Toužíte po ekologickém telefonu? Tak tady je!

Co půl roku máte šanci koupit si top model telefonu nebo notebooku. Větší, rychlejší, barevnější. Nicméně to má i odvrácenou stránku. Výroba nového mobilní telefon zanechá stejnou uhlíkovou stopu jako používání starého zařízení po celkem dlouhou dobu. Odložená zařízení se navíc musí nějak zlikvidovat. Co je na tom nejhorší? A dá se dopad mobilních zařízení na planetu nějak snížit?


Podle analýzy amerického časopisu Fast Company zaměřeného na podnikání, technologie a design za sebou celý proces vzniku jednoho nového zařízení zanechá stejnou uhlíkovou stopu jako provozování vašeho dosavadního telefonu po dalších deset let. Studie, kterou uveřejnila McMasterova univerzita z kanadského Hamiltonu, analyzovala uhlíkový dopad informačního a komunikačního průmyslu za roky 2010 až 2020 včetně počítačů, notebooků, monitorů, chytrých mobilů a serverů.

Mobily - prodej

Výsledkem bádání bylo nepříjemné zjištění, že přesto, že jsme plynule přešli od velkých stolních počítačů k malým a energeticky úsporným mobilům, celkový environmentální dopad je ve výsledku horší. Zatímco v roce 2007 představoval informační a komunikační průmysl jedno procento uhlíkové stopy, teď už to je třikrát tolik. Do roku 2040 by toto číslo mělo vyrůst až na 14 %, tedy na polovinu současného uhlíkového dopadu veškeré světové dopravy. K recyklaci se navíc dostane sotva 5 % starých mobilů. A když už mluvíme o uhlíkové stopě v souvislosti s mobilními telefony, víte kolik ji zanechává jen samotný provoz? Jako byste se vydali dvakrát na kratší cestu letadlem - 1,4 tuny za rok při používání 1 hodinu denně.

Jste nespokojení s mobilním telefonem či počítačem? Není přece nic jednoduššího než ho vyměnit. Většina z nás se zamyslí nad svými finančními možnostmi, ale už tolik nepřemýšlí o tom, jak tím zatěžuje životní prostředí. Mobilní telefony a počítače jsou plné plastů a vzácných kovů, které z daleka nejsou 100% recyklovatelné.

Mobilní telefon

Jejich výroba nás nestojí pouze pracovní sílu, ale také přírodní zdroje. Připočíst musíme třeba také dopravu nového přístroje a obalový materiál. Naše touha mít ty nejžhavější novinky na trhu či pouhá nevědomost a neznalost problému znamená luxus, za který draze platí především naše planeta.

Výměna kvůli baterce i většímu displeji

Nový mobilní telefon či počítač si pořizujeme nejen kvůli lepším funkcím a designu, ale i z důvodu dosluhující baterie. Mnohé uživatele někdy ani nenapadne, že by se baterka mohla dát vyměnit. U nových telefonů je už totiž tak snadno nevyndáte jako u starších typů.

Výrobci od toho upustili právě proto, aby motivovali zákazníky k častější výměně přístrojů. Baterii lze přitom vyměnit za pár set korun ve specializovaných servisech. Telefon tak může svému majiteli sloužit ještě několik let.

Výroba iPhone 4S

Designéři nových modelů se předhánějí v tom, aby byly telefony štíhlejší, stylovější, s větším displejem, a splňovaly tak moderní nároky na vzhled a funkčnost. Výzkumníci z McMasterovy univerzity zjistili, že větší obrazovky s sebou přináší citelně větší uhlíkovou stopu než jejich menší předchůdci. 

Recyklací elektroodpadů k cenným surovinám

Jako Češi jsme ve třídění odpadů jedničkou, odpad u nás třídí až 72 % obyvatel. Podle Institutu cirkulární ekonomiky se ale v našich popelnicích stále nachází spousta věcí, které by mohly být ještě cennou surovinou. Mobilní telefony jsou jednou z nich.

Podle společnosti REMA, která se zabývá sběrem a recyklací elektroodpadu, mají Češi doma zhruba deset milionů starých nepoužívaných mobilních telefonů. Podle REMA zájem o recyklaci mobilů klesá, při výměně telefonu si necháváme staré přístroje doma v šuplíku, protože jejich pořízení bylo drahé nebo pro případ, že se nám nový telefon rozbije.

REcyklace mobilů

Pokud vás děsí termín „recyklační poplatek“ můžete zůstat v klidu. Částku, která má sloužit k recyklaci, už jste totiž zaplatili společně s pořizovací cenou nového zařízení. Při likvidaci už nic dalšího neplatíte. Možností, kam telefon, tablet či počítač odevzdat, máte několik. Jakmile starý spotřebič doslouží, můžete ho dovézt do prodejny elektrospotřebičů. Prodejci mají totiž zákonnou povinnost ekologické likvidace. Další možností je sběrný dvůr či speciální červené kontejnery, které jsou českou specialitou. Nikde jinde v Evropě je nenajdete.

České šuplíky

Vytříděný elektroodpad putuje na specializované pracoviště, které je zaměřeno na ekologickou likvidaci a recyklaci odpadu. Zde ho nejprve rozeberou, odstraní nebezpečné látky. U notebooků jsou to například baterie a LCD obrazovky. Poté se odpad rozdrtí a třídí dle jednotlivých druhů materiálů. Recyklovatelné materiály se poté využijí při výrobě nových výrobků. Nemluvě o tom, že například recyklací 100 mobilních telefonů uspoříme zdroje, které se rovnají 967 km ujetých v osobním automobilu, 2 990 litrům pitné vody nebo ekvivalentu 159 kg oxidu uhličitého.

Staré mobily na charitu i výrobu medailí 

Podle Fast Company nelze uhlíkovou stopu současné techniky vyřešit jedním konkrétním návrhem, či rozhodnutím společnosti nebo vlády. Pro spotřebitele by to měl být další důvod k tomu, aby se nad pořízením nového zařízení vždy dobře zamysleli. Snížit ekologický dopad na planetu ale můžeme my všichni - jako jednotlivci, organizace či vládní instituce. A sice svým myšlením a přístupem. Když si například svůj smartphone necháme déle, snížíme těžbu vzácných hornin.

Některé české organizace se snaží využít sběr starých mobilů a jiných drobných elektrozařízení pro různé charitativní a dobročinné účely. Zároveň tak přispívají k jejich recyklaci. Jedním takovým projektem je třeba neziskový projekt Remobil. Z každého telefonu, který Remobil převezme, putuje navíc 10 Kč na konto Jedličkova ústavu a škol.

Telefon

Do výběru starých mobilů a tabletů se před časem zapojila například i pražská zoo, která tím přispěla nejen k ochraně planety, ale i záchraně goril. K recyklaci přispívá i společnost ASEKOL, která se svým pravidelným projektem Věnuj mobil podporuje dětské domovy a stacionáře.

Zajímavým způsobem na to jdou třeba Japonci. Organizátoři letních olympijských i paralympijských her 2020 v Tokiu se totiž rozhodli, že všechny medaile vyrobí právě ze starých elektronických zařízení. Na výrobě medailí se tak mohl podílet v podstatě každý Japonec.

Co se skrývá pod pojmem eco-friendly telefon?

Většina nových smartphonů má dnes nějaké ekologické prvky. Řada velkých společností vydává eco-friendly modely, které neobsahují polystyren a jsou dobře recyklovatelné. Rostoucí problém elektronického odpadu rozproudil společenskou debatu a dotlačil velké výrobce k další vlně ekologických prvků v mobilech.

Mobilní telefon

Zatím jde, ale pouze o jednotlivé prvky, telefon, který by na naší planetě nezanechal žádnou stopu, neexistuje. Chránit planetu, tak zatím můžeme tím, že dlouho vydržíme s jedním modelem a poté ho pošleme k důkladné recyklaci.  

Další články