VIDEO: Jak kutilové předčili baterie od Tesly

Společnost Tesla patří mezi průkopníky na poli elektromobility i energetiky. V podobě bateriové banky Powerwall z roku 2015 Tesla otevřela zcela nový segment výrobků i změnila uvažování nad energetikou domácností. S prvními vyexpedovanými kusy se ale začala rodit komunita kutilů, která byla přesvědčená o tom, že se dá podobné množství energie skladovat levněji a efektivněji než za uhlazenou skořepinou s nápisem Tesla.


S cenovkou tří tisíc dolarů a kapacitou deseti kilowatthodin Tesla uvedla na trh své řešení problému, který do té doby takřka neexistoval. Powerwall sliboval skladování elektřiny pro ty, kterým časté výpadky rozvodné sítě ubíraly na komfortu jejich domácnosti nebo postrádali zásobárnu přebytečné energie pro jejich solární elektrárnu. I přes tržní úspěch ale Powerwall řadu nadšenců nepřesvědčil a odsoudil je k invenci vlastních metod, jak učinit podobné skladování dostupnějším.

Vynálezci ve všech koutech světa dokázali, co si předsevzali. Během několika měsíců se jim podařilo nezávisle na sobě vyprodukovat testovací modely, které se svou kapacitou mohly měřit standardizovaným výrobkům z Freemontské továrny. Možnost přestavby použitých prvků ale umožnila kutilům daleko přesáhnout kapacitu vytyčenou řešením od Tesly, a ta se tak rozhodla zahrnout do nabídky větší variantu Powerpack, která je s kapacitou sto, respektive dvě stě kilowatthodin vhodná i pro větší obytné či užitkové stavby.

Jeden z průkopníků podomácku vyrobených baterii a youtuber v jedné osobě, Jehu Garcia, se nezastavil u energeticky zabezpečené domácnosti, ale rozhodl se nabyté know-how zužitkovat i při elektrifikaci jeho auta. Baterie vlastní výroby dokáže jeho minibus Volkswagen z šedesátých let rozpohybovat tak, jako se s ním dalo uhánět v dobách jeho nejlepší kondice. Zadní kola pohánějí elektrický motor od společnosti EV West disponující výkonem cca 100 koňských sil.

K samotné konstrukci bateriových bank většina celosvětové komunity přistupuje pragmaticky. Místo zbrusu nových článků tak využívají nepřeberného množství vyřazených, které by jinak skončily na skládkách.

„Přišlo mi to jako neuvěřitelné plýtvání, protože se každý může na internetu dozvědět, jak tyhle články nasbírat a znovu je použít,“ Jehu Garcia, průkopník DIY výroby baterií.

Kutilové, obdobně jako Tesla, využívají lithium-iontové články typu 18650, které se pro svou malou velikost spojenou s relativně velkou kapacitou staly první volbou pro větší bateriové systémy například v noteboocích. Články bez mechanického poškození se tak dají z vyřazených notebooků a další elektroniky snadno vytěžit a dále zužitkovat. Sběr baterií pro tyto účely tedy plně vynahrazuje recyklaci a prodlužuje život funkčním článkům, které by v těle nefunkční elektroniky přišly vniveč.

I přes pozitivní dopady této recyklační politiky ovšem většina výrobců elektroniky veřejnost od podobných kousků s bateriemi odrazuje. Nedoporučením se společnosti jako je Dell nebo HP chtějí distancovat od experimentů, které mohou zapříčinit katastrofální selhání baterie ve formě zkratu, přehřátí nebo narušení pláště některého z článků.

I z důvodu bezpečnosti nainstaloval Garcia svou baterii mimo svůj dům do přilehlého přístřešku. I přesto, že má ve svůj výtvor naprostou důvěru, stovky recyklovaných článků spájených dohromady budou vždy představovat riziko, jehož dopady je třeba preventivně minimalizovat. Komunita kutilů proto doporučuje opatřovat podomácku vyrobené baterie systémy kontroly teploty článků a samočinného vypnutí v případě nepředvídatelných událostí. Tyto ochranné prvky jsou zadními vrátky, které by měla mít každá baterie pro domácí využití, aby mohla dlouhodobě sloužit bez fatálních technických nedostatků.

O trendu podomácku vyrobených baterií, komunitě vynálezců i elektrifikaci historických vozů v Kalifornii se můžete dozvědět více v následujícím videu.

Další články