Energeticky plusová univerzita ve Swansea

Zhruba 40 % elektrické energie vyrobené ve Velké Británii je spotřebováno na vytápění, ohřev vody, osvětlení a další provoz veřejných i soukromých, podnikatelských i obytných budov. Vychází to z nedávného, velice rozsáhlého vládního průzkumu o spotřebě energie ve Velké Británii. Problémem, jak by budovy mohly přestat spotřebovávat velké množství energie a jak by naopak mohly energii vyrábět, se zabývá tým SPECIFIC, vedený Davem Worsleym, na britské univerzitě ve Swansea.


Zhruba 40 % elektrické energie vyrobené ve Velké Británii je spotřebováno na vytápění, ohřev vody, osvětlení a další provoz veřejných i soukromých, podnikatelských i obytných budov. Vychází to z nedávného, velice rozsáhlého vládního průzkumu o spotřebě energie ve Velké Británii. Problémem, jak by budovy mohly přestat spotřebovávat velké množství energie a jak by naopak mohly energii vyrábět, se zabývá tým SPECIFIC, vedený Davem Worsleym, na britské univerzitě ve Swansea.

E.ON RÁDCE: JAK VYUŽÍT DEŠŤOVOU VODU V DOMÁCNOSTI?

Energeticky aktivní budova

Již déle než jeden rok provozuje tato univerzita v jižním Walesu první energeticky aktivní učebnu a kancelářskou budovu ve Velké Británii. Obě budovy jsou navrženy tak, aby jejich výstavba byla co možná nejjednodušší, nejrychlejší a nejlevnější. Dle vyjádření týmu SPECIFIC je možné podobnou budovu postavit a uvést do provozu za jediný týden. Krom týmu univerzity ze Swansea se do tohoto projektu zapojila i další velká jména jako společnosti Tata Steel nebo Cisco.

office

Klíčovým prvkem obou budov je střecha pokrytá výkonnými solárními panely. Jižní stěna budov je pro změnu obložena termofotovoltaickým systémem. Energie, kterou oba systémy vygenerují, je uchovávána v lithium-iontovém bateriovém uložišti a v nádrži, která pojme dva tisíce litrů teplé vody.

Střecha

Aktuálně dokáží budovy vygenerovat o polovinu více energie, než samy spotřebují. Tím ale tento projekt nekončí. Do budoucna budou obě budovy propojeny a budou schopny si předávat elektrickou energii mezi sebou, popřípadě i připojeným elektromobilům, dle aktuálních potřeb. Výsledkem tak může být zcela nezávislá energetická komunita, využívající pouze energii vyrobenou ze slunce.

Sdílení energie mezi budovami a nabíjení elektromobilů

E.ON RÁDCE: JAK VYUŽÍT DEŠŤOVOU VODU V DOMÁCNOSTI?

„Tato kancelářská budova je živoucím příkladem toho, jak rozdílný můžeme dostat pohled na budovy ve vztahu k nám i životnímu prostředí při využití moderních technologií,“ uvedl Alun Cairn, státní tajemník Walesu. Doplnil ho Ian Cambell, výkonný předseda agentury Innovate UK: „Vývoj technologií, podobných těm, které se nám zde představují, může hrát velkou roli v budoucím směřování celého průmyslu s cílem trvale udržitelného růstu a snižovaní emisí do roku 2030. Tento koncept může totiž změnit nejen pohled na stavitelský sektor, ale na celou problematiky výroby a spotřeby energie.“

bateriové uložiště budovy

Jižní stěna budovy

Další články