Slovenský startup Ecocapsule míří do světa

Původně šlo jen o soutěžní projekt. Dnes slovenští architekti z bratislavského studia Nice Architects připravují výrobu jednoho z nejnadějnějších eko projektů, který za poslední dobu vznikl na území Čech a Slovenska. Slovenští designeři se v roce 2008 přihlásili do soutěže s názvem Andes Sprouts Society, jejímž cílem bylo vytvoření malé obytné jednotky pro umělce. Ačkoli jejich návrh nezískal vítězné vavříny, dokázal na svou stranu přitáhnout velkou pozornost odborníků i médií.


Původně šlo jen o soutěžní projekt. Dnes slovenští architekti z bratislavského studia Nice Architects připravují výrobu jednoho z nejnadějnějších eko projektů, který za poslední dobu vznikl na území Čech a Slovenska.

Slovenští designeři se v roce 2008 přihlásili do soutěže s názvem Andes Sprouts Society, jejímž cílem bylo vytvoření malé obytné jednotky pro umělce. Ačkoli jejich návrh nezískal vítězné vavříny, dokázal na svou stranu přitáhnout velkou pozornost odborníků i médií.

Švýcarský nůž, který obsahuje vše, co člověk potřebuje

Tak je domek Ecocapsule označován jeho tvůrci. Jde o malý soběstačný domek o rozměrech 4,4 × 2,2 × 2,5 metru, s vejcovitým tvarem. I přes poměrně malé rozměry uvnitř této obytné „kapsle“ nalezneme plnohodnotnou rozkládací postel pro 2 osoby, pracovní plochu, záchod, sprchu a kuchyňský kout a poměrně dost úložných prostor.

ecocapsule

Tím zdaleka nejzajímavějším na celém projektu ale je energetický systém tohoto miniaturního domku. Jak bylo již řečeno, „kapsle“ je zcela soběstačná. Střecha je pokryta 2,6 m2 solárních panelů a o další přísun elektrické energie se stará 750wattová větrná turbína. Energie z těchto zdrojů putuje do baterie o celkové kapacitě 4 200 Wh, ukryté v konstrukci domku. Díky tomuto akumulátoru je obytná kapsle schopna bez problému fungovat i týden bez větru a slunečního svitu. Oválný tvar domku také nebyl navrhnut, pouze aby lahodil oku. Po oválném plášti snáze stéká dešťová voda, která je filtrována a ukládána do zásobníku pod podlahou, s kapacitou 500 litrů. Dalším důvodem, proč si designéři pro svůj návrh vybrali právě tento tvar, je usnadnění jeho vytápění a snížení teplených ztrát. Ecocapsule je vybavena moderním systémem, který je možné ovládat z tabletu. Tento systém podává uživateli informace o aktuálním stavu baterie, kapacitě nádrže na vodu, aktuální teplotě a dalších informacích podobného rázu.

O úspěchu tohoto ekologického projektu svědčí i fakt, že v letošním roce se jeho vedení podařilo na svou stranu získat několik významných zahraničních investorů, díky kterým bude na konci letošního roku možné vyrobit prvních 50 kusů limitované série těchto soběstačných domků za cenu 79 900 €. V následujícím roce se již rozeběhne sériová výroba, která by měla výrazně snížit náklady na výrobu kapsle.

O zákazníky nebude nouze

Již nyní přicházejí objednávky ze všech koutů světa. Zájem o tento typ bydlení mají výzkumníci, majitelé kempů a mnoho dalších rozličných zájemců.

V současnosti je možné spatřit projekt Ecocapsule v kazašském hlavním městě Astana, na právě probíhající výstavě Expo 2017, ve slovenském pavilonu. 

Další články