Co byste měli vědět o Virtuální baterii

Jak využít veškerou energii, kterou vyrobí solární panely, a zároveň se vyvarovat nutnosti pořízení drahých bateriových článků? Odpověď na tuto otázku nabízí nově služba zvaná Virtuální baterie od společnosti E.ON.


Doby, kdy slovní spojení solární elektrárna vyvolávala v Češích smíšené pocity, jsou už dávno pryč. To dokládají data z průzkumu společnosti E.ON, kde 42 % dotázaných uvedlo, že do 10 let plánují pořízení solárního systému na svůj dům. Jednoznačně nejvýznamnějším důvodem pro toto rozhodnutí je vidina úspor za elektřinu. Dle dat společnosti E.ON průměrná roční úspora v případě využívání fotovoltaického systému přesahuje částku 9 000 Kč.

Spousta zákazníků ovšem naráží na jeden problém. Doba, kdy solární panely vyrábí nejvíce energie, je logicky během dne, kdy je slunce nejvýše na obzoru. To je ale také doba, kdy je většina lidí mimo svůj domov a nemůže elektřinu plně využívat. Jak ale využít veškerou energii, kterou vyrobí solární panely, a zároveň se vyvarovat nutnosti pořízení drahých bateriových článků? Odpověď na tuto otázku nabízí nově služba zvaná Virtuální baterie od společnosti E.ON.

E.ON RÁDCE: CO JE TO VIRTUÁLNÍ BATERIE

Jaký problém Virtuální baterie řeší?
Akumulační články dokážou energii ukládat a využívat ji v době, kdy fotovoltaické panely neposkytují dostatek elektřiny. To samé nabízí i Virtuální baterie, ovšem bez nutnosti vlastnit bateriové články. Uživatelé si tak mohou uložit svou vyrobenou energii do Virtuální baterie a následně ji kdykoliv využít.

2

Jak Virtuální baterie funguje?
Reálně se nevyužitá elektřina odesílá zpět do sítě, kde ji využívá někdo, kdo ji zrovna potřebuje. Elektroměr, který je nainstalovaný během zavádění systému Virtuální baterie, měří, kolik jste do sítě skutečně odeslali. Tuto energii si pak zase můžete vzít zpět.

Jak zjistím, kolik jsem do sítě odeslal a kolik čerpal?
Data o využívání služby jsou živě promítnuta ve webovém prostředí zvaném „Klientská zóna“. Díky tomu má zákazník přehled o tom, kolik energie jeho systém vyrobil, kolik ihned spotřeboval, kolik poslal do distribuční sítě (neboli kolik uložil do své Virtuální baterie) a kolik si zase vzal zpět.

Hodí se Virtuální baterie i pro mě?
Služba je určena všem, kteří plánují pořízení solární elektrárny na svou střechu od společnosti E.ON. Ke stávajícím elektrárnám Virtuální baterii v tuto chvíli E.ON nenabízí.

Kolik to stojí?
Ta se počítá v megawatthodinách a říká, kolik energie je možno do Virtuální baterie uložit během 12měsíčního cyklu, bez ohledu na to, kolik energie v průběhu tohoto cyklu z baterie využijete. Na začátku vám dáme baterii s 1MWh, ale v případě potřeby vám ji navýšíme, abyste využili co nejvíc své energie. Poplatek za využívání služby Virtuální baterie platí zákazník na jedné faktuře spolu s elektřinou.

Jak probíhá instalace Virtuální baterie?
Průměrná doba instalace je 1-2 dny. Celý proces realizace od poptávky po připojení solárního systému do sítě trvá cca 3 měsíce.

8

Kolik elektřiny navíc tím mohu získat?
Běžně je do sítě odesíláno zhruba 30 % elektřiny, kterou vyrobí solární systém na rodinném domku. Jeho majitel tedy obvykle využívá pouze 70 % své vlastní vyrobené elektřiny. Virtuální baterie umožňuje vlastní energii využít na celých 100 %. To se logicky promítá i do návratnosti a ekonomické výhodnosti fotovoltaického systému.

Kolik tím mohu ušetřit?
Vezměme si modelovou situaci, že si pořizujete běžnou fotovoltaickou elektrárnu s výkonem 3,575 kWp pro ohřev vody a výrobu elektřiny. Na ni při pořízení systému dostanete dotaci ve výši 60 000 Kč, kterou za vás vyřídí společnost E.ON. V takovém případě pak jako zákazník za rok ušetříte na elektřině i 9 217 Kč. V případě využití stejného fotovoltaického systému, ale včetně služby Virtuální baterie, je možné ušetřit ročně ještě až o 4 456 Kč více. Na začátku vám dáme baterii s 1MWh. Počítejme s modelovým příkladem v distribuční sazbě Klasik, produktem Elektřina a velikostí 1 MWh, kde úspora může činit i 1 078 Kč. Zajímavé je, že i tisícikoruna ročně se promítne v době návratnosti projektu, která rázem klesne z 15,4 na 13,6 let.

A

Líbí se Vám produkt solárního systému s Virtuální baterií?
Doporučte ho dál a získejte zajímavé odměny. Za doporučení solárního systému s Virtuální baterií od E.ON svým známým, kteří si systém naistalují, můžete získat zajímavou odměnu ve výši 5 000 Kč a můžete i vyhrát 10 000 Kč, 7 500 Kč nebo 5 000 Kč. Více na www.eon-doporucte.cz.

Další články