechci podporovat. Je to, jako bych někomu platila za to, aby nezaplatil výplatu svým zaměstnancům. A podívejte se do svých šatníků, vždyť jsou zcela plné a vy opravdu máte co nosit. Záleží na tom, jak se při tom tváříte. Pokud si zkrátka řeknete: Ty jo, koukej na mě, jsem celá ze sekáče a jsem fakt frajer, tak je z vás to sebevědomí cítit a nemusíte ho honit nakupováním nového oblečení. Mám například vybrané věci, které bych si chtěla koupit, a čekám, jestli nepotkám tu pravou lásku. A když ji najdu, podívám se, z čeho a jak je vyrobena, za jaké peníze, počkám ještě pár dní, a když splňuje mé hodnoty, tak si ji koupím. Jinak mě to vůbec neláká, mě baví ten proces hledání lásky.“

fashion

Kamila Boudová patří k extrému, kdy si nic nového na sebe nekoupila už 5 let, a jen těžko si představit, že by se tak choval každý. Pokud tedy nechcete s nakupováním zcela skončit a zároveň se chovat udržitelně, stačí dodržovat jedno staré dobré pravidlo upřednostnit „kvalitu nad kvantitou“. I u nás už existuje mnoho lokálních značek, díky kterým toto pravidlo lehce uplatníte. Pro rychlejší výběr nového kousku do vašeho šatníku jsme pro vás připravili seznam jednotlivých směrů pomalé módy a přiřadili k nim značky, které se účastní akce Sustainable Fashion Day:

 

Cradle to cradle

Princip cradle to cradle je založený na využívání materiálů, které se mohou recyklovat a použít na něco jiného. Pokud si koupíte cradle to cradle bavlněné tričko, po jeho odnošení jej můžete klidně hodit na kompost. Jednou ze značek, která se touto cestou vydala, je La Petite Mort.

Handmade

Kategorii handmade asi netřeba příliš vysvětlovat. Jedná se o ručně vyrobené oblečení. Jednou z handmade značek je Rollin Hooks, od kterých si můžete koupit podložky pod horké hrnce vyrobené z odpadového textilu. Ručně se například vyrábí i kosmetika, a to např. značky Mylo a Aroma ateliér, nebo šperky od Marie Bernotobé a Ireny Marie.

fashion

Made in CZ / SK / EU

Nakupovaní produktů s označením Made in CZ / SK / EU nepodporujete pouze lokální ekonomiku, ale zároveň minimalizujete emise při přepravě a jste si jisti, že kupujete výrobky splňující přísná evropská pravidla v používání chemikálií a znečištění vody. Jen z České republiky můžeme vyjmenovat několik značek: Free Circle, Bohempia, K.BANA, Playbag či Fresh Essential od obchodu Fresh Labels.

Skin friendly

Jedná se o módu šetrnou k pokožce, která se vyrábí z přírodních a nezávadných barviv. Na Sustainable Fashion Day se představily tyto značky: K.BANA, reSITE, Brána k dětem či AMWA a Kdotokdyslyšel.

fashion

Diverse fibers

Sem patří značky, které pro ochranu rozmanitosti v přírodě nepoužívají bavlnu ani syntetické materiály, ale pracují například s konopím. Jako jedna z mála značek v České republice tak činí Bohempia.

Zero waste

Tento způsob výroby se vyznačuje technikou navrhnutou tak, aby při střihu nevznikal téměř žádný odpad. Zero waste směru se  u nás věnuje například značka 7DUB.

Fair trade

Móda vyrobená na jižní polokouli v přiměřených podmínkách a za spravedlivou mzdu. Takovou módu prodávají obchody Naturveda, EtikButik či Suvi + Matias.

fashion

Organic

Věděli jste, že konvenční výroba spotřebuje 25 % celosvětové produkce pesticidů? Organická bavlna je naopak čistě přírodní, bez chemikálií a genetických úprav. Tento způsob pěstování bavlny nechrání pouze naši kůži, ale i faunu a flóru. Organické oblečení můžete koupit v obchodech Patagonia, Fresh Labels nebo EtikButik a v dalších obchodech.

Vegan

Veganské značky ochraňují zvířata a materiály živočišného původu nahrazují alternativním materiálem. Pokud vás tento způsob výroby oblečení zaujal, měli byste se podívat na značky Holy Cow, Uashmama a Playbag. 

Další články