Třebíč chce rozvíjet elektromobilitu a smart city

Město Třebíč známe především pro jeho bohatou historii, kterou nám připomínají věhlasné památky zařazené na Seznam světového dědictví UNESCO. Není to ale jen minulost, čím je Třebíč výjimečná. Jde totiž o jedno z prvních měst, které se rozhodlo pracovat na uceleném konceptu smart city, rozvoji elektromobility a trvalé udržitelnosti jako celku.


„Před čtyřmi roky jsme se rozhodli, že z Třebíče uděláme chytré město. Na konceptu smart city už nějakou dobu pracujeme. U počátku tohoto našeho snažení stála dohoda s energetickou společnosti E.ON. Společně jsme podepsali memorandum o spolupráci a dohodli jsme se na vzájemné koordinaci budoucích kroků v oblasti smart city a elektromobility,“ popisuje práci na konceptu smart city ve městě Třebíči jeho starosta Pavel Janata.

E.ON RÁDCE: KDE NAJDU DOBÍJECÍ STANICE PRO ELEKTROMOBILY?

Starosta města Třebíč, Pavel Janata
Starosta města Třebíč, Pavel Janata

Vedle postupného zavádění chytrých technologií, jako je chytrá lavička od společnosti E.ON u vlakového nádraží nebo digitální systém pro zobrazování aktuálních odjezdů spojů MHD včetně aktuálního zpoždění, pracuje třebíčská radnice i na podpoře elektromobility.

„Náš vztah k elektromobilitě je velmi kladný. V loňském roce jsme měli od společnosti E.ON zapůjčený na zkoušku elektromobil. S tím jsme byli nadmíru spokojeni a na konci loňského roku třebíčská radnice zakoupila vlastní elektromobil. Na ten jsme využili nabízenou státní dotaci. Sám jsem si ho velice oblíbil. Je to velice snadné na ovládání a po městě je to naprosto ideální dopravní prostředek.“

Digitální zobrazení aktuálních odjezdů autobusů MHD v Třebíči

Zatím posledním krokem v rozvoji elektromobility v Třebíči je otevření rychlonabíjecí stanice pro elektromobily, která dokáže elektromobil nabít stejnosměrným proudem zhruba za 50 minut. Stanici na Komenského náměstí v Třebíči realizovala energetická společnost E.ON.

„Jsme rádi, že jsme zde mohli výstavbu nabíjecí stanice realizovat. Třebíč je krásné město. Navštěvuje ho spoustu turistů, kteří mají nyní možnost si zde dobít své elektromobily. Mnoho lidí zde zastavuje při přejíždění z Čech na Slovensko nebo na Moravu. I z tohoto důvodu je pro nás Třebíč strategická lokalita a jsme rádi, že jsme měli možnost zde realizovat nabíjecí stanici,“ prozradil nám produktový manažer společnosti E.ON David Vaňura.

Produktový manažer společnosti E.ON David Vaňura
Produktový manažer společnosti E.ON David Vaňura

Aktuálně je nabíjení ve zmíněné rychlonabíjecí stanici v Třebíči zcela zdarma. Od nového roku je plánováno zpoplatnění nabíjení. Zákazník bude mít k dispozici tři platební metody. Registrovaní zákazníci budou platit čipem nebo aplikací. Neregistrovaní zákazníci budou moci zaplatit běžnou bezkontaktní platební kartou. Už první čísla ukazují, že rychlonabíjecí stanice pro elektromobily v Třebíči najde své uplatnění. Jen za první měsíc provozu byla stanice použita 88krát.

E.ON RÁDCE: KDE NAJDU DOBÍJECÍ STANICE PRO ELEKTROMOBILY?

Rychlonabíjecí stanice v Třebíči je součástí sítě nabíjecích stanic E.ON, která je v současné době ve výstavbě. „Aktuálně se rychlonabíjecí stanice pro elektromobily v kraji Vysočina nacházejí ve Vystrkově u Humpolce, v Jihlavě a v příštím roce plánujeme postavení nabíjecí stanice v Pelhřimově,“ popisuje David Vaňura rozvoj nabíjecích stanic společnost E.ON v kraji Vysočina.

nabíjení v Třebíči
eon

Další články