Známe první dva vítěze E.ON Energy Globe 2021


Pasivní dům pro seniory Domov Podhradí a chytrá aplikace na měření kvality vzduchu v kancelářích Luftio. To jsou vítězové prvních dvou kategorií letošního ročníku E.ON Energy Globe. V krásném prostředí pískoven u Veselí nad Lužnicí proběhlo 2.9. první ze třech letošních vyhlášení prestižních ekologických cen, které už třináctým rokem pořádá v České republice společnost E.ON. Součástí akce byl i koncert skupiny Monkey Business a zúčastnili se i ambasadoři jednotlivých projektů Ondřej Gregor Brzobohatý, Matěj Ruppert, Bára Jánová a Veronika Khek Kubařová.

Každý rok obdivuji, kolik zajímavých a kreativních nápadů se nám do soutěže hlásí a letošní ročník nebyl výjimkou. Naplňuje mě to nadějí, že budoucnost nemusí být tak černá, jak někteří předpovídají,“ říká Jan Zápotočný, místopředseda představenstva společnosti E.ON Energie.

V kategorii Země zvítězil projekt pasivního domu pro seniory Domov Podhradí z Týnce nad Labem, který byl ve finálové dvojici s první uhlíkově neutrální městskou čtvrtí Chytré Líchy z Židlochovic. „Tím, že jsme vyhráli, můžeme být inspirací pro ostatní. Domov Podhradí je malinký lokální projekt a překvapilo mě, že dokážeme zaujmout a vyhrát i nad tak velkým, jako je městská čtvrť. Je to ukázka toho, že každý střípek je důležitý a dohromady dávají celou udržitelnou mozaiku pro naší planetu,“ uvedla Dana Motlová, spolumajitelka a provozovatelka Domova Podhradí, která si převzala hlavní cenu od partnera této kategorie společnosti Hornbach.

Vítězka kategorie Země Dana Motlová se svým projektem pasivního domova pro seniory

V kategorii Vzduch veřejnost nejvíce ocenila projekt chytrého zařízení, které hlídá kvalitu vzduchu v kancelářích. To vytvořil studentský start-up Luftio. Ve finále porazil projekt Fakta o klimatu, který sbírá a zveřejňuje informace o klimatické změně. „Je to úžasný pocit. Rok a půl tvrdé práce se nám vyplatil a doufáme, že nás to nakopne k dalšímu rozvoji. Chceme dělat analýzy ve firmách a bojovat proti špatné kvalitě vzduchu ve vnitřních prostorech,“ doplnil Josef Tatíček, spoluzakladatel start-upu Luftio. Toho ocenil partner kategorie Vzduch společnost De Dietrich.

Vítěz kategorie Vzduch, studentský start-up Luftio a jeho spoluzakladatel Josef Tatíček

 

Další články