S dětmi doma i venku aneb Když není úniku, přišel čas her

Zavřené školy, nařízený home office a nadcházející zima znamená pro běžný život rodin s dětmi velký zásah. I když máte to štěstí, že vaše děti jsou schopné a ochotné sledovat online výuku, přijde čas, kdy budou mít věci do školy hotové. Jestli vás nebaví číst stále dokola oblíbené knížky, vidět po dvacáté Ledové království nebo gumovat už několikrát omalované omalovánky, máme pro vás pár tipů. A kdoví, třeba vaše ratolesti ani nepoznají, že se při hře i něco nového naučily.


Doma je blaze

Zcela upřímně – snažit se dnešní děti odtrhnout od internetu je tak jako tak marné. O co se ale můžete pokusit, je nasměrovat jejich surfování správným směrem. Výhodou je, že během „jarní vlny“ se na internetu octila spousta dobře zpracovaných stránek, kde si děti mohou zábavnou formou osvojit řadu užitečných znalostí.

Škola hrou

Příkladem může být třeba Tonda Obal – interaktivní stránka, kde se prostřednictvím animovaných her děti dozví zásady správné recyklace. Stránka má oddíly pro různé věkové kategorie a má i sekci určenou přímo pro rodiče a učitele. Pro ty je určen i další výborně zpracovaný kurz Klimatická změna z dílny odborníků Člověka v tísni, kteří s kurzem letos zvítězili v soutěži E.ON Energy Globe v kategorii Vzdělávání. Najdete v něm interaktivní a testové části, díky kterým budete moct složité téma klimatické změny dětem srozumitelně a přehledně vysvětlit. Dalším příkladem vzdělávací stránky, u níž vaše děti možná ani nepoznají, že je do nich vléváno užitečné cítění, je Ekohra, v níž děti v roli tajného agenta odhalují zdroje znečištění v nejrůznějších prostředích v kouzelné kreslené grafice.

s dětmi doma i venku_1

Pro ty starší

Pro starší školáky a středoškoláky byste jen těžko hledali lepší zdroj informací než NEZkreslenou vědu. Popularizačně-vzdělávací cyklus z dílny Akademie věd České republiky obsahuje krátká animovaná videa, která přehledně a zábavně vysvětlují často i velmi komplexní vědní, technická a společenská témata. Mezi další užitečné pomocníky pro domácí vzdělávání pak patří třeba matematický portál Matika, všeobecně výukový web Khanova škola anebo projekt z dílny České spořitelny Tajuplná cesta zaměřený na finanční gramotnost.

Zapojí se rodina

Život důležité znalosti, jakou je právě třeba finanční gramotnost, můžete při společném trávení času předávat dětem velmi přirozenou formou. Třeba společným vařením, které je jako celorodinná aktivita přímo ideální. Děti mohou pomáhat nejenom s mícháním, šleháním a ochutnáváním. Když svoláte rodinnou radu a sestavíte společně jídelníček na celý týden, můžete je seznámit i se zásadami zdravé výživy, s tím, jaké ingredience jsou v domácnosti nepostradatelné, nebo jak funguje a kolik stojí zásobování a jak úsporně nakupovat.

Domácí hřiště

Až bude výuky dost a děti se budou potřebovat trochu vyřádit, můžete při troše fantazie vybudovat z vybavení domácnosti variabilní dětské hřiště. Pomalované krabice nahradí závodní auto. Plastové láhve se promění v kuželky. Papírové stuhy natažené napříč chodbou vyrobí 3D „laserovou“ prolézačku jako ze špionážního filmu. Rozestavěný nábytek vám umožní zahrát si populární hru „na lávu“, při které se musí obejít místnost, aniž by se hráč dotknul podlahy. Deka, pár židlí a stůl se promění v pevnost (kam se koneckonců můžete uchýlit i vy sami, když vás hry budou zmáhat). Jestli vám naopak ještě zbydou síly a jste hudebně nadaní, dejte hlasy a nástroje dohromady a máte o odpolední náplň postaráno. Výhodou je, že do téhle činnosti se může zapojit doslova každý – nějaké to chrastítko zvládne popadnout i batole v kočárku.

s dětmi doma i venku_2

Všude dobře, venku nejlíp

Pohyb na vzduchu je podle všech psychologických výzkumů a příruček ideálním lékem na chmury, deprese a ponorkové nemoci. Nebojte se tedy vytvořit si ze společných vycházek něco jako rodinný rituál. Ať je jakékoliv počasí, v zimě či v létě, denně si alespoň na chvilku zajděte ven do zeleně. Pomůže to dětem i vám.

Prostá lesní tajemství

Výlet je pro děti už sám o sobě dobrodružstvím. Stačí tedy málo a všední den jim proměníte v nezapomenutelný zážitek. Pro inspiraci nemusíte chodit daleko, vzpomeňte si, kolik legrace jste zažili při pouštění draků, houbaření, pečení bramborů v horkém popelu, na stopovacích honbách za pokladem, při stezkách odvahy a dalších hrách. Pobyt venku se ale dá využít i jako součást vzdělávání, dokonce velmi efektivní. Naživo pozorovaná zvířata, rostliny a nerosty zůstanou dětem v hlavě daleko lépe než ty z obrázků v knihách. Schopnost vstřebávat a udržovat informace je totiž u dětí (i u dospělých) přímo úměrná počtu smyslů, které při tom zapojují. Pokud tedy zvíře, kámen, květinu, houbu nebo plod mohou vaše ratolesti nejenom vidět, ale i slyšet, přivonět si, ohmatat, popřípadě ochutnat, zůstane jim v paměti už navždy.

A pokud vám nevadí výlet trochu delší, vyrazte rovnou do Areálu lesních her nedaleko Prachatic, kde si vaše drobotina na vlastní kůži vyzkouší rychlost a hbitost veverky, pozná, jaké to je bydlet v ptačím hnízdě nebo se octnout v pavoučí síti a k tomu může nahlédnout přímo do útrob mraveniště, aniž by to chudáky mravence stálo střechu nad hlavou.

s dětmi doma i venku_3

Učit se a přitom si hrát

Inspiraci k výuce na čerstvém vzduchu, včetně návodů, kvalitně zpracovaných příruček a rad, najdete na portálu Učíme se venku, který je zároveň s Ekoškolou a Lesem ve škole programem z dílny vzdělávacího centra TEREZA, absolutního vítěze ekologické soutěže E.ON Energy Globe z roku 2015. Portál vám zábavnou formou osvětlí, že se v přírodě nemusíte omezovat na poznatky z biologie a botaniky. Venkovní školu můžete využít i pro osvojování znalostí ze zeměpisu, fyziky, dějepisu, matematiky a spousty dalších předmětů, které se normálně odehrávají ve školních lavicích. Na houpačce vysvětlíte princip páky. Přenášení odvážených kamenů poslouží jako dokonalá pomůcka pro zažití jednotek hmotnosti. Krokování a měření zase naučí délky, obsahy a objemy. Pro větší školáky můžete přírodu proměnit přímo v laboratoř. Můžete s mapou a GPSkou hledat „geokešky“, počítat vzdálenosti pomocí jednoduché trigonometrie, sledovat množství srážek, úroveň vlhkosti, kyselost vody, rychlost větru. Zakládat herbáře nebo fotoalba pozorovaných zvířat. Hledat život pod kameny nebo hladinou říček a kaluží. Anebo se zdokonalovat v cizím jazyce.

Lesní výchova

Pokud vám bude docházet inspirace či znalosti, tak nemusíte zoufat, protože na výuku v lesním prostředí existují přehledné a obsažné manuály, jako je například Balíček lesní rodina na webu Les ve škole. A jestli už nebudete vědět kudy kam, můžete se v přírodě pořádně protáhnout anebo si vyzkoušet oblíbenou hru s všeříkajícím názvem „Rovnou za nosem“. Hraje se tak, že si v lese vytyčíte směr a po stanovenou dobu z něj neuhnete. Budete společně přelézat padlé kmeny, překonávat potoky, prodírat se podrostem, kopřivami a ostružiním. Uvidíte, kolik legrace si při takové na první pohled jednoduché zábavě užijete. Navíc zažijete radost z překonání překážek, naučíte děti pomáhat druhým a spoléhat se na pomoc ostatních. Nehledě na to, že určitě uvidíte spoustu zajímavých rostlin, zvířat a koutů přírody, na které byste na vyšlapané cestě vůbec nenarazili. 

s dětmi doma i venku_4

Další články