VIDEO: Jak se opravuje neopravitelná elektronika?

V roce 2012 bylo na celém světě vyrobeno na 1,6 miliardy telefonů a toto množství s každým dalším rokem nezadržitelně narůstá. Své telefony přitom v průměru užíváme pouze 18 měsíců, než je nahradíme za nové. Většina porouchaných zařízení je ale snadno opravitelná, a končí tak na skládce zbytečně jen kvůli tomu, že jejich majitelé nevědí o rozsahu proveditelných oprav. Takové plýtvání vyburcovalo vystudovanou molekulární genetičku Jessu Jonesovou k otevření opravny, kde se svým týmem opravuje neopravitelné.


V městečku Honeoye Falls ve americkém státě New York sídlí nenápadná a na první pohled běžná opravna elektroniky iPadRehab. Uvnitř se ale nachází celosvětová Mekka opravářů iPhonů. Hlavním esem v rukávu Jessy Jonesové a jejího týmu jsou mikroskopické opravy základních desek, které jsou častou příčinou zdánlivě „neviditelných“ selhání. Svou mantru s konkrétními případy a postupy oprav šíří prostřednictvím svého Youtube kanálu, a je tak jedním z mála lidí, kteří své bohaté zkušenosti s nejrůznějšími případy elektronických selhání sdílí s opraváři amatéry.

Hlavní Jessinou hnací silou, která stojí za výměnou genetických informací za tranzistory a obvody pod mikroskopem, je touha svépomocí realizovat opravy zařízení, která jsou většinou uživatelů i samotných výrobců považována za jednorázová. Technologické firmy často podněcují rychlý obměnný cyklus svých výrobků tím, že neposkytují opravy některých častých závad základní desky, a nutí tak zákazníky k zakoupení zařízení nového.

Kromě inspirace a rad pro širokou opravářskou veřejnost se pochopitelně stále věnuje samotným opravám. Do její opravny se dostávají ty nejzapeklitější technické závady z celého světa, které poodkrývají nové závady, na které Jessa se svým týmem hledá odpovědi. Společně se stoupajícím množstvím odpadní elektroniky tak její opravna plní nezastupitelnou roli v oživování zdánlivě mrtvých zařízení a snižování plýtvání cennými kovy ve vyřazené, nerecyklované elektronice. Minimální množství v každém vyhozeném zařízení v celosvětovém měřítku představují stovky miliard korun ročně.

Více se o unikátní DIY ikoně mikropáječů Jesse Jonesové a jejím přínosu pro celosvětovou komunitu můžete dozvědět v přiloženém videu.

 

Další články