Plastové kýble výrábí ve slumu elektřinu

Na Rudé řece ve Vietnamu, jen kousek od centra hlavního města Hanoje, najdete malou aglomeraci hausbótů obývanou jedněmi z nejchudších obyvatel země. Zatímco v největších vedrech pracují, tak večery, které by mohli využít k přilepšení rodinnému rozpočtu prací navíc, tráví po tmě. Důvodů k tomu je rovnou několik – přestože jsou hausbóty většinou připojeny k elektrickému vedení, mají možnost využívat elektřinu jen pár hodin denně a její cena je mnohdy vyšší, než si rodiny ze slumů mohou dovolit. Musí pak často volit mezi světlem, větrákem na ochlazení nebo černou hodinkou.


Profesor z Hanojské univerzity Le Vu Cuong nechtěl, aby si tito lidé museli vybírat, a přišel s alternativou. Došlo mu, že by mohl využít vítr a sestrojit větrné turbíny, které by rodinám dodávaly elektrickou energii, aby se jejich životní podmínky alespoň trochu přiblížily podmínkám lidí z města.

Držitel několika cen za zelenou a energeticky úspornou činnost pracoval tři měsíce spolu se svým týmem a s minimálním obnosem peněz na technologii, která by místním lidem pomohla. Nakonec přišli s jednoduchým nápadem, který kombinuje obnovitelnou energii, minimální náklady, snadnou údržbu, a hlavně energii pro rodiny, která nic nestojí.

vietnam
zdroj: Youtube

Elektřina z plastových kbelíků

Tým v čele s Cuongem sestrojil malé větrné turbíny vyrobené z několika plastových kbelíků, které mohou být umístěny na střechy hausbótů. Ty se otáčí díky větru o rychlosti už 0,4 m/s a nabíjejí baterii ze starých tiskáren nebo ze starých motocyklů, které dokáží až na 4 hodiny denně rozsvítit 45 W žárovku. Tyto větrné turbíny sice plně nenahradí závislost na elektřině z elektráren, ale přesto představují možnost, která zlepší místním život. Výhodou tohoto jednoduchého nápadu je i to, že při poškození se dají jednotlivé součástky snadno vyměnit.

Těžké začátky, světlá současnost

Když chtěl Cuong místní s technologií oslovit, setkal se s odmítnutím kvůli předchozím zkušenostem s prodejci. Přesto se mu nakonec povedlo jednoho z obyvatel přesvědčit, aby se stal prvním, kdo díky jejich technologii nebude plně závislý na nepravidelných dodávkách drahé elektřiny. S výsledek byl spokojen, a tak nyní Cuongova technologie zlepšuje život 14 hausbótům ve slumu, a díky ní rodiny ušetří až třetinu nákladů na elektrickou energii.

Technologie vyšla výrobce podporovaného místní humanitární organizací Plan International Vietnam na zhruba 1 milion vietnamských dongů, což je v přepočtu něco málo přes tisíc českých korun. Obyvatelé slumu ji získali zadarmo a Cuong by ji rád poskytl lidem i z jiných chudých částí země.

vietnam
zdroj: Youtube

Za jakým zdrojem energie míří zbytek Vietnamu?

Ve Vietnamu pochází většina elektrické energie z neobnovitelných zdrojů, nejčastěji z uhelných elektráren. Z větrných a solárních elektráren Vietnam produkuje pouze 140 MW elektrické energie, místní vláda se ovšem zavázala zvednout toto číslo do roku 2020 na 800 MW a do roku 2030 postavit dostatek větrných a solárních elektráren, které by díky obnovitelné energii mohly vyrobit až 6000 MW.

Další články