Hummer H1 jako čistý elektromobil? Jde to!

Elektromobily za posledních několik let urazily díky rychlému technickému pokroku opravdu dlouhou cestu a pomalu získávají na oblibě. Přesto existuje několik důvodů, které brání jejich další expanzi na úkor vozů se spalovacím motorem. Jedním z těchto důvodů je omezený dojezd na jedno nabití a delší doba nabíjení a také vyšší cena v porovnání s konvenčními automobily.


V neposlední řadě se elektromobily musí vypořádat s nedůvěrou a předsudky. S tímto problémem se snaží bojovat i rakouská společnost Kreisel.

Svým přístupem k demonstraci pozitiv elektromobilů je Kreisel světovým unikátem. Tato společnost se nesnaží „objevovat Ameriku“ s vývojem zcela nových elektromobilů. Namísto toho se snaží aplikovat elektrický pohon do současných vozidel a ohromovat davy možnostmi elektrické energie. Mezi její poslední kreace patří takové šílenosti jako elektřinou poháněný luxusní offroad Mercedes-Benz třídy G nebo elektrické replika slavného závodního speciálu Porsche 910. Nedávno Rakušané navázali na tuto řadu nevšedních elektromobilů vozem, který bychom mohli bez nadsázky označit za nejméně ekologickým vozem na světě.

E.ON RÁDCE: VYPLATÍ SE ELEKTROMOBIL?

1
Hummer H1

Toto nelichotivé označení nenese nic jiného než slavný Hummer H1. Za vznik tohoto celosvětově známého offroadu není odpovědný nikdo jiný než slavný herec Arnold Schwarzenegger. Ten na začátku devadesátých let přemluvil vedení společnost AM General k výrobě civilní varianty armádního vozidla HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle neboli Vysoce mobilní víceúčelové kolové vozidlo), které američtí vojáci neřekli jinak než Humvee. HMMWV se do podvědomí široké veřejnosti vrylo nejvíce díky jeho nasazení během války v Perském zálivu, kde sehrálo významnou roli během přesunů americké armády. Právě pro svůj původ a fakt, že na sto ujetých kilometrů vůz spořádá přes 25 litrů nafty se Hummer H1 stal trnem v oku všem ekologickým aktivistům. A právě pro tyto negativa se rozhodl rakouský Kreisel přetvořit Hummer H1 v čistý elektromobil. Třešničničkou na dortu je fakt, že se nejednalo o obyčejný Hummer H1, ale o jeden ze tří vozů které patří právě Arnoldu Schwarzeneggerovi.

Arnold Scharzengger se svým elektrickým Hummerem H1

Výkon 490 koní a dojezd 300 km na jedno nabití

Do útrob robustního offroadu vložili Rakušané dvojici elektromotorů o výkonu 490 koňských sil. Elektromotory čerpají energii z vysoce efektivních baterií, které si Keisler vyrábí ve vlastních laboratořích. Díky této pohonné soustavě se dokáže robustní vůz rozjet až na 120 km/h. Dojezd na jedno nabití se podle oficiálních dokumentů pohybuje kolem 300 km. To jsou na velký Hummer H1 o hmotnosti 3 300 kg úctyhodná čísla.

„S našimi elektrickými prototypy chceme ukázat co všeho je možné s Kreisel technology možné. Určitě neplánujeme masovou produkci těchto modelu. Eletrifikovan varianta Hummeru H1 ukazuje, že díky moderním technologiím „se může vlk nažrat a koza zůstane celá“. Prohlásil o změněném modelu Markus Kreisel, jeden ze zakládajících členů společnosti Kreisel Electric.

2

Pokud to takhle půjde dál brzy budu létat z Los Angeles do Rakouska v elektrickém letadle.

Arnold Schwarzenegger

Elektrický prototyp Hummer H1 byl odhalen při příležitostí otevření nového výzkumného a výrobního centra členů společnosti Kreisel Electric, kde bude na ploše 7 000 m2 pracovat více než 200 nových zaměstnanců. Jejich hlavním úkolem bude vývoj nových, účinnějších druhů akumulátorů, elektromotorů a v neposlední řadě i výroba elektrických automobilů, dodávek, člunů, a lehkých letadel. U příležitosti otevření tohoto nového centra a odhalení elektrické varianty Hummeru H1 nechyběl rakouský kancléř Mag. Christian Kern a samozřejmě ani zmíněný slavný herec Arnold Schwarzenegger, který je velkým příznivcem práce Kreiselu. „Minulou zimu přeměnil Kreisel můj Mercedes třídy G na elektromobil a nyní přišel na řadu i Hummer H1. Pokud to takhle půjde dál brzy budu létat z Los Angeles do Rakouska v elektrickém letadle.“ prohlásil slavný holywoodský herec a bývalý guvernér státu Kalifornie o práci rakouských inženýrů.

E.ON RÁDCE: VYPLATÍ SE ELEKTROMOBIL?

Slavnostní akt otevření nového vývojového centra Kreisel v Rakousku
Slavnostní akt otevření nového vývojového centra Kreisel v Rakousku

Další články