V Izraeli postaví hromadnou dopravu budoucnosti


Izraelské hlavní město Tel Aviv se brzy dočká zcela nového typu městské hromadné dopravy. Jde o systém SkyTran – magnetickou dráhu projíždějící vysoko nad ulicemi.

Tel Aviv je neoficiálním hlavním městem Izraele. Jde o druhé největší izraelské město a přední obchodní a kulturní metropoli Blízkého východu. Samotné město obývá sice pouze necelých půl milionu obyvatel, ale metropolitní oblast zahrnuje celkem více než 3,4 milionu lidí. Tedy více než třetinu obyvatel Izraele.

Město je dopravně značně vytížené a hlavním způsobem dopravy jsou zde auta nebo autobusy. Tramvaje nebo metro zde neexistují, ačkoliv první tramvajová/podzemní trať se již buduje a měla by být otevřena kolem roku 2020.

Ještě předtím se ale místní obyvatelé nejspíš dočkají skutečně futuristického způsobu dopravy. Je jím SkyTran. Vzdáleně připomíná lanovku. Jde o magnetickou dráhu procházející ulicemi na vyvýšených pylonech. Na dráze jsou pak zavěšeny malé kabinky pro max. dvě osoby, které mohou cestovat max. rychlostí 70 km/h. A v budoucnu možná víc.

Kabinku bude možné si přivolat (a nejspíš i zaplatit) s pomocí chytrého telefonu. Projekt pochází původně od kalifornské společnosti SkyTran. V případě izraelského projektu spolupracuje také s místními průmyslovými podniky. 

Nejprve má v izraelské poušti vzniknout testovací dráha dlouhá asi půl kilometru. Pokud se prokáže, že projekt splňuje všechny potřebné parametry, mohla by se už kolem roku 2016 začít stavět asi sedmikilometrová linka přímo v Tel Avivu. Náklady se odhadují na 50 milionů dolarů, tedy asi miliardu korun.

Taková dráha pak dokáže přepravit až 12 000 pasažérů za hodinu. To by mělo výrazně ulehčit místním silnicím. Postupně by se síť SkyTran v Tel Avivu mohla rozšířit až na 200 km. Pokud se projekt skutečně podaří uskutečnit, bude Izrael první zemí na světě, kde bude takový systém městské hromadné dopravy k dispozici. Ale nejspíš ne poslední.

Další články