Vyplatí se pořídit si domů větrnou elektrárnu?

Pokud se bavíme o výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů v domácích podmínkách, každému jako první vytanou na mysl populární fotovoltaické systémy. Není to ale jen slunce, co můžeme využít jako zdroj obnovitelné energie. V poslední době se i v domácích podmínkách stále častěji uplatňují větrné, ale i vodní elektrárny. Na možnosti pořízení malých větrných elektráren, jejich výhody, ale i nevýhody se společně podíváme v následujících řádcích.


Větrné elektrárny můžeme na základě jejich velikosti a výkonu rozdělit na 3 základní kategorie – malé, střední a velké. Pokud se zaměříme pouze na elektrárny použitelné pro napájení rodinného domu, budeme logicky hovořit jen o elektrárnách malých, tj. do 60 kW výkonu a s maximálním průměrem rotoru 16 m. Avšak i to je pro naše potřeby hodně, proto se zaměříme na tzv. mikrozdroje s kapacitou do 2,5 kW a průměrem rotoru do 3 metrů.

E.ON RÁDCE: ZA JAK DLOUHO UŠETŘÍ SVOJI CENU DOMÁCÍ VĚTRNÁ ELEKTRÁRNA?

V dnešní době není samotný nákup větrné elektrárny o mnoho komplikovanější než pořízení pračky, notebooku nebo chytrého telefonu. Na trhu se pohybuje celá řada prodejců, kteří nabízí nepřeberné množství kompletních domácích větrných elektráren nebo jejich součástí, jež si může následně každý kutil sám poskládat dohromady. Jejich cena se pohybuje v rozmezí od deseti do čtyři sta tisíc korun. Jednotlivé typy se od sebe samozřejmě liší designem, použitým materiálem, kvalitou zpracování a nabízeným výkonem. U moderních a profesionálních celků se kvalita zpracování a spolehlivost pohybuje většinou na podobné úrovni. Zákazník se tak v mnoha případech může orientovat pouze podle výkonu jednotlivých modelů. Zde je ale třeba mít na paměti rozdíl mezi maximálním a reálným výkonem. Ten je v případě větrné elektrárny závislý na umístění a místních povětrnostních podmínkách. Tyto údaje můžete získat například z větrné mapy České republiky, kterou pravidelně aktualizuje Ústav fyziky atmosféry Akademie věd České republiky, nebo se do měření můžete pustit sami. K tomu budete potřebovat pořádnou dávku trpělivosti a měřící zařízení, anemometr, který pořídíte za cenu pohybující se mezi jedním a dvěma tisíci korunami.

Povětrnostní mapa České republiky
Povětrnostní mapa České republiky

Místo, kde bude elektrárna umístěna, by mělo být co možná nejotevřenější. To znamená, že by se kolem něj v žádném směru neměly nacházet stromy nebo domy, které by ovlivňovaly a zpomalovaly proudění vzduchu. Důležité je ale nezapomínat ani na patřičná povolení úřadů, které musí vydat souhlas s používáním větrné elektrárny s ohledem na možný vliv na okolní životní prostředí. Vše je v tomto případě závislé na velikosti a výkonu elektrárny. Veškeré informace o povinnostech týkajících se získání povolení by vám měl předat prodejce při nákupu elektrárny. Aby většina domácích větrných elektráren dodávala slibovaný výkon a pokrývala alespoň část základní spotřeby elektrické energie rodinného domu, postačí rychlost větru pohybující se kolem 3–3,5 m/s. I tento parametr je ale logicky závislý na modelu, který se rozhodnete pořídit.

E.ON RÁDCE: ZA JAK DLOUHO UŠETŘÍ SVOJI CENU DOMÁCÍ VĚTRNÁ ELEKTRÁRNA?

Nejzásadnější otázkou, kterou si klade každý, kdo se o koupi domácí větrné elektrárny zajímá, je její rentabilita. Ani zde není odpověď jednoznačná. Jak jsme již několikrát uvedli, v tomto případě nezáleží pouze na samotné elektrárně, ale i na jejím umístění a zejména na rozmarech počasí. Mnohým zákazníkům se investice do malé větrné elektrárny v hodnotě 20 000 vrátila za méně než 3 roky. Existuje ale i mnoho případů, kdy se zákazníkovi jeho investice nevrátila nikdy. Všem zájemcům o podobnou technologii proto doporučujeme si své kroky důkladně promyslet a v ideálním případě je konzultovat se specialisty na energetiku a obnovitelné zdroje energie.

Další články