Ten správný tarif

Když vybíráme ten nejlepší tarif na volání, uděláme první a poslední pro to, abychom dosáhli na co nejvýhodnější podmínky. Podobně to ale může fungovat i s elektřinou. Na co se u ní soustředit, podle čeho vybírat a jaké vlastně máme možnosti?


Ještě než se vrhnete na samotný výběr, nejprve si ukažme, z čeho se cena za elektřinu vůbec skládá. Dělí se na dvě složky – takzvanou regulovanou a neregulovanou. Samotná elektřina spadá do té neregulované, v regulované složce pak najdete například distribuční poplatky nebo příspěvek na obnovitelné zdroje energie.

Následně tady máme elektřinu samotnou (neregulovanou), jejíž cenu do jisté míry určují tzv. distribuční sazby a pak trh.

Tarif_infobox_1

Dvojí metr

Pokud elektřinu využíváte jen na svícení, vaření, zkrátka na ní nejste úplně stoprocentně závislí, sáhnete po jednotarifní sazbě. Ta je celý den stejná, nijak se nemění a není závislá na tom, co máte doma za spotřebiče. Řadí se mezi ně distribuční sazby D01d a D02d. V bytě nebo v domě se spotřebou 750-1000 kWh ročně se vyplatí tarif D01d, při vyšší spotřebě pak D02d.

Tarif_infobox_2b

Existují ale i další sazby, které už jsou šité na míru domácnosti podle toho, k čemu se elektřina využívá. Aby vám sazba byla přiznána, musíte samozřejmě splnit podmínky, které jsou pro ni stanoveny. V určitou dobu pak platíte za elektřinu méně a odebíráte tzv. nízký tarif. Setkat se tedy můžete s následujícími označeními:

  • D25d – pro ohřev vody
  • D26d – pro topení akumulačními kamny
  • D27d – pro nabíjení elektromobilu
  • D57d – pro topení elektřinou (ať už přímotopy nebo tepelným čerpadlem)
  • D61d – pro rekreační objekty (nízký tarif funguje od pátku 12 hodin do nedělních 22 hodin)

Každá ze sazeb má svou denní dobu provozu nízkého tarifu. Mimo ni vám samozřejmě elektřina fungovat bude, ovšem v sazbě vysokého tarifu. Důležité je si uvědomit i to, že v době platnosti vysokého tarifu jsou odpojeny – blokovány – spotřebiče, pro které je sazba určena. U sazby D25d je to například bojler. 

Tarif_infobox_3b

Jak s cenou cvičí jističe

Z regulovaných poplatků, které jsme zmínili na začátku, by vás měl nejvíc zajímat ten, se kterým sami dokážete něco udělat. Tedy poplatek za rezervovaný příkon. Nebo, jak se lidověji říká, poplatek za jistič.

V domácnosti najdete nejčastěji třífázový jistič o 25 ampérech. Máte tedy zajištěn proud pro spotřebiče o celkovém příkonu 17 250 Wattů (pokud je pustíte najednou), což v běžné domácnosti bohatě stačí. Těm, kteří v bytě topí a vaří na plynu, by ovšem stačil garantovaný příkon nižší, například 3×16 A. Ještě levnější variantou jsou pak jednofázové jističe, ovšem ne každý spotřebič (například elektrický sporák) se spokojí se jednofázovým rozvodem.

Nicméně to chce dobře počítat, a to hned na dvou frontách. Za prvé – doporučení a výměnu hlavního jističe musí provádět odborník a není to úplně levná záležitosti. Za druhé – musíte si nechat prostor pro potenciální nákup dalšího spotřebiče. Pokud byste celkový potřebný příkon podcenili, nebudete moct používat spotřebiče současně a nahazování jističe se stane vaší nepříjemnou denní rutinou.

A teď konečně k tarifům…

Pokud máte zmapováno, co z výhodných sazeb byste mohli využít, můžete se vrhnout na samotný výběr tarifu. Ty (pokud se nebavíme o jednotarifních produktech) v sobě nejčastěji kombinují různé distribuční sazby, které spolu logicky souvisí.

Tarify se pak nejčastěji liší ještě ve dvou rovinách – ta první je délka smlouvy, po kterou se k odběru tarifu zavážete. Ta druhá pak souvisí s cenou, za kterou budete elektřinu odebírat. Buď si můžete vybrat fixní částku po dobu trvání smlouvy, nebo proměnlivou podle toho, jaká bude zrovna cena elektřiny na trhu.

V E.ONu pro vás máme ještě jednu specialitu, a sice možnost odebírat elektřinu výhradně z obnovitelných zdrojů. Tu si můžete objednat v rámci kteréhokoliv tarifu pro domácnost. Energie spotřebovaná v rámci EkoElektřiny vyrobily vodní, solární a větrné elektrárny, popřípadě elektrárny na biomasu.

Abychom předešli fórům a spekulacím - ne, nenamontujeme vám speciální zelenou zásuvku. Energii ale nakoupíme od našich „obnovitelných“ dodavatelů.

Další články