TV žrouti

Kdybyste měli vybrat spotřebič, který v domácnosti běží snad největší část dne, bude to televizor. Jak se jednotlivé technologie liší, kolik energie vycucne malá obrazovka proti velké a kolik nám ušetří na pořizovací ceně a následně na provozu?


Podle Asociace televizních organizací má televizor 95 % českých domácností. I přes nárůst používání tabletů, počítačů nebo mobilů u něj trávíme více a více času. Češi starší 15 let televizi v průměru sledují 3 hodiny a 45 minut denně, což je o 31 minut více než před deseti lety. Navíc si vysílání užívají v lepší kvalitě, protože dvě třetiny televizních domácností už přijímají stanice v HD rozlišení.

Jak vybrat televizor, aby moc „nežral“?

Cesta k úspoře energie za „koukání“ na televizi samozřejmě začíná už v obchodě. Všichni prodejci musí zajistit viditelné energetické štítky, podle kterých se v první řadě můžete orientovat. Evropské zákony uvádí deset energetických tříd. A+++ jsou v dané kategorii nejúspornější variantou, ale delší řádka plusů nemusí nutně znamenat výhodnější nákup. Při výběru je důležité zaměřit se na správný rozměr úhlopříčky, rozlišení, technologii obrazu a předem znát i požadované funkce televizoru.
 

90 % televizních domácností má v současnosti doma alespoň jeden plochý televizor.


Většina běžných modelů spotřebuje za rok okolo 100 kWh. Náročnější „telky“ mohou sežrat i 200 kWh/rok, ale to je hranice, kterou byste v případě, že chcete ušetřit, neměli překračovat. Jak uvádí společnost Datart, provoz staršího televizního přijímače, ať už plazmy, LCD nebo trubicového, se spotřebou 385 W stojí ročně kolem 2 000-2500 Kč (průměrné hodnoty při ceně 4,10 Kč/kWh a výše zmíněné době sledování). Moderní televizor se spotřebou 85 W vás za rok vyjde do 500 korun.

Na velikosti záleží

Úhlopříčka televizoru je jedním z nejdůležitějších parametrů. V tomto případě neplatí, že čím větší přijímač si koupíte, tím lépe na něj uvidíte. Vzdálenost mezi divákem a televizorem by pro dobrý obraz a adekvátní spotřebu měla být dvakrát až třikrát větší než daná úhlopříčka. Pamatujte na to, že příliš velké televizory jsou nejen dražší, ale spotřebují i více energie. Důležitým faktorem je také rozlišení. U menších úhlopříček bohatě stačí rozlišení HD Ready (1 280 × 720). U těch větších zvolte rozlišení Full HD (1 920 × 1 080). Pokud si koupíte některou z největších úhlopříček, můžete zvolit i rozlišení Ultra HD, ale zde je třeba počítat s větší spotřebou energie.

CRT, LCD, plazma, LED, OLED, projektor?

Televizní domácnost

Ze všech těch zkratek by se člověku zamotala hlava, ale alespoň základní povědomí o tom, jaký je mezi nimi rozdíl, vám značně ulehčí vybírání a ušetří spotřebu energie.

  • CRT je klasický starý přijímač, který využívá k vytváření obrazu katodovou trubici. V obchodech už tento starší typ s vysokou spotřebou energie nenajdeme.
  • Plazmové televizory dnes už také nekoupíte. Mezi jejich revoluční výhody patřil PDP panel, který televizoru přinášel, oproti konkurenčním LCD televizorům, velmi rychlou odezvu. Obraz mají perfektní, stejně jako kontrast. PDP panely trpěly kratší životností a také omezenou velikostí přijímačů. Jednotlivé buňky plazmy nelze výrazně zmenšit, nešlo tedy vyrábět malé plazmové televizory s vysokým rozlišením, ale pouze televizory s většími úhlopříčkami. Velké plazmové televizory měly spotřebu až 500 W.
  • Tehdejší boj mezi plazmou a LCD televizory na plné čáře vyhrál druhý zmíněný typ. K vítězství jim pomohla delší životnost a mnohem nižší – až poloviční – spotřeba. Vybrat jste si mohli z více uhlopříček, protože LCD nepracuje s buňkami jako plazma, ale s podsvěcovacími trubicemi. Obrazovku tvoří několik různých vrstev, které světlo z trubic odrážejí a vedou do tekutého krystalu. Z toho vychází i zkratka LCD (Liquid Crystal Display). I LCD televizory ale ustupují technologii LED.
  • LED zajišťuje kvalitní obraz, jasnější barvy a výraznější kontury s minimální spotřebou. LED modely jsou podsvícené úspornými diodami, takže průměrná spotřeba LED televizoru je o 30–40 % nižší než u LCD modelů. Navíc neobsahují rtuť, jejich případná likvidace je tedy ekologičtější. Kvalita obrazu u LED modelů je takřka srovnatelná s plazmovým televizorem. Díky novým technologiím se snižuje i jejich tloušťka a hmotnost. LED podsvícení přineslo výrazné snížení spotřeby, která se u Full HD rozlišení a obrazovce o velikosti 40 až 46 palců pohybuje pouze kolem 40 až 60 W
  • OLED displej se skládá z miniaturních LED diod. Jedná se o nejnovější zobrazovací technologii na trhu, což se odráží v ceně i nabídce. Protože displej není zevnitř podsvícený, můžete se na TV dívat z libovolného úhlu a obraz by měl být vždy stejný. OLED mají nižší spotřebu než běžné LCD televizory. Pokud ale OLED panel zobrazuje čistě bílou barvu, spotřeba oproti LED technologii narůstá.
  • Projektor může být alternativou k monitoru nebo televizní obrazovce. Technologie přehrávání jsou tři – DLP, LCD a LED. Kvalita obrazu se u televizorů i projektorů odvíjí od kvality daného přístroje, nelze tedy obecně říci, který z nich je výhodnější. V obdobné cenové relaci ale většinou televizory zvítězí. Navíc průměrná spotřeba elektrické energie je v případě projektoru přibližně 3× vyšší než u modernějších plochých televizorů.

Set-top box, nebo zabudovaný tuner?

V dnešní době tuner pro příjem televizního vysílání bývá přímo součástí televizoru. Výhody interní varianty tuneru jsou zřejmé. Můžete používat stejný ovladač jako pro televizor a nemáte v domácnosti další přístroj navíc. Pořídit si samozřejmě můžete i externí tuner neboli set-top box. V tom případě ale počítejte s dalším „žroutem“, který si vezme 11 až 14 W.

Drahá Smart TV?

Smart TV

Ačkoli by se mohlo zdát, že chytřejší televizor bude ke svému provozu potřebovat více energie, není tomu vždycky tak. Samotný fakt, že je přijímač „chytrý“ nemá v souvislosti s dalšími parametry na spotřebu tak velký vliv. Některé Smart TV jsou sice energeticky náročnější než klasické „hloupé“ televizory, ale vždycky záleží na konkrétním modelu.

MÁME PRO VÁS SPOUSTU DALŠÍCH TIPŮ JAK UŠETŘIT V DOMÁCNOSTI V NAŠEM DOMÁCÍM RÁDCI!

Další články