Studené nohy: jak funguje lidský termostat?

Říká se, že muži jsou z Marsu, zatímco ženy z Venuše. Dlouho se mělo za to, že to je jen takový drb, ale pak to dal do názvu své knihy americký psycholog John Gray a tím toto tvrzení získalo jakýsi punc odbornosti. Můžeme to brát jen jako obrazné vyjádření, ale existuje jedna skutečnost, která jako by napovídala, že máme jinoplanetární původ pohlaví brát doslova.


Dejte skupinu mužů a žen do jedné místnosti, a pokud je v ní mužům teplo tak akorát, bude ženám skoro určitě zima. Proč asi? Přece původní obyvatelky horké planety Venuše byly zvyklé na mnohem vyšší teploty a na Zemi jim zákonitě musí být zima všude. A naopak emigranti z chladného Marsu musejí naši planetu považovat za příjemně temperovanou. Smysl to dává, že? Tak a teď opusťme žánr science fiction a podívejme se na problém očima prozaické pozemské vědy.

Ženy jsou chladné — víme proč!

Znáte jistě pořekadlo „To chce klid a nohy v teple“, někdy mylně přisuzované Josefu Švejkovi. Ať už ho pronesl jako první kdokoli, zcela určitě to byl muž, který chtěl uklidnit svou partnerku. Studené nohy bývají skoro vždy přisuzované ženám, což muž obvykle zjistí, až když už je pozdě couvnout — pod peřinou. To není žádný sexismus, ale holý fakt.

V roce 2015 provedli v Nizozemsku průzkum, který ukázal, že ženy se cítí dobře v teplotě o 2,5 stupňů Celsia vyšší než muži, tedy mezi 24 a 25 stupni. Pocit tepla je závislý více na vrchní vrstvě kůže a tu mají ženy podle měření o něco chladnější než muži. Přesněji řečeno, ženy se se snížením teploty hůře vyrovnávají. Když jsou vystaveny chladu, jsou ruce žen podle lékařského časopisu The Lancet o tři stupně studenější než u mužů. To je dost. Dá se očekávat, že u nohou to bude podobné.

Kromě toho mají ženy naopak maličko vyšší vnitřní tělesnou teplotu, takže na chladné prostředí reagují citlivěji. Příčiny známe. Ženský hormon estrogen způsobuje vyšší houstnutí krve u žen než u mužů. Kvůli tomu se ženám neprokrvují nejjemnější krevní kapilárky na koncích končetin tak dobře jako mužům. Brání jim v tom i větší tuková vrstva.

Druhým důvodem je metabolismus. Ten funguje rychleji v těle se silnější muskulaturou. Rychlejší metabolismus spaluje víc kalorií a napomáhá rychlejšímu proudění krve v těle. Z toho plyne, že muži mají svoje metabolická kamínka roztopena oproti ženám na vyšší obrátky.

Odlišná termoregulace může být příčinou mnoha konfliktů mezi ženami a muži.

Války o teplo domova

Když už máme teoretické základy položeny, můžeme se soustředit na konkrétní situaci. Rozdíly v našich vnitřních termoregulacích mohou být základnou pro docela slušné dusno v rodině nebo výbuch v práci.

Podle jednoho výzkumu se v každé třetí rodině partneři neshodnou na tom, na kolik má být nastaven termostat. A v každé páté domácnosti se dokonce stává, že partneři tajně termostat regulují, aby o tom ten druhý nevěděl. Mezi tepelným stupněm 4 a 6 na otočném kolečku mohou zuřit zárodky rozkolů — a kdo kdy u rozvodového řízení rozklíčuje, že na vině byla jedna drobná metabolická odlišnost.

Podle výzkumů v každé třetí domácnosti zuří válka o termostat.

Termorevoluce na pracovišti

Určitě máte v práci kolem sebe alespoň jednu osobu, která se neustále zimomřivě rozhlíží, nebo někoho, kdo si každou chvíli povoluje uzel na kravatě a hartusí, jak je dnes zase přetopeno. Proč to bereme jako normu a měli bychom s tím pohnout?

Před 60 lety sedělo v kancelářích mnohem více mužů než žen, a tak se tepelný komfort určoval podle toho, co vyhovuje prapotomkům obyvatel chladného Marsu. Navíc, pracovním oblekem muže bývá v takovém prostředí oblek (tedy košile, kalhoty a sako) a úborem žen jsou spíše blůzy rozličného typu, sukně a lodičky, tedy o jednu vrstvu oblečení méně. Z toho vychází, že kancelář je pro ženy z podstaty teplotně nepřátelská. 

Zkuste se proti starému řádu vzbouřit a vynutit si na obsluze klimatizace tepelný, genderově vyvážený kompromis. A co se oblečení týče, lze třeba zavést i pro pány „sukňové pátky“, nebo prostě vyhlásit, že sako omezuje pracovní výkonnost, zatímco u dam ji lehký svetřík naopak zvyšuje, což je v zájmu firmy.

Uvítá to i zaměstnavatel, protože teplota vyhovující většině odstraní nečekané výkyvy v energetické bilanci budovy způsobené větráním, nebo naopak přímotopy. Ženy vás pak budou obdivovat a muži… muži si prostě zvyknou. Anebo to nechte na technice. To je asi nejsnazší způsob, jak se ze Země dostat zpátky na Venuši nebo Mars.

Další články