Závod elektroaut kolem světa míří do Brna a Prahy

Do České republiky dorazil na své cestě okolo světa peloton elektromobilů jedoucí závod 80edays. Ten má za cíl ukázat, že v dnešní době už není dojezdová vzdálenost elektromobilů překážkou a můžete se pomocí nich dopravit téměř kamkoliv. Česká posádka ve složení Jiřího Vlka a Tomáše Vincenta se úspěšně dopravila po stíhací jízdě Kazachstánem do Moskvy. Peloton závodníků již míří přes Evropu do svého cíle a v Brně se nám podařilo je odchytit a popovídat si o čerstvých zážitcích po cestě z Ruska.


„V Moskvě jsme k nabíjení použili CHAdeMO, což je druhá nejrychlejší nabíjecí stanice po Tesla Superchargeru, vyvinutá v Japonsku,“ prozradil Jiří Vlk hned na úvod, čímž rovnou odpověděl na jednu z nejžhavějších otázek ohledně nabíjení v zemích, kde se síť nabíjecích stanic začala teprve budovat. V Moskvě se jim podařil dohnat skluz, který nabrali kvůli poškození kola v Kazachstánu. Po cestě z Moskvy do Kyjeva neplánovaně najeli na placenou dálnici. „Neměli jsme u sebe ale již žádné rubly, a tak jsme zastavili a oslovili řidiče za námi, jestli by nám rozměnil. Rus ale rovnou dálnici zaplatil za nás,“ dodává Jiří Vlk.

80edays

V Kyjevě se potkali s organizátory jiného závodu elektromobilů Electric Marathon, který se jezdí ze Lvova do Monaka, a po tiskové konferenci se u řeky vyfotili se sochou Kryštofa Kolumba. Poobědvali se zástupci ukrajinského Tesla klubu a poté se společně vydali do Lvova, odkud zamířili k rumunské hranici a dále na tiskovou konferenci do Bukureště. Závodníci si pochvalovali krásnou horskou oblast Fagaraš, kterou projížděli zpět na západ.

E.ON RÁDCE: VYPLATÍ SE ELEKTROMOBIL?

Poslední město v Rumunsku, kde se zastavili, byl Arad, z něhož česká posádka vyrazila o něco dříve, aby se za jeden nabíjecí cyklus dostala do Brna. Zde je čekala čínská televize, která s českými závodníky natočila reportáž. Zaměřili se i na ekologickou stránku moravské metropole v podobě elektrických lodí, které se již 40 let plaví po Brněnské přehradě, a také na chvíli vyměnili elektromobily za elektrické motokáry.

„Pokud to má člověk jako srdeční záležitost a baví ho to, tak nějaké problémy vyřeší snadno.“

Jiří Vlk

Následující den se vrátili do Budapeště, kde se opět přidali ke zbytku pelotonu závodu 80edays, a další den navštívili Rakousko. Po dni volna se s nimi osobně setkáváme na tiskové konferenci v areálu Provozně ekonomické fakulty Mendelovi univerzity, kde zasadili strom. Sázení stromů se neslo s celým závodem 80edays a má upozornit na ekologičtější chování vůči planetě.

V současné době je peloton elektromobilů na cestě do Barcelony, z níž vyjel 16. června, a kde bude cesta kolem světa také ukončena. Jak Jiří Vlk, tak Tomáš Vincent hodnotí závod 80edays jako jednu z nejzajímavějších zkušeností ve svém životě. Po cestě zažili spoustu příjemných, ale i nepříjemných situací, vždy si ale dokázali poradit. Jiří Vlk ale dodává: „Pokud to má člověk jako srdeční záležitost a baví ho to, tak nějaké problémy vyřeší snadno.“

Další články