K čemu nám jsou energetické štítky?

Letos v březnu schválila Evropská komise změnu ve značení energetické náročnosti spotřebičů. Od roku 2021 z energetických štítků zmizí plusy a přibydou písmena. EU tak chce dát prostor čím dál úspornějším spotřebičům. Ale nejen ledničky a pračky mají své štítky. Co všechno štítkujeme a co z toho všechno můžeme vyčíst?


Co ze štítků vyčteme dnes?

Štítky pomáhají zákazníkům při výběru elektrospotřebičů a zároveň motivují výrobce, aby přicházeli s úspornějšími produkty. Na dosavadních štítcích najdete barevné pruhy. Škála stoupá od červených, tedy extrémně náročných spotřebičů, po ty s nejúspornějším provozem, tedy nejsytěji zelené. Pruhy doplňují tzv. energetické třídy. Nejšetrnější přístroje jsou ve třídě A+++, zatímco největší „plýtvače“ energie najdete ve třídě G.


DÁ SE UŠETŘIT I JINAK NEŽ KOUKÁNÍM NA ENERGETICKÉ ŠTÍTKY? SAMOZŘEJMĚ, PODÍVEJTE SE DO NAŠEHO RÁDCE!Dále ze štítku vyčtete roční spotřebu energie. Tento údaj upřesňuje informace z barevných pruhů a písmen. Udává počet energetických jednotek za určitý časový interval, nejčastěji jsou to kilowatthodiny/rok. Další údaje se pak odvíjí od konkrétního druhu spotřebiče. Energetický štítek může popisovat účinnost praní, odstřeďování, mytí nebo sušení, dobu ohřevu vody, tepelné ztráty a podobně.

Víc „plusek“ neznamená vždy vyšší úsporu

Podle specialisty výdeje v prodejně Datart na Praze 7 Lukáše Mavetha mohou být dosavadní údaje o energetických třídách pro zákazníka zavádějící: „Často musíme upozorňovat zákazníky na to, aby si při vybírání podle energetických tříd nekoupili zbytečně veliký spotřebič. Například 300litrová chladnička v kategorii A+ spotřebuje výrazně více elektřiny než 150litrové modely nižších a formálně náročnějších energetických tříd A nebo B.“

Podle Mavetha se čeští zákazníci doposud lépe orientují podle údajů roční spotřeby: „Když zákazníci vybírají nový spotřebič, setkávám se spíše s tím, že si dokáží přibližně spočítat, kolik je bude stát roční provoz dle údajů o spotřebě, než že by pro ně byla nějakou výraznou pomocí kategorie, do které konkrétní spotřebič zrovna patří.“

Energetický štítek.

A právě lepší orientaci zákazníků a spravedlivé zařazení do energetických kategorií mají přinést nové štítky. Škála na nových energetických štítcích se posune a plusy, tedy třídy A+ až A+++ zmizí. Dosavadní třídy se budou muset přepočítat novými vzorci. Předpokládá se, že například stávající nejúspornější třídy se nově posunou zhruba do kategorie C až D a nové úspornější kategorie spotřebičů budou teprve vznikat.

Co nového pod sluncem?

Změna přichází přesně po dvaceti letech existence štítků. Ty se nejprve objevily na lednicích, myčkách či pračkách. Jako poslední je zatím dostaly vysavače nebo digestoře. Nový formát štítků dostane šest kategorií spotřebičů. Pět původních, což jsou:

  1. myčky nádobí
  2. pračky a pračky se sušičkou
  3. chladničky, včetně chladniček pro skladování vína
  4. svítidla
  5. elektronické displeje, mezi které patří televizory, monitory a digitální informační displeje

Jedna kategorie je zcela nová a to:

  1. Chladicí spotřebiče s přímou prodejní funkcí, tedy chladničky používané v prodejnách a prodejní automaty.

Pomocník QR kód

Přehodnocení kategorií nebude jedinou změnou. Nově se na štítku objeví QR kód. Přes ten si budete moci svým chytrým telefonem stáhnout další oficiální informace o výrobku. Tyto údaje vkládají výrobci do databáze EU nazvané EPREL, která bude evropským občanům zpřístupněna během několik měsíců.

Soukromí vývojáři a různé nevládní organizace také začínají přicházet s aplikacemi, které třeba vypočítají náklady na návratnost nebo porovnají různé výrobky a pomůžou tak zákazníkům s výběrem. V současné chvíli si můžete vyzkoušet například aplikaci Ferroli Energy Label, nebo třeba aplikaci Sense, která sbírá data o veškerých domácích spotřebičích.

Kontrola energetické náročnosti.

Nově si na štítku přečtete i další doplňující informace. Přibydou další intuitivní piktogramy pro porovnání výrobků, ale také třeba informace o spotřebě vody na každý mycí či prací cyklus, skladovací kapacitě, hlučnosti atd...

Štítky ano, ale…

Energetické standardy ale nehledejte jen v obývacím pokoji, koupelně nebo v kuchyni. Pomáhají spotřebitelům v automobilovém příslušenství nebo i na zdech domů. Cíle mají ale stejné – ukázat energetickou náročnost zboží a pomoct tak spotřebiteli ušetřit.

Na čem například naleznete standardizované štítky?

  • Elektronické spotřebiče (spotřeba elektřiny, energetická třída...)
  • Domy (PENB)
  • Spotřebiče připojené k vodě (WELS)
  • Pneumatiky (spotřeba paliva, přilnavost za mokra, hlučnost)

Jestli k něčemu reálně jsou? Ano, nicméně mají i svá pro a proti. Například PENB (Průkaz energetické náročnosti budovy) musí mít každá novostavba nebo dům po zásadní rekonstrukci. Potenciální majitele ale zajímají zcela odlišné aspekty bydlení. Prostorové dispozice nebo „genius loci“ bývají často pádnějším argumentem, než úspora klidně i desítek tisíc ročně. Nemluvě o tom, že ti, kteří v bytě nebo domě už žijí, zpravidla o energetickém štítku nemají ani ponětí.

Box - nálepky.

Stinná stránka je v případě PENB zejména u bytů. Průkaz se totiž vztahuje na budovu jako celek. Tedy pokud není v celém domě totožná otopná soustava nebo okna po rekonstrukci, nároky na spotřebu mohou být za každými vchodovými dveřmi zcela odlišné.

A jak je to například u pneumatik? Samozřejmě, že najdete obutí, které umí šetřit palivo (respektive má valivý odpor nižší než některé jiné). V případě, že ale nemáte správně seřízenou geometrii nebo vám auto „žere“ kvůli neuspokojivému technickému stavu, rozdíl mezi „áčkovou“ a „béčkovou“ pneumatikou jen těžko postřehnete.

Další články