Veronika Richterová: měním PET lahve na umění

Veronika Richterová má za sebou studium na Střední uměleckoprůmyslové škole v Praze, Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a na Ecole Nationale Supérieure des Arts Décoratifs v Paříži. Postupně se věnovala malbě a plechovým smaltovaným plastikám, až se přes další klasické sochařské materiály jako jsou dřevo, hlína a bronz dostala v roce 2004 k plastu. Pod jejíma rukama začaly vznikat nejrůznější rostliny, zvířata nebo bytové doplňky. My jsme se zaměřili hlavně na její lampy a svítidla, které jsou živým propojením elektrické energie a chytrého využití jinak těžko recyklovatelného materiálu. Ze zdánlivě bezvýznamných předmětů postupně vznikají umělecká díla jako svědectví své doby. Doby plastové.


petart4

PET lahve. Poprvé jsme se s nimi u nás setkali po Sametové revoluci, dnes už jsou neodmyslitelnou součástí regálů v supermarketech, ledniček, sportovních tašek a vůbec našich životů. Za rok jich v České republice spotřebujeme okolo 60 000 tun. Tento geniální obal na jakékoliv tekutiny je zároveň postrachem recyklačního procesu. Co když se ale z PET lahve stane umělecký materiál?

Povězte nezasvěceným, co je přesně PET-ART a jak ho vnímáte vy sama?
Veronika Richterová: PET-ART jsou moje sochy, objekty a instalace, které vytvářím z PET lahví, vyhrabaných ze žlutých kontejnerů.

Jak jste se k němu dostala?
První pet-artovou plastiku, „křišťálový“ lustr z čirých lahví, jsem udělala v roce 2004 a pak už to nešlo zastavit. Sbírání lahví a různých plastů se stalo mou posedlostí. Od té doby jsem vytvořila desítky až stovky menších i větších plastik, stihla udělat přes čtyřicet výstav doma i ve světě a naplnit nasbíranými PET lahvemi jeden prázdný domek až po střechu.

„PET lahve nemůžu nějak opustit, pořád mě překvapuje, co se s nimi všechno dá dělat."

Veronika Richterová

To vydá na celou sbírku.
S mým mužem Michalem Cihlářem jsme postupem doby shromáždili slušnou sbírku vzorků lahví z celého světa. Je unikátní tím, že je jich v ní už kolem 3000 z 96 zemí a představuje vývoj designu, různá krajová specifika a kuriozity. Bude součástí PET-ART muzea, které připravujeme.

Proč právě PET lahve?
Byl to prostě náhlý nápad, náhoda umocněná mou vrozenou přirozeností přetvářet věci, které už dosloužily. Materiálu je dostatek, kam až oko dohlédne, a rozmanitost plastů v kontejnerech mě nepřestává bavit a inspirovat.

Jak toto umění vnímají ostatní?
Těší mě, že moje věci oslovují lidi napříč generacemi a na moje výstavy chodí i lidé, kteří běžně galerie nenavštěvují. Díky fotkám na různých webech mám okamžité ohlasy i ze vzdálených koutů světa, někdy jsou to i zajímavé nabídky.  Můj muž dokáže PET-ART bezvadně nafotit, má proto vášeň i nezměrnou obětavost. To přitom není vůbec snadné. Tím, jak jsou mé plastiky transparentní, vyžadují opravdu dobré nasvícení.

petart1 petart2

Proč jste se rozhodla z PET lahví vytvářet právě lustry?
Ony si o to přímo říkají, aby z nich byly lustry a lampy! Dávný nápad jsem rozvinula díky moderním žárovkám, které už nehřejí, takže není nebezpečí, že by teplem mohlo dojít k deformaci. Používám jednak PET lahve, které všelijak tvaruji horkým vzduchem. Pak mám oblíbené polyetylénové lahve od pracích gelů a aviváží. Jejich tvar sice nejde zásadně změnit, ale zase báječně rozptylují světlo. Vše je pružné, lehké, omyvatelné a nerozbitné, což je velká výhoda jak pro mě, tak především pro uživatele.

Takže se s nimi dá i běžně svítit?
Jistěže, není na tom nic složitého.

Jaké máte reference od zákazníků?
Člověk, který si je koupí nebo objedná na zakázku, dobře ví, proč se chce doma koukat právě na lustr ode mne.

Designujete je tedy už pro konkrétní interiér, nebo vznikají spíše namátkou?
Vznikají tak i tak. Ráda dělám lustry přímo pro konkrétní osobu a na míru do určeného prostoru. To je vždycky výzva. Zároveň ale miluji ten pocit svobody, kdy můžu ihned zrealizovat nějaký nápad, který se mi právě vylíhl v hlavě. Letos z jara jsem pro přehlídku recyklovaného umění ve švýcarském Lausanne udělala zatím svůj největší lustr. Má průměr dva metry dvacet, tuším, že je asi z 360 PET lahví.

Jak náročná je jejich výroba?
Náročné je to tak, jak si to na sebe vymyslím. Od jednoduchých „kuchyňských“ stínidel až po složitě členěné parafráze historického křišťálu, na kterých pracuji klidně několik týdnů. Na tom je skvělé, že jsem nezávislá a soběstačná. Když si něco vymyslím, nepotřebuju k realizaci žádnou fabriku, žádné sofistikované vybavení, žádné odborníky. Všechno si udělám sama.

Maté takový lustr také doma?
Mám jich po celém domě plno. Dřív jsme měli léta u stropu jen holé žárovky, v obchodě jsem nikdy nebyla schopná si něco vybrat, teď svítíme tím, co zrovna dokončím, takže se to stále proměňuje.

petart3

Jaké jiné designové doplňky z PET lahví vyrábíte?
Ne, že bych přímo vyráběla designové doplňky, já vytvářím jednotlivá díla, která mají někdy i užitný účel. Užitná jsou hlavně ta svítidla a pak také „benátská“ zrcadla, kde PET lahve kombinuji se starými, nejlépe mírně osleplými zrcadly. Pokaždé je to trochu jinak, důležitý je na tom vývoj, myšlenka a posun někam dál.

Jakou budoucnost tohoto materiálu vidíte v umění? Nevyměníte přece jen PET lahve za něco jiného?
Budoucnost mají docela slušnou. PET lahve se jen tak nerozpadnou, určitě nás přežijí. Já jsem si dříve myslela, že s nimi jednou skoncuju nadobro, ale už tomu pomalu přestávám věřit. Nějak je nemůžu opustit, pořád mě překvapuje, co se s nimi všechno dá dělat. Navíc se objevují stále nové tvary a barvy a kolem toho nemůžu netečně chodit, aniž bych se šťourala pohrabáčem v kontejneru. Já pracuji souběžně se všelijakými dalšími materiály, teď mě třeba zajímá papír nebo palmové listí, ale taky obnošené kůže – kabelky, bundy a podobně. Z nich vznikají moje koláže.

A jejich budoucnost v případě obalů a odpadu?
To nevím, ale jestli se plast na PET lahvích bude ztenčovat takovým tempem jako dnes, asi se z nich za chvíli ani nenapijeme a PET-ART bude pokračovat jen díky mým nezměrným zásobám z minula.

Další články