500 nejekologičtějších firem světa: kraluje L’Oréal

Magazín Newsweek patří již od roku 1933 mezi největší americká média. Vedle klasického publikování populárního obsahu se Newsweek v posledních letech pravidelně věnuje i sestavování mnoha globálních žebříčků. Mezi ty známější žebříčky patří i tzv. Green Ranking. Jedná se o žebříček těch největších společností na světě seřazených dle jejich přístupu k ekologii, trvale udržitelnému rozvoji a zvyšování kvality našeho životního prostředí.


Magazín Newsweek patří již od roku 1933 mezi největší americká média. Vedle klasického publikování populárního obsahu se Newsweek v posledních letech pravidelně věnuje i sestavování mnoha globálních žebříčků. Mezi ty známější žebříčky patří i tzv. Green Ranking. Jedná se o žebříček těch největších společností na světě seřazených dle jejich přístupu k ekologii, trvale udržitelnému rozvoji a zvyšování kvality našeho životního prostředí. Největší vliv na umístění jednotlivých společností v žebříčku má energetická efektivita (tj. množství energie spotřebované společností s ohledem na velikost její produkce), objem produkce skleníkových plynů, množství vytvořeného odpadu a nakládání s ním, zapojení se do ekologických aktivit, nakládání s vodními zdroji a v neposlední řadě i zapojení třetích stran do činností společnosti a jejich transparentnost.

 

10 Nejzelenějších firem světa

 

Absolutním vítězem letošním ročníku žebříčku Green Ranking byla s výsledkem 89,9 % zvolena francouzská společnost L'Oréal. Největší světový výrobce kosmetického zboží porotu zaujal především svým přístupem ke snižování emisí skleníkových plynů, snižování množství odpadů a přístupem k šetření vody během výrobního procesu. Pro L'Oréal jde o velký posun kupředu, i s ohledem na to, že v loňském roce se ve stejném žebříčku umístil na 28. místě na světě. „Jsme velmi hrdí na to, že jsme získali toto ocenění, které je odměnou za každodenní nasazení našich zaměstnanců,“ dodala Barbara Lavernos, výkonná viceprezidentka pro provoz společnosti L’Oréal.

Na druhém místě, se ztrátou 1,2 procenta, se v celosvětovém žebříčku umístila britská energetická společnost Centrica PLC operující primárně na území Velké Británie, Irska a Spojených států amerických. Třetí příčku v žebříčku nejzelenějších společností světa získal další energetický gigant – Enbridge. Jde o největší energetickou společnost sídlící v Kanadě, kde rovněž operuje na poli dodávek elektřiny a prodeje fosilních paliv. V těsném závěsu za zmíněnou kanadskou společností se umístila německá technologická společnost Siemens AG, která se v posledních letech angažuje ve výrobě a vývoji téměř ve všech průmyslových odvětvích, a to i na našem území. Příkladem těchto aktivit u nás je instalace velkého bateriového uložiště v Mydlovarech, které nedávno společnost E.ON ve spolupráci se Siemensem uvedla do provozu.

Mydlovarské bateriové uložiště
Mydlovarské bateriové uložiště

Mimochodem ani energetická společnost E.ON se za své 202. místo v celosvětové konkurenci největších společností na světě nemá rozhodně proč stydět. Naopak. Zpět ale ke špičce žebříčku. Pětici nejzelenějších společností na světě pak uzavírá americká společnost působící na poli informačních systémů – Cisco Systems Inc. Ta porotu zaujala především svým přístupem ke snižování spotřeby energie v rámci svého provozu.

Bohužel pro nás se ve výběru 500 nejekologičtějších společnosti na světě neumístila ani jedna firma pocházející z České republiky.

Další články