Tady něco nehraje: Ekologická stopa letních festivalů

Festivaly milujeme, protože se na ně jezdíme odvázat - poslouchat muziku víc nahlas, než je zdrávo, pít víc než se sluší, jíst věci, před kterými by náš zažívací trakt nejraději prchnul. V hedonistické náladě pak přehlížíme hromady odpadků, kolony aut s klimatizací vytočenou na max a zvířata vyděšená hlukem. Takový festival dokáže v přírodě natropit také pěknou, respektive nepěknou paseku.


Festivaly milujeme, protože se na ně jezdíme odvázat - poslouchat muziku víc nahlas, než je zdrávo, pít víc než se sluší, jíst věci, před kterými by náš zažívací trakt nejraději prchnul. V hedonistické náladě pak přehlížíme hromady odpadků, kolony aut s klimatizací vytočenou na max a zvířata vyděšená hlukem. Takový festival dokáže v přírodě natropit také pěknou, respektive nepěknou paseku.

Dopad na místo pořádání

V Česku vloni proběhlo 363 festivalů a je jasné, že ne každý může být zastrčený někde ve vojenském újezdu. Není tajemstvím, že obce v okolí festivalových areálů své letní sousedy moc nemusí. Většinou se ale jejich stížnosti omezují na hluk, který je ze všech druhů zátěže nejvíc na ráně. Rozhodně ale není jediný. Například pro ovzduší představují velkou zátěž jak dieselové agregáty nezbytné pro fungování většiny festivalových areálů, tak samotný provoz festivalu. A zejména doprava. Ta se podle analýzy britské asociace hudebních festivalů nazvané The Show Must Go On Report 2016 podepisuje na celkové uhlíkové stopě festivalů až 80 %.

Letní festival

Podstatné je také riziko znečištění vody. Ohrožují ji uniklá paliva, rozpouštědla, saponáty a hlavně nedostatečná kapacita toalet, sociálních zařízení a odpadového hospodářství obecně. I tak nevinná věc, jako skočit se vyčurat ke stromu, může mít vážné dopady, pokud ji udělá pár tisíc lidí. Když se nadměrné množství moči dostane do vodního systému, zvedne v něm množství dusíku a fosforu, což vede ke zvýšenému růstu řas, snížení obsahu kyslíku ve vodě a úhynu vodních živočichů.  

Hluk

Obyčejně velmi podceňovaný element znečištění se v případě festivalů probírá velmi často. Hygienické denní limity stanovují povolenou hranici na 50 dB ve dne a 35 dB od 22:00 do 6:00. Na festivalech je samozřejmě nemožné udržet hranici 50 decibelů, kterou často přesahuje i běžný pouliční ruch. Velké aparatury dokáží hrát i hlasitostí 110 dB a v podstatě nelze zabránit šíření zvuku do okolí. Výhodu mají festivaly pořádané v bývalých vojenských areálech, jinde se pořadatelé domlouvají s místními.

Letní festival - stopa

Trutnovští pořadatelé například nabízejí místním obyvatelům po dobu konání festivalu náhradní ubytování mimo lokalitu nebo volnou vstupenku na festival. Málokdo se ale stará o dopad hluku na zvířata. Nadměrný hluk jim působí velký stres, narušuje jejich přirozené migrační stezky, má dopad na úmrtnost, plodnost a projevuje se v dlouhodobých poruchách ekosystémů.

Například v kalifornském údolí Coachella, kde se každoročně pořádá obří festival, pozorují ekologové změny v hlasových projevech ptáků, které negativně ovlivňují jejich páření a plodnost. Hluk způsobuje i změny chování opylujícího hmyzu a následný úbytek některých druhů rostlin.

Odpadky

Abychom byli spravedliví – řada dnešních festivalů se snaží svou ekologickou stopu minimalizovat. Organizátoři přijímají často velmi přísná opatření zamířená na produkci, prodejce občerstvení a další složky, na které mají přímý vliv. Zdaleka největší problém ale na festivalech představují návštěvníci.

Letní festival

Podle analýzy The Show Must Go jsou návštěvníci zodpovědní za až 80 % všech odpadků na festivalech a každý z nich ho vyprodukuje za den kolem tří kilogramů. Nejde pouze o opravdové odpadky jako jsou kelímky a obaly. Obrovskou část všeho odpadu představuje kempingové vybavení, které zůstává ve stanových městečkách, protože se návštěvníkům prostě nechce na konci víkendu balit stan a nafukovací matraci a vláčet se s nimi k autu.

Do jakých rozměrů to může narůst ukazuje zkušenost festivalu v Glastonbury: Po 175 000 návštěvnících tu uklízeči sesbírají neuvěřitelných 500 000 pytlů odpadků. Pokud bychom je naskládali na sebe, dosáhla by hromada ze Země do vesmíru, zpátky na Zem a ještě jednou do vesmíru.

Úklid Glastonbury

Přesným opakem je kultovní festival Burning Man, který každý rok v nevadské poušti postaví pro 50 000 návštěvníků celé město včetně nemocnic a přistávací dráhy. Po skončení festivalu v poušti není ani papírek. Je to možné jen proto, že všichni návštěvníci sdílí filozofii, že předmět, který do nevadské pouště nepatří (v místním slangu MOOP – Matter out of Place), se nesmí ani dotknout země.

V zahraničí frčí na recyklovaném oleji a faitrade potravinách

Dlouholetým rekordmanem v počtu ocenění Greener Festival Award je portugalský festival Boom. Na výrobu energie používal generátory spalující recyklovaný olej z festivalových stánků (v porovnání s dieselovými agregáty vypustí do ovzduší o 117 tun CO2 méně). Od roku 2010 je nahradil solárními panely, které si sám vyvíjí. Návštěvníky sváží vlastními autobusy, motivují je ke spolujízdě a dopravě na kolech a zavazují je k tzv. zero-waste přístupu (nebo-li, co sis na festival donesl, zase si odnes). Dokonce i klasické chemické záchody tu nahrazují speciální toalety, ve kterých se odpad rozkládá na kompost. Použitím 348 toalet šetří festival více než půl milionu litrů vody.


Měj rád svůj stan

Poté, co festival Isle of Wight musel v roce 2011 z areálu uklízet 10 000 opuštěných stanů, rozhodl se zapojit do kampaně Love Your Tent. Následující ročník každému návštěvníkovi nabídl ubytování v LYT zóně se slevou, pokud se písemně zavázal, že si veškeré vybavení odvezou zpátky. V kempu zůstalo stanů pouze 18 a o rok později už byly kempy bez stanů i odpadků. Přesně opačně na to šel výrobce odpadkových košů a kontejnerů na tříděný odpad, společnost Glad. Vyrobil jednorázový „festivalový stan“, který se po skončení akce dá použít jako recyklovatelný pytel na odpadky.


O minimalizaci své ekostopy se ale snaží i zmiňovaný obří festival v Glastonbury. Energii tu generuje 1500 m2 solárních panelů, vloni festival zakázal svým dodavatelům používat jednorázové plasty a nahradil je znovupoužitelnými a kompostovatelnými talíři a příbory. Všechna prodávaná káva, čaj, cukr a čokoláda má Fair Trade certifikaci a od roku 2000 zasadili organizátoři v okolí areálu více než 10 000 stromů a živých plotů.

Když pro ohleduplnost nemusíte daleko

Na pověsti ekologicky šetrného festivalu si zakládá slovenská Pohoda, která získala na European Festival Awards první místo v kategorii Ekologická řešení. Návštěvníci festivalu mají všude po ruce nádoby na tříděný a kompostovatelný odpad a také popelníky (pořadatelé dokonce distribuují popelníky kapesní). Osvětlení areálu a dobíjecí stanice pro elektromobily pohání solární panely.

Festival

Málo zmiňovaným, ale o to pečlivějším je v otázkách ekologie hardcore festival Brutal Assault. Jako první festival u nás zavedl vratné kelímky, od roku 2013 používá místo tácků rozložitelné talíře z palmových listů, které k nám organizátoři začali sami dovážet a dodávat na další festivaly. Festival má vlastní třídičku odpadků, potraviny pro catering pořadatelů kupuje výhradně od místních dodavatelů a u prodejců podporuje fair trade zboží. Vloni se oficiálně propojil s neziskovou ekologickou organizací Sea Shepherd.

Další články