Ordinace s levným provozem a maximální efektivitou

Návštěva lékařské ordinace v každém z nás vyvolává mnoho emocí a jen málo z nich je pozitivních. Nekonečné čekání v přeplněné čekárně, která jako by se zasekla v čase. To je klasický příklad návštěvy praktického lékaře sídlícího v budově zastaralé polikliniky, kterých jsou v České republice stovky. Do boje proti tomuto zažitému stereotypu se rozhodla vytáhnout dvojice architektů, MgA. Jan Brotánek a Ing. Arch. Jan Karel, z architektonického studia Brotánek. Pro praktického lékaře v Rožmitálu pod Třemšínem, kde i toto architektonické studio působí, navrhli a vyprojektovali zcela novou budovu ordinace a zajistili kompletní inženýring s realizací včetně autorského dozoru. Pro mnohá ekonomická, praktická, ale i ekologická řešení, která s sebou projekt přináší, zaujala tato stavba i porotu ekologické soutěže E.ON Energy Globe, která ji poslala až do samotného finále soutěže v kategorii Stavba.


Návštěva lékařské ordinace v každém z nás vyvolává mnoho emocí a jen málo z nich je pozitivních. Nekonečné čekání v přeplněné čekárně, která jako by se zasekla v čase. To je klasický příklad návštěvy praktického lékaře sídlícího v budově zastaralé polikliniky, kterých jsou v České republice stovky. Do boje proti tomuto zažitému stereotypu se rozhodla vytáhnout dvojice architektů, MgA. Jan Brotánek a Ing. Arch. Jan Karel. Pro praktického lékaře v Rožmitálu pod Třemšínem, kde i toto architektonické studio působí, navrhli a vyprojektovali zcela novou budovu ordinace a zajistili kompletní inženýring s realizací včetně autorského dozoru. Pro mnohá ekonomická, praktická, ale i ekologická řešení, která s sebou projekt přináší, zaujala tato stavba i porotu ekologické soutěže E.ON Energy Globe, která ji poslala až do samotného finále soutěže v kategorii Stavba.

Jan Brotánek a Jan Karel
Ing. Arch. Jan Karel a MgA. Jan Brotánek 

„Prostory bývalého místního zdravotnického střediska byly pro potřeby lékaře zcela nevyhovující po stránce stavební i dispoziční a nebyla zde šance na zlepšení ani po rekonstrukci. Hledali jsme proto jiné řešení, které by vyhovělo jeho konkrétním, specifickým požadavkům na provoz ordinace. Hledali jsme tedy alternativu. Nakonec, po provedení finanční bilance různých možností, se ukázala jako nejekonomičtější výstavba novostavby postavené na ekologických pilířích s pasivními prvky,“ popisuje MgA. Jan Brotánek vznik celého projektu výstavby nové ordinace praktického lékaře v Rožmitálu pod Třemšínem.

Ordinace

Nedaleko autobusového nádraží v tomto čtyřtisícovém městě vyrostla za necelých šest měsíců na ploše 150 m2 moderní budova, jež byla od počátku uzpůsobena speciálně pro potřeby praktického a plicního lékaře. Právě rozvržení jednotlivých místností do praktického okruhu je to, co dělá budovu tak jedinečnou.

1

Po otevření vstupních dveří procházíme temperovaným zádveřím přímo do čekárny. Té dominuje velké okno směřující na východ. To zaručuje zalití prostoru čekárny příjemným ranním sluncem. Z čekárny si mohou pacienti také odskočit do umývárny a na toaletu. Obě tyto místnosti jsou odděleny. To z důvodu, aby lidé, kteří si jdou pouze umýt ruce, zbytečně neblokovali přístup na bezbariérovou toaletu.

ordinace

Příchozí pacienti se hlásí u sestry sedící za přepážkou recepce. Ta je eviduje a následně odesílá do vyšetřovny sestry. Skrze prosklené dveře recepce mají čekající pacienti skvělý výhled na dřevěný obklad stěny za recepcí s velkými hodinami, což působí jako uklidňující prvek v prostoru.

vyšetřovna

V prostorách vyšetřovny sestry probíhá základní vyšetření. Mnoho pacientů zde také svou návštěvu ordinace končí, v případě, že jde pouze o základní vyšetření, vystavení potvrzení a podobně.

tv

Sestra může během své práce na obrazovce živě sledovat dění v čekárně i na chodbě ordinace. Má tak přehled o tom, kolik pacientů na vyšetření ještě čeká a kdy pacient opustil ordinaci lékaře.

lékařská ordinace

Velká část ovšem pokračuje do samotné ordinace lékaře. Zde probíhá standardní vyšetření. Pacient následně opouští ordinaci jinými dveřmi, než do ní vstoupil a chodbou se vrací do prostoru recepce, kde si může objednat svou další návštěvu.

Ordinace

„Okruh místností s recepcí je skvělý hlavně v dopolední špičce. Mezitím, kdy já vyšetřuji pacienta, může sestřička odbavovat dalšího pacienta, zatímco příchozí se hlásí na recepci,“ popisuje nám největší výhodu své nové ordinace sám ordinující lékař MUDr. Jan Brodníček.

ordinace

O vytápění budovy se stará plynový kotel. Tomu práci významně usnadňuje systém pro řízenou ventilaci vzduchu s rekuperací tepla. „70–80 % energie je ušetřeno díky rekuperaci tepla při ventilaci. Celkové ztráty domu jsou necelé 4 kW,“ popsal MgA. Jan Brotánek technickou stránku úspornosti budovy a dodal: „Náklady na vytápění a ohřev teplé vody domu činí pouze 850 korun měsíčně. Náklady na elektřinu se pohybují kolem 550 Kč měsíčně.“

Náklady na výstavbu budovy se pohybovaly kolem 30 000 Kč za m2. Celkově samotná výstavba budovy přišla investora cca na 4 000 000 Kč. Jak nám popsal MgA. Jan Brotánek, za vyšší náklady mohly především legislativní hygienická nařízení platící pro prostory lékařských ordinací. „Povrchy podlah, obklady zdí, akustická propustnost dveří i samotných zdí. To vše musí odpovídat zákonné legislativně dle hygienických nařízení, a to samozřejmě zvyšuje cenu kompletní realizace.“

Budova je díky své koncepce snadno rozšiřitelná. Do budoucna se počítá i s přístavbou dalšího patra. To bude možné přistavit, aniž by byl nějakým způsobem narušen chod ordinace v přízemí. Po přistavění dalšího patra se navíc počítá s instalací fotovoltaických panelů k výrobě elektrické energie.

STÁLE NEVÍTE PRO KOHO SE ROZHODNOUT? PŘEČTĚTE SI ČLÁNEK O DRUHÉM SOUTĚŽNÍM PROJEKTU: LITOMĚŘICE – VLASTNORUČNĚ POSTAVENÝ PASIVNÍ DŮM ZE SLÁMY

1

1

Další články