eRallye: Mnichov-Ostrava bez kapky fosilního paliva

Elektromobily už mnohokrát dokázaly, že se dokážou vyrovnat a v něčem i překonat konvenční vozidla spalující fosilní paliva. Stále se ale najdou jejich odpůrci, kteří pochybují o jejich využitelnosti v reálném životě. I z tohoto důvodu se u nás a vlastně po celém světě pravidelně pořádají nejrůznější akce, které podporují elektromobilitu a nezasvěceným ukazují její výhody. Jednou z takových akcí je i eRallye pořádaná českou Asociací pro elektromobilový průmysl, které jsme se zúčastnili i my.


1
Elektromobily na náměstí v Písku

Tato akce si dala za cíl představit síť českých nabíjecích stanic pro elektromobily a demonstrovat, že se elektromobilem dá již dnes pohodlně cestovat bez jakéhokoli problému i na delší vzdálenost. Trasa „závodu“ začínala v bavorské metropoli, Mnichově. Pokračovala přes Deggendorf a Písek. Zde jsme se k závodu připojili i my. Z jihočeského Písku jsme se první den rozjeli do Prahy, konkrétně do Vršovic. Zde, na půdě ministerstva životního prostředí, jsme měli možnost diskutovat na téma rozvoj elektromobility a její budoucnost v ČR s tuzemskými i zahraničními experty ze zmíněného ministerstva, z českých a německých vysokých škol a předními představiteli české Asociace pro elektromobilový průmysl.

Elektromobily před budovou Ministerstva životního prostředí v Praze ve Vršovicích
Elektromobily před budovou Ministerstva životního prostředí v Praze ve Vršovicích

Druhý den se posádky elektromobilů vydaly z Vestce u Prahy po opravované dálnici D1 do Brna. Během této cesty po nejvytíženější dopravní tepně v naší republice jsme využili možnosti odpočinku a jak my, tak naše elektromobily, jsme načerpali energii ve Vystrkově u Humpolce, kde se nachází největší nabíjecí stanici pro elektromobily v České republice.

1
Elektromobil Volkswagen e-Golf během dobíjení na nabíjecí stanici ve Vystrkově u Humpolce

Po příjezdu na parkoviště brněnského hotelu v centru města jsme měli možnost opět diskutovat o rozvoji elektromobility. Tentokráte s ministrem životního prostředí, Richardem Brabcem, a jednatelem energetické společnosti E.ON Martinem Záklasníkem. Po obědě se celá kolona elektromobilů vydala vstříc své poslední zastávce, kde byla celá spanilá jízda elektromobilů slavnostně ukončena. Naším cílem byla industriální budova Trojhalí Karolina v Ostravě.

Ministr životního prostření, Richard Brabec, v rozhovoru s Martinem Záklasníkem, ředitelem společnosti E.ON Česká republika
Ministr životního prostření, Richard Brabec, v rozhovoru s Martinem Záklasníkem, jednatelem společnosti E.ON Česká republika

Absolvováním této trasy jsme jasně dokázali, že cestování elektromobilem napříč naší zemí není hudba budoucnosti, ale současná realita. Během závodu jsme zdolali cestu, jejíž délka přesáhla 1 000 km a která spojila největší města ČR. Během jízdy jsme vystřídali klikaté okresky, rozbité dálnice i hustě obydlená města. A elektromobily nás ani jednou nezklamaly. Naopak! Celý průběh závodu jsme si nadmíru užili.

Účastníci spanilé jízdy elektromobilů s Richardem Brabcem, ministrem životního prostředí
Účastníci spanilé jízdy elektromobilů s Richardem Brabcem, ministrem životního prostředí

 „Dokázali jsme, že trasu Mnichov, Praha, Vestec, Brno, Olomouc, Ostrava jsme ujeli bez problému a nemuseli jsme zvlášť plánovat, kde budeme vozy dobíjet. Bojím se, že za deset let už takové eRallye nebudeme dělat, protože budou dobíjecí stanice dostupné všude,“ dodal Jaromír Marušinec, předseda Asociace pro elektromobilový průmysl.

Tesla Baby​​​​​​​

1

1

1

Další články