Větrné elektrárny přeměněné v uměleckou instalaci

Daan Roosegaarde je sedmatřicetiletý holandský umělec a vynálezce, jehož společnost se Studio Roosegaarde se věnuje vizím budoucnosti, které často spojují umění s funkčností a moderní technologií, čímž se snaží měnit vztah člověka k novodobé krajině, ve které se pohybuje. K jeho výtvorům patří například duhová instalace na amsterdamském nádraží, světelná cyklostezka Van Gogha, projekt Smog Free v Pekingu a množství dalších světelných, či zvukových instalací po celém světě. Jedna z jeho posledních instalací se zaměřila na větrné elektrárny.


Daan Roosegaarde je sedmatřicetiletý holandský umělec a vynálezce, jehož společnost Studio Roosegaarde se věnuje vizím budoucnosti, které často spojují umění s funkčností a moderní technologií. Tím se snaží měnit vztah člověka k novodobé krajině, ve které se pohybuje. K jeho výtvorům patří například duhová instalace na amsterdamském nádraží, světelná cyklostezka van Gogha, projekt Smog Free v Pekingu a množství dalších světelných či zvukových instalací po celém světě. Dnes se spolu podíváme na jeho nejnovější kousek: světelný tanec větrných elektráren na holandském pobřeží.

Na vrtule ukotvené na vysokých věžích jsou díky větrným mlýnům na každém rohu Holanďané zvyklí. Z malebných dřevěných staveb, které jsou dnes opečovávaným dědictvím, se staly chladné pylony s turbínou vyrábějící proud z čerstvých, přímořských větrů. Tamní umělec Roosegaarde se rozhodl změnit způsob, jakým veřejnost vnímá tyto zdroje energie, a přiblížit je lidem neobvyklou uměleckou instalací Windlicht.

windlicht
Světelné spojky se řetězí napříč celou větrnou elektrárnou. zdroj: Studio Roosegaarde

 „Windlicht je styčným bodem Holanďanů a krásou naší nové krajiny,“ komentuje své dílo sám autor. Umělec se nechal inspirovat tradičními větrnými mlýny, na jejichž odkaz chtěl soudobě navázat svým dílem. Za pomoci týmu designérů a inženýrů propojil laserem několik větrných turbín na jihozápadě Nizozemska, které v noci vytvářejí dech beroucí světelnou podívanou. Díky speciálnímu softwaru sledují laserové paprsky list rotoru a celý efekt se řetězí na několika propojených úsecích.

Téma návratu ke krajině bylo společně s vylepšením pověsti a přiblížením zelené energie obyčejným lidem autorovou hlavní motivací. S realizací tohoto projektu mu pomohla telekomunikační společnost KPN, která je nezávislá na zdrojích energie z fosilních paliv a používá holandskou zelenou elektřinu už od roku 2011.

Lasery takto svítily v březnu letošního roku, ale jak autor sám přislíbil, instalace není vázána na místo své premiéry, tudíž by v budoucnu měla oživit větrné elektrárny po celém světě. Nezbývá než doufat, že díky autorově vůli a přejícímu počasí někdy zavítá i do našich končin.

windlicht
Zelená linie nad krajinou míří k dalšímu rotoru. zdroj: Studio Roosegaarde

windlicht
Laser sleduje list rotoru, který se točí rychlostí 280 km/h. zdroj: Studio Roosegaarde

windlicht
Laser sleduje list rotoru, který se točí rychlostí 280 km/h. zdroj: Studio Roosegaarde

windlicht
zdroj: Studio Roosegaarde

Další články