Třídění odpadu? Firma má efektivnější způsob využití

Zatímco tři čtvrtiny českých domácností třídí, našim severním sousedům není tato aktivita příliš blízká. Ačkoliv se počet vytříděného odpadu postupně v Polsku zvyšuje, s nynějšími odhady Poláky od cílové mety, ke které se stejně jako ostatní členské státy Evropské unie zavázali, dalších 25 % dělí. V roce 2020 by měla dosáhnout 50 % vytříděného odpadu. Nynější stav je spíš opačný, protože požadovaných 50 % směsného komunálního odpadu končí na skládkách, kde hyzdí krajinu nejen na pohled, ale kvůli zápachu lze odhadnout přítomnost odpadu i na větší vzdálenost.


Zatímco tři čtvrtiny českých domácností třídí, našim severním sousedům není tato aktivita příliš blízká. Ačkoliv se počet vytříděného odpadu postupně v Polsku zvyšuje, s nynějšími odhady Poláky od cílové mety, ke které se stejně jako ostatní členské státy Evropské unie zavázali, dalších 25 % dělí. V roce 2020 by měla dosáhnout 50 % vytříděného odpadu. Nynější stav je spíš opačný, protože požadovaných 50 % směsného komunálního odpadu končí na skládkách, kde hyzdí krajinu nejen na pohled, ale kvůli zápachu lze odhadnout přítomnost odpadu i na větší vzdálenost.

V jiných zemích by se začalo vzdělávacími akcemi, účinné a brzké řešení situace s odpady v tom ovšem polská Bioelektra Group neviděla. Místo toho přišla s technologií mechanického a tepelného zpracování odpadu RotoSTERIL, který si poradí s veškerým směsným odpadem bez ohledu na jeho druh.

Jedním z prvních úkonů procesu je sterilizace samotného odpadu, která ho díky vysokým teplotám zbaví nežádoucích mikrobů a následným mícháním pod vysokým tlakem z něj odpaří vodu, a tím se podstatně sníží objem a hmotnost odpadu. Poté je z komor vytažen odpad, který je suchý, sterilní a snadno od sebe oddělitelný.

1

Následné oddělení probíhá v další části výrobního procesu, kdy je odpad na lince mechanicky vytříděn na 5 základních kategorií – železné a neželezné kovy, plasty, sklo, biologicky odbouratelný odpad a palivo pre-SRF, které slouží na výrobu alternativního paliva. 

Společnost Bioelektra Group, která s technologií RotoSTERIL vyhrála polské kolo Energy Globe Awards, uvádí, že tímto způsobem lze vytřídit až 96 % veškerého směsného komunálního odpadu, který může být dál použit jako cenná surovina. Nápad Bioelektra Group neoslnil jen porotu Energy Globe Awards, která technologii ocenila pro zvýšenou míru efektivity při nakládání s odpady, projekt získal také ocenění polského ministra pro životní prostředí GreenEvo a stal se vítězem ceny The Circulars 2017 v divácké anketě pro nejinspirativnější inovativní krok k cirkulární ekonomice.

Více o české soutěži E.ON Energy Globe ZDE.

 

Další články