Wallbox nebo zásuvka? Co se vyplatí a proč?

Kde budu nabíjet svůj nový elektromobil? To je otázka, kterou řeší většina lidí, jenž uvažuje o pořízení elektromobilu. Ačkoli se síť dobíjecích stanic pro elektromobily významně rozšiřuje, stále to neřeší požadavky majitelů elektřinou poháněných aut. Většina majitelů elektromobilů má jasný požadavek. Chtějí nový den začínat s plnou kapacitou baterie. Toho se dá dosáhnout díky domácímu dobíjení. To může probíhat buď z klasické 230V, zásuvky nebo z domácí dobíječky, neboli wallboxu. A právě to je otázka, která trápí většinu majitelů elektromobilů.


Kde budu dobíjet svůj nový elektromobil? To je otázka, kterou řeší většina lidí, jenž uvažuje o pořízení elektromobilu. Ačkoli se síť dobíjecích stanic pro elektromobily významně rozšiřuje, stále to neřeší požadavky majitelů elektřinou poháněných aut.

Většina majitelů elektromobilů má jasný požadavek. Chtějí nový den začínat s plnou kapacitou baterie. Toho se dá dosáhnout díky domácímu dobíjení. To může probíhat buď z klasické 230V, zásuvky nebo z domácí dobíječky, neboli wallboxu. A právě to je otázka, která trápí většinu majitelů elektromobilů.

„Bude mi stačit dobíjení ze zásuvky, nebo budu potřebovat pořízení wallboxu?“

1

Dobíjení ze standardní 230V zásuvky je tím nejjednodušším způsobem dobíjení každého elektromobilu. Možná to zní překvapivě, ale z běžné zásuvky je možné dobíjet opravdu jakýkoli moderní elektromobil, včetně vrcholných modelů americké automobilky Tesla. Během dobíjení z běžné domácí zásuvky využívají elektromobily své vlastní integrované nabíječky, které střídavý proud ze zásuvky transformují na stejnosměrný. Běžný elektromobil, jako je například Volkswagen e-Golf, se z běžné zásuvky na plný stav baterií nabíjí více než 12 hodin. Důvodem pomalého dobíjení ze standardní zásuvky je nízká hodnota proudu, většinou 10A. To není nijak oslnivé číslo, a pokud řidič denně nenajede pouze několik desítek kilometrů, je záhodno se poohlédnout po jiném, rychlejším řešení.

Tím může být domácí nástěnná dobíječka, neboli wallbox. Jedná se většinou o třífázové zařízení do 22 kW/32 A na střídavý proud. Ceny těchto wallboxů se pohybují od 15 do 60 tisíc Kč, v závislosti na jejich výkonu a požadovaných vlastnostech. Mnohé i z těch nejlevnějších wallboxů dokážou v porovnání s běžnou zásuvkou dobu dobíjení výrazně zkrátit. To jak moc využití wallboxu proces dobíjení zrychlí ovlivňuje také integrovaná dobíječka a tedy i model a výbava vozidla. Při kombinaci vrcholného wallboxu a elektromobilu s palubní dobíječkou 22 kW je dobíjení 10x rychlejší než z než běžné zásuvky. S pořízením wallboxu mohou být samozřejmě spojeny i další náklady jako úprava elektroinstalace, pokud máme starší dům, a podobně. Přesto stále platí, že do budoucna se většině majitelů elektromobilů pořízení domácí dobíječky vyplatí. Při dobíjení v noci a dalších hodinách, kdy výrazně klesá cena elektrické energie, se totiž cena za dobíjení přepočítaná na jeden ujetý kilometr může dostat až na hranici 30 haléřů za km.

U moderních wallboxů se dost možná jeho majitel obejde i bez úprav své elektroinstalace. Nové domácí dobíječky totiž pracují s tzv. proudovým čidlem. To neustále kontroluje výkon, který odebírají veškeré elektrické spotřebiče v domě. Wallbox tak vždy ví, kolik energie si může vzít pro dobíjení, aby nedošlo k překročení hodnoty a vypadnutí jističů domu.

Pro bližší informace o možnosti pořízení wallboxu pro domácnost můžete kontaktovat specialisty společnosti E.ON.

Další články