Studentský koncept plážové elektrobuginy

Stalo se již každoroční tradicí, že před začátkem prázdnin představí Střední odborné učiliště strojírenské Škoda Auto koncept vozu, který od návrhu až po samotnou realizaci vzniká pod taktovkou učňů. Tyto koncepty jsou typické svými odvážnými tvary. Vzpomeňme na pick-up na bázi Fabie, sportovní kupé vycházející z Rapidu nebo odvážné Citigo s přídomkem CitiJet.


Letos si ale vybrali učni složitější cíl. Rozhodli se postavit elektromobil, který zaujme technikou i vzhledem.

Elektromobilita je budoucnost

Projekt, na kterém pracovalo dvaadvacet žáků středního odborného učiliště Škoda Auto, byl zahájen již na podzim loňského roku, tedy se začátkem roku školního. Učňům byla ponechána zcela volná ruka při výběru vozu, který postaví. Jejich volba okamžitě padla na výrobu elektromobilu. „Elektromobilita není jen přechodný trend – je to budoucnost. Proto jsme se rozhodli postavit auto s elektrickým pohonem,“ zdůvodnil Daniel Launda, jeden ze zúčastněných učňů, tuto volbu. Z tohoto důvodu byl také zvolen název pro tento projekt – Element. Písmeno E vyjadřuje přítomnost elektrického pohonu a celé slovo „element“ naznačuje, že elektromobilita se v budoucnu stane jedním z hlavních elementů dopravy po celém světě.

Studentský koncept Škoda Element
Zadní část vozu prošla velkou změnou. Největší novinkou je přidaný solární panel a zavazadlový prostor. Zdroj: Škoda Auto

I elektromobil může být zábavný

Jde o studentský projekt, proto je jasné, že postavit nějaký nudný elektromobil nepřicházelo v úvahu. Při návrhu vizáže vozu se nechali učni silně inspirovat prototypem plážového vozítka Buggy 736, který Škoda vyvíjela v sedmdesátých letech minulého století. Jako základ studie byl zvolen pro svou velikost i použitou techniku model Citigo.

E.ON RÁDCE: VYPLATÍ SE ELEKTROMOBIL?

Jako každá správná bugina i tento koncept zcela postrádá střechu i dveře. Co je pro vůz podobné specifikace atypické je přítomnost elektrického motoru pocházejícího z elektrifikovaného dvojčete Citigo – Volkswagenu e-Up!. Tento motor dosahuje maximálního výkonu 60 kW (82 koní) a točivého momentu 210 Nm. Elektromotor pohání kola přední nápravy. S ohledem na tyto hodnoty se dá očekávat, že Element nebude žádným rychlíkem. A skutečně. Plážová bugina s okřídleným šípem na kapotě zrychluje z nuly na 100 km/h za dlouhých 13 vteřin a dosahuje maximální rychlosti 130 km/h. 

Energii motor čerpá z lithium-iontového akumulátoru umístěném v zadní části vozu. Tento akumulátor by měl být schopný poskytnout vozu dostatek elektrické energie na cestu dlouhou až 160 km, samozřejmě v závislosti na jízdním stylu. Pokud pomineme chybějící střechu a dveře, je zadní část vozu tou, která prošla nejvýraznější proměnou. Kufr a prostor, kde obvykle bývají zadní sedadla, byl vybaven zcela novým krytem, na kterém nalezneme fotovoltaický panel. Ten přeměňuje sluneční energii na elektrickou, kterou jsou napájeny spotřebiče vozu, jako je navigace nebo smart TV ukrytá v zavazadlovém prostoru. Tu navíc doplňuje audiosystém o výkonu 400 W. Aby pořádné plážové párty již skutečně nic nechybělo, umístili učni do zavazadlového prostoru i mini lednici s přídavným akumulátorem. Pohodlí i během ostřejší jízdy posádce zaručují sportovní sedadla potažená alcantarou pocházející ze současné generace Škody Octavie RS.

skoda
Smart TV a výkonná audio soustava v zavazadlovém prostoru vozu. Zdroj: Škoda Auto

Učni ve věku 17–18 let strávili prací na navrhnutí a výrobě elektrifikované buginy více než 1500 hodin. Veškeré práce byly součástí jejich výuky. Žáci se zdokonalili nejen ve svých odborných kompetencích, ale i v dalších aspektech, jako je organizace týmové práce, dodržování rozpočtu projektu a v jiných důležitých stránkách týmové práce. Funkcí stavby studentského projektu je samozřejmě i propagace české automobilky a propagace samotného učiliště Škody. To se podobnými kroky snaží nastartovat u mladých lidí zájem o práci v technických oborech a vychovávat další generace specialistů a expertů.

E.ON RÁDCE: VYPLATÍ SE ELEKTROMOBIL?

skoda

skoda

skoda

skoda

Studentský koncept Škoda Element
Učni odborného učiliště Škoda Auto při tvorbě konceptu Element Zdroj: Škoda Auto

Studentský koncept Škoda Element
Učni odborného učiliště Škoda Auto při tvorbě konceptu Element Zdroj: Škoda Auto

Studentský koncept Škoda Element
Učni odborného učiliště Škoda Auto při tvorbě konceptu Element Zdroj: Škoda Auto

Další články