ČR přivítá další Tesla superchargery, po světě jich vyroste 5000

I přesto, že infrastruktura pro nabíjení elektrických aut se u nás pozvolným tempem rozvíjí, zatím byste u nás supercharger od Tesly našli pouze jeden. Nabíjecí stanice výhradně pro vozy Tesla u Humpolce byla po dlouhou dobu jedinou možností, jak v našich končinách vůz od Tesly nabít tím nejrychlejším způsobem. To by se mělo zanedlouho změnit.


I přesto, že se u nás infrastruktura pro nabíjení elektrických aut pozvolným tempem rozvíjí, zatím byste u nás Supercharger od Tesly našli pouze jeden. Nabíjecí stanice výhradně pro vozy Tesla u Humpolce byla po dlouhou dobu jedinou možností, jak v našich končinách vůz od Tesly nabít tím nejrychlejším způsobem. To by se mělo zanedlouho změnit.

V dubnu Tesla Elona Muska oznámila, že plánuje rozšířit síť svých rychlonabíjecích Superchargerů na patnáct tisíc stanic, které by se měly stát živnou půdou pro očekávaný Model 3. Nový, nejmenší model v nabídce automobilky by měl přijít na trh koncem letošního roku s atraktivní cenovkou a příslibem elektrického auta pro masy za cenu srovnatelnou s konkurencí, která se spoléhá na spalovací motory. Malý sedan s futuristickým vzhledem interiéru a exteriéru by měl začínat s cenou pod hranicí milionu korun.

humpolec
První Tesla Supercharger v ČR byl postaven minulý rok u dálnice D1 ve vystrkově.

Velký zájem ve formě takřka 400 tisíc předobjednávek nového vozu Teslu podnítil ke vzniku ambiciózního plánu výstavby dobíjecích stanic ještě předtím, než do Modelu 3 usednou první zákazníci. Velká většina plánů na expanzi se týká především Spojených států, kde už Tesla nabízí dostatek dobíjecích stanic pro běžnou dopravu napříč celou zemí. Evropa ale nezůstává stranou, a tak se kromě našich východních sousedů a oblasti Balkánu dotkne rozvoj infrastruktury i České republiky.

mapa

Již za několik měsíců bychom tak měli mít možnost setkat se se Superchargerem nejen na spojnici mezi Prahou a Brnem, ale také při pokračování směrem na Ostravu poblíž Olomouce a v srdci hlavního města. To by mělo pražským řidičům Tesly přinést potřebnou možnost rychlého nabití pro neočekávané delší cesty a také větší komfort bez obav o zbývající energii v bateriích při cestách napříč republikou.

I přesto, že nabíjecích stanic je po celé republice velké množství, je pro současné či budoucí majitele Tesel příjemnou zprávou, že kalifornská automobilka se svým systémem myslí i na české řidiče. Rozkvět Superchargerů na východ od našich hranic je zároveň příslibem bezstarostného cestování na východ bez větších obtíží. Do konce letošního roku by tak pro řidiče vozů Tesla neměl být žádný kout Evropy zapovězený.

Další články