10 tipů jak v domácnosti ušetřit bez investic


Hledáte způsoby, jak ušetřit za energie, ale nemůžete si dovolit další výdaje? Drahá opatření a přestavby domácnosti nemusí být nutné. Podívejte se na naše jednoduché tipy a začněte šetřit ještě dnes.

 
1. Vypínejte vše ze zásuvky – Pozor na „pohotovostní režim“
 
Některé spotřebiče mohou zbytečně spotřebovávat elektrickou energii, i když je zrovna nepoužíváte. Mezi nenápadné žrouty elektřiny se řadí zejména počítače a televize, které se po vypnutí dálkovým ovladačem pouze přepnou do tzv. pohotovostního režimu (stand by). Po opětovném zapnutí jsou vám okamžitě k dispozici, ale takové pohodlí něco stojí.
 
Provoz spotřebičů v pohotovostním režimu vás může přijít ročně i na několik tisíc korun. Řešením je vypínat tato zařízení síťovým vypínačem, který zajistí odpojení spotřebiče ze sítě, případně je možné je vypojit ze zásuvky úplně (pokud to není v rozporu s doporučením výrobce).
 
86537201
 
Zbytečné plýtvání energií se však netýká jen spotřebičů „spících“ v pohotovostním režimu. Energii spotřebovávají třeba také nabíječky na mobilní telefony, pokud je po dobití mobilu ponecháte zapojené v zásuvce. Podobně se chovají také napájecí kabely notebooků, které po vypnutí přístroje neodpojíte ze zásuvky.
 
2. Nepřetápějte
 
Náklady na vytápění tvoří podstatnou část výdajů domácnosti, proto se vyplatí mít průběh topení pod kontrolou. Tento úkol je snadnější, jestliže máte radiátory osazeny termostatickými hlavicemi, případně pokud máte možnost přesné regulace teploty prostřednictvím pokojového termostatu či podobných zařízení. V případě, že nic z toho není k dispozici, nezbývá než se snažit regulovat teplotu manuálně s přihlédnutím k aktuální teplotě v prostoru.
 
126862118
Mít teplotu v místnostech pod kontrolou se opravdu vyplatí, přetápění vyjde draze.
 
Snížením teploty v místnosti o pouhý 1 °C ušetříte přibližně 6 % energie. Pokud tedy chcete snížit výdaje za energie, zabránit přetápění by pro vás měla být jasná priorita. Teplotu v místnostech se také snažte přizpůsobit využívání jednotlivých prostor. Jestliže jste celý den v práci mimo domov, není důvod, abyste nechávali běžet topení naplno, ale dostačující je teplota kolem 17 °C.
 
Doporučené teploty v jednotlivých místnostech
Obývací pokoj 20 – 22 °C
Dětský pokoj 20 – 21 °C
Ložnice 18 – 20 °C
Koupelna 22 – 24 °C
Chodba 17 – 19 °C
 
3. Nepřekrývejte radiátory
 
Tato rada také souvisí s vytápěním. Nižších výdajů za energie totiž můžete dosáhnout i správným rozmístěním nábytku či jiných předmětů, které by mohly tvořit překážku pro šíření tepla v prostoru.
 
Pro efektivní fungování potřebují mít radiátory kolem sebe dostatek místa. Neměly by proto být ničím překryty, což platí i pro záclony a závěsy, které by měly sahat pouze k parapetu okna, a nebránit tak v proudění tepla od radiátoru. Topná tělesa také nesmí být obestavěna nábytkem. Účinnost topných těles se snižuje rovněž v případě, že jsou zaprášená či jinak znečištěná.
 
4. Větrejte chytře
 
Se správným topením souvisí také vhodný způsob větrání. Dlouhé větrání malou škvírou způsobuje v zimním období velké tepelné ztráty a vede k celkovému ochlazování vnitřních prostor. Mnohem vhodnější je pravidelné, rychlé a intenzivní vyvětrání, které zajistí dostatečnou výměnu vzduchu a zároveň významněji neochlazuje stěny a ostatní zařízení místností. Teplota vzduchu se proto rychle vyrovná s vynaložením menšího množství tepla.
 
V zimním období je ideální krátké a intenzivní větrání.
 
5. Vařte s poklicí
 
Nejjednodušším způsobem, jak začít šetřit energii během přípravy jídla, je používání poklice. Toto opatření je velmi jednoduché, ale opravdu účinné. Správně přiléhající poklička vám přinese až 4x úspornější provoz ve srovnání s nezakrytým hrncem.
 
6. Důsledně zhasínejte
 
Nenechávejte svítit světlo v místnostech, kde zrovna nikdo není. Ideální je, když si toto pravidlo osvojí celá rodina. Děti bývají ve svém přístupu ke zhasínání obvykle dosti nedůsledné, zkuste je proto k této povinnosti pozitivně motivovat.
 
7. Pračku vždy naplňte a omezte vyvářku
 
Největší podíl elektrické energie spotřebované při praní v pračce připadá na ohřev vody. Proto před praním vždy dobře zvažte, jakou teplotu pro vyprání prádla zrovna potřebujete. U běžných oděvů je většinou dostatečná teplota vody 40 °C. Pro bílé prádlo stačí v naprosté většině případů teplota 60 °C. Vyvářku, která je energeticky nejnáročnější, tak můžete omezit na minimum, čímž výrazně ušetříte. Zároveň se také vyplatí zapínat pračku, jen pokud je kapacita bubnu plně využita.
 
8. Sušte prádlo na čerstvém vzduchu
 
Jestliže je to možné, sušičku prádla vůbec nepoužívejte. I přes zlepšující se technické parametry nových sušiček se stále jedná o energeticky náročný spotřebič. Nejlepší je sušit prádlo na čerstvém vzduchu. Pro mnohé domácnosti však tato možnost nepřipadá v úvahu ani v letním období, a sušička se tak stává zejména v malých bytech prakticky jediným řešením.
 
136555324
Při vaření se vyplatí nezapomínat na pokličku.
 
9. Odmrazujte chladničku
 
Vrstva námrazy v mrazicí části chladničky se podílí na výrazném zvyšování spotřeby elektrické energie. Obzvláště u starších modelů je dobré pravidelné odmrazování nepodceňovat a odstraňovat led pravidelně. Na snížení spotřeby elektřiny má vliv i umístění chladničky a okolní teplota v místnosti.
 
10. Využívejte sprchu
 
Časté koupání ve vaně zvyšuje náklady vynaložené na teplou vodu. Při koupání spotřebujete až 4x více teplé vody než při sprchování. Ohřev vody je energeticky poměrně náročný, koupání je proto vhodné nechat jen na zvláštní příležitosti.
 
Jak je vidět, úsporná opatření nemusí být vždy doprovázena finančně nákladnými investicemi. Stačí se jen lépe zamyslet nad běžnými denními aktivitami a šetřit můžete začít okamžitě a zcela zadarmo.
Další články